ارزان فروشی فولاد به نفع مصرف‌کننده نیست

ارزان فروشی فولاد به نفع مصرف‌کننده نیست

دنیای معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی دستورالعمل قیمت‌گذاری دستوری فولاد به بهانه حمایت از مصرف‌کننده نهایی را ادامه می‌دهد که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولادهای ساختمانی در کشور از گرانی میلگرد و آهن‌آلات انتقاد کرد.

به گزارش دنیای معدن؛ فرشید پور حاجت، دبیر کل کانون سراسری انبوه سازان کشور که درباره آخرین وضعیت خرید میلگرد، تیرآهن، ورق‌های ساختمانی، محصولات پروفیلی و سایر محصولات مورد نیاز احداث ساختمان سخن می‌گفت، از جولان دلالان و واسطه‌ها در بازار فولاد خبر داد و گفت: با وجود اینکه هم‌اکنون میلگرد، تیرآهن و ورق‌های فولادی با قیمت‌های زیر هر کیلو ۳ هزار تومان در بورس عرضه می‌شود اما ما به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی با این نرخ‌ها آهن‌آلات ساختمانی را خریداری نمی‌کنیم، اساسا تا ماه گذشته میلگرد و تیرآهن با نرخ‌های بالای ۵ هزار تومان به دست انبوه‌سازان می‌رسید و حتی خریدهای تیرآهن با نرخ کیلویی ۵۶۰۰ تومان هم برای انبوه‌سازان ما ثبت شده است.

  ما رنگ فولاد ۳ هزار تومانی را هم ندیده‌ایم

این مقام صنفی در صنعت ساختمان درخصوص وضعیت نابسامان فعلی و وجود فاصله قیمتی فولاد از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی توضیح داد: دولت نباید در کار بخش خصوصی دخالت کند و اعتقاد داریم که باید بازار خودش مسیر قیمتی خود را پیدا کند و هیچ وقت قیمت‌های دستوری نمی‌تواند، ایجاد رقابت کند.هم‌اکنون در خبرها دائما این جملات تکرار می‌شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از مصرف‌کننده نهایی قیمت آهن‌آلات را بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار رسمی کالا تعیین کرده و شاهد معاملات انواع سبد میلگرد، ورق‌های فولادی و تیرآهن در این بازار هستیم، در حالی که صنعت ساختمان و در صدر آن انبوه‌سازان که یکی از مصرف‌کنندگان اصلی آهن‌آلات در کشور هستند در چند ماه گذشته با قیمت‌هایی نزدیک به دو برابر قیمت‌های عرضه شده در بورس آهن را خریداری کرده‌اند و این شرایط مسیر معیوب تعیین شده دولت برای رساندن کالا به مصرف‌کننده نهایی را به نمایش گذاشته است.

  دست دلالان را کوتاه کنید

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور به تاثیر رشد نرخ ارز بر افزایش قیمت فولاد اشاره کرد و افزود: طبیعتا دلیل اصلی تورم فولاد رشد نرخ ارز است. با توجه به افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته، قیمت فولاد بیشتر افزایش داشته است، به‌طوری که قیمت فولاد درب کارخانه با قیمتی که به مصرف‌کننده نهایی می‌رسد، بسیار متفاوت است. تا جایی که در چند ماه گذشته فولاد پرمصرف به قیمت ۵۶۰۰ تومان خریداری شده است. البته معتقدم شرکت‌های فولادی نیز مثل مردم قیمت آب و برق را پرداخت کنند که البته خیلی از آنها الان نیروگاه دارند و خود تولید‌کننده برق به قیمت واقعی هستند و قیمت فولاد نیز آزاد شود و از حالت تعزیراتی در بیاید تا دست دلالان کوتاه شود، چرا که این تحلیل وجود دارد که اگر دولت قیمت‌گذاری دستوری فولاد را رها کند قطعا فولاد با نرخ‌های پایین‌تری به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

وی در مورد اساس کار بازارهای کالایی گفت: به‌طور کلی معاملات شفاف بازار کالا می‌تواند کمک شایانی به تعیین قیمت کالا از جمله فولاد داشته باشد.در تمام دنیا قیمت‌گذاری همه کالاها در بورس در قالب قراردادهای نقدی یا آتی انجام می‌شود؛ چرا که فضای کاملا شفاف قیمت‌گذاری و خرید و فروش و رقابت صحیح کالا وجود دارد.

پورحاجت با بیان اینکه با مداخله دولت در بخش‌خصوصی مخالف هستیم، گفت: متاسفانه مافیایی در بخش خصوصی ایجاد شده که فولاد به مصرف‌کننده نهایی با دو برابر نرخ معامله شده در بازار رسمی کالا می‌رسد، این در حالی است که برخی مواقع اصلا فولاد وجود ندارد که بخواهیم خریداری کنیم. در حال حاضر به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی نه از فولاد یارانه‌ای استفاده می‌کنیم و نه کد بهین‌یاب وزارت صنعت برای خرید در بورس را در اختیار داریم که بخواهیم فولاد خریداری کنیم و به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی هیچ نفعی از این قیمت‌گذاری دستوری نبرده‌ایم، بلکه در نهایت قیمت‌ها دو یا سه برابر قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده نهایی رسیده است.

وی دربرابر این سوال که چرا برای خرید فولاد کد بهین‌یاب دریافت نکرده‌اید؟ گفت: برخی انبوه‌سازان برای دریافت این کد مراجعه کرده‌اند که یکی از شرایط آن داشتن کد در دو سال گذشته است، یعنی اساسا کد جدیدی صادر نمی‌کنند و زمانی هم که کد صادر شود شما باید میانگین سال‌های ۹۵- ۹۴ را خرید کنید.یعنی سال‌های اوج رکود مسکن که ساخت و ساز زیادی انجام نشده است و این به معنای سهمیه صفر انبوه‌سازان از عرضه‌های با قیمت ترجیحی و دستوری در بازار رسمی کالاست.

  سهم فولاد در ساخت مسکن؟

از این مقام مسوول در بخش انبوه‌سازی کشور پرسیدیم که میزان فولاد مصرفی در هر متر مربع ساختمان چه میزان است و اساسا فولاد در قیمت تمام شده مسکن چگونه محاسبه می‌شود که گفت: در هر متر مربع ساختمان چیزی در حدود ۷۰ کیلوگرم فولاد مصرف می‌شود، یعنی با فولاد کیلویی ۵ هزار و ۶۰۰ تومانی در هر متر مربع ساختمان، برابر ۴۰۰ هزار تومان مصرف فولاد وجود دارد، در حالی که سال گذشته این میزان برابر ۱۰۰ هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: در بازار فولاد قیمت کنونی که به مصرف‌کننده می‌رسد هم سو با سایر بازارها از جمله دلار، مسکن و غیره نبوده است. قیمت تمام شده مسکن شامل زمین، مصالح، دستمزد و خدمات است که این موارد فاکتور اصلی قیمت تمام شده مسکن‌های دهک سوم و چهارم خواهد بود. در حالی که قیمت تمام شده مسکن ۵۰ درصد افزایش داشته، قیمت فولاد ۳۰۰ درصد رشد داشته است و این موجب شده، در حال حاضر هزینه ساخت مسکن در هر متر مربع حدود ۵/ ۲ میلیون تومان شود.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا