نقشه راه ۷۶ بندی برای معدن و صنایع معدنی+ افزایش ۵ میلیارد تنی ذخایر سنگ آهن

نقشه راه ۷۶ بندی برای معدن و صنایع معدنی+ افزایش ۵ میلیارد تنی ذخایر سنگ آهن

دنیای معدن - معاون وزیر صنعت از ارائه نقشه راه معدن و صنایع معدنی در ۷۶ بند به دولت و مجلس خبر داد و گفت: با حفاری های جدید، ذخایر جدید سنگ آهن به ۵ میلیارد تن می رسد.

مهدی کرباسیان در نشست خبری با خبرنگاران گفت: معدن و صنایع معدنی از جمله مباحث مطرح شده حائز اهمیت در اقتصاد مقاومتی است که بر این اساس، در برنامه دولت دوازدهم نیز این بخش مورد توجه قرار گرفته و رئیس جمهور در سخنرانی مجلس و همچنین عملکرد صدروزه دولت کنونی نیز از معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از مباحث مهم ذکر کرده اند.

نقشه راه چهارساله معدن و صنایع معدنی با ۷۶ بند

وی افزود:با توجه به اولویتی که وزیر صنعت به معدن و صنایع معدنی داده، از ایمیدرو درخواست شده تا نقشه راه چهارساله را برای این بخش تهیه کند که بر این اساس جلسات متعددی با دست اندرکاران حوزه معدن و صنایع معدنی اعم از کارآفرینان و انجمن ها برگزار کردیم که نقشه راه با ۷۶ بند، تهیه و به مجلس ارایه شده، ضمن اینکه دولت نیز این طرح را دریافت کرده است. در نهایت با این نقشه راه تلاش داریم حوزه معدن را از جایگاه بهتری برخوردار کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با واگذاری های بی مورد زنجیره تولید معدن و صنایع معدنی گسسته شد ، تصریح کرد: در تلاشیم تا این ارتباط را مجدد برقرار سازیم. در این میان راهکارها و پیشنهادهای تشکل ها و پیمانکاران بخش خصوصی ارایه شده است. این در حالی است که حدود ۴۰۰ میلیون تن ظرف سال های آینده باید کار برداشت معدنی اعم از باطله برداری و معدن داشته باشیم. ضمن اینکه ماشین آلات و فناوری های جدید نیز باید مدنظر قرار گیرد. بر این اساس پیشنهادی به وزیر صنعت ارایه شده تا کار را به نحو بهتری پیش برد.

توجه به معادن کوچک با توجه به هزینه ۱.۵ میلیارد دلاری

کرباسیان با اشاره به پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، معادن کوچک را مدنظر قرار داد و عنوان کرد: مجلس و دولت قرار است ۱.۵ میلیارد دلار برای رفع محرومیت زدایی نقاط محروم به ویژه روستاها هزینه کند که در این رابطه آیین نامه ای در دولت تصویب شده که معادن کوچک و روستایی نیز دیده شود.اعتقاد داریم این حوزه اشتغالزا است. بنابراین پیشنهاد ما این است که از صندوق بیمه صنایع معدنی استفاده شود.

چند آمار از صادرات محصولات معدنی و فلزی

وی ادامه داد: ایران تا سال ۹۴ تنها در حوزه معدنی، صادرکننده مواد خام بوده به نحوی که سال ۹۲ معادل ۲۲ میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم، اما در 8 ماهه سال جاری، میزان صادرات آهن اسفنجی ۱۴ درصد افزایش یافته و در تولید کنسانتره نیز ۱۸ درصد رشد را تجربه کرده ایم، ضمن اینکه تولید گندله نیز ۲۶ درصد افزایش صادرات را داشته ایم، این در حالی است که تا سال گذشته گندله را از بحرین وارد می کردیم.

معاون وزیر صنعت میزان صادرات زنجیره فولاد را ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن عنوان و تصریح کرد: اگر این روند ادامه یابد، به 8 میلیارد دلار صادرات دست خواهیم یافت، به این معنا که ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی از معدن و صنایع معدنی تامین می شود. ضمن اینکه ۲۲ درصد از صادرات نیز در این حوزه متمرکز است.

افتتاح دو طرح در ماه آینده

کرباسیان گفت: آهن اسفنجی نیریز و سبزوار در دی ماه پیش رو آماده افتتاح خواهد بود.البته ایمیدرو ظرف سالهای گذشته،به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۴۵ هزار شغل ایجاد کرده در حالیکه سازمان ایمیدرو حامی بخش خصوصی و کارآفرینان است و هر جا که این بخش آمادگی داشته باشد از آن بخش خارج خواهیم شد.

وی افزود: به جز معدن سنگان که به بخش خصوصی واگذار می شود، مابقی معادن را به بخش خصوصی واگذار شده است. در این میان یکی از اتفاقات خوب این بود که جدا از تکمیل طرح های نیمه تمام و ۸ هزار میلیارد تومان جذب سرمایه از بخش خصوصی، پروژه مهدی آباد و سایر پروژه ها اعم از جلال آباد را در حال پیشرفت داریم. ضمن اینکه پروژه هایی همچون تیتانیوم کهنوج را هم شروع کرده ایم که کارخانه گندله و کنسانتره آن نیز شروع شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: عملیات اجرایی سنگان از یک ماه آینده شروع خواهد شد. ضمن اینکه آلومنیوم جنوب نیز در دولت یازدهم آغاز شده و در اواخر سال آینده ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید آلومنیوم اضافه خواهد کرد.پروژه های نیمه تمام حوزه مس نیز در حال انجام است.

حال و آینده پروژه های جدید

کرباسیان افزود: نکته حائز اهمیت آن است که پروژه های جدید نیز تعریف شده که بر این اساس، از ۲۵۰ هزار کیلومتر عملیات اکتشافی، ۴۵ هزار کیلومتر به مرحله انتشار آگهی رسیده که در ۱۵ محدوده امیدبخش سرمایه گذاران بخش خصوصی سرمایه گذاری کنند، ضمن اینکه تا پایان سال ۱۳ محدوده در کنار ۴ محدوده ای که ظرف دو هفته آینده اعلام می شود، برای سرمایه گذاری آگهی خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز اجرای فاز دوم آلومنیوم جنوب با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن تولید آلومنیوم در آینده ای نزدیک گفت: کارخانه تولید مواد اولیه آلومنیوم و فولاد، ظرف چند روز آینده برای جذب سرمایه گذاری آگهی خواهد شد، ضمن اینکه یکی از اتفاقات خوب، طرح پتاس خور و بیابانک بود که از شورابه دریاچه نمک استفاده خواهیم کرد.

کرباسیان با بیان اینکه در ۲۵۰ کیلومتر ۴۰۰ محدوده امیدبخش کشف شده، گفت: اکثر معادن ایران روباز است اما در حوزه معادن عمیق هنوز کاری صورت نگرفته، بر این اساس در استان یزد، حفاری ۲ هزار متری صورت گرفته که در این بین، بیش از ۲ میلیارد تن ذخیره معدنی سنگ آهن با عیار بالا اضافه شده است.کل ذخایر سنگ آهن ایران ۳ میلیارد تن است البته در این رابطه نیاز به فناوری داریم که از بهترین مشاوران خارجی بعد از برجام استفاده کرده ایم.

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا