معاون فولاد مبارکه:

فولاد مبارکه با تولید ورق‌های زیر ۳ میلیمتر با مافیای واردات ورق مقابله کرد

فولاد مبارکه با تولید ورق‌های زیر ۳ میلیمتر با مافیای واردات ورق مقابله کرد

گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون فروش فولاد مبارکه گفت: دعوای سندیکای لوله و پروفیل با فولاد مبارکه از سال ۹۴ تشدید شد چون فولاد مبارکه با تولید ورق‌های زیر ۳ میلیمتر، جلوی سود هنگفت مافیای واردات ورق را گرفت.

به گزارش ماین نیوز، به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، محمود اکبری با اشاره به نیاز 200 هزار تنی خودروسازان در سال به ورق‌های فولاد اظهار داشت:‌ خودروسازان به دلیل صرفه‌جویی ناشی از خرید داخلی اصرار به خرید از فولاد مبارکه دارند.

وی ادعاهای سندیکای لوله و پروفیل را ناشی از تعاملات این سندیکا با واردکنندگان ورق فولادی خارجی به کشور دانست و افزود: دعوای سندیکای لوله و پروفیل با فولاد مبارکه از سال 94 تشدید شد چون فولاد مبارکه با تولید ورق‌های زیر 3 میلیمتر، جلوی سود هنگفت مافیای واردات ورق را گرفت.

معاون فروش فولاد مبارکه با اشاره به حجم محدود صادرات این شرکت در سال‌های اخیر، شفافیت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل را در میزان تولید و درخواست ورق خواستار شد و گفت:‌ صادرات فولاد مبارکه در 6 ماهه اول امسال فقط حدود 400 هزارتن بوده است.

وی افزود: هنوز آمار تولید و نیاز دقیقی از سندیکا دریافت نکرده‌ایم اما فولاد مبارکه در سال 95 بیش از یک میلیون و 300هزار تن ورق به صنف لوله و پروفیل تحویل داده است و از 730 هزار تن پیشنهاد فروش فولاد مبارکه به دلیل اشباع بازار و عدم نیاز از سوی تولیدکنندگان لوله وپروفیل برای خرید استقبال نشد.

شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن فولاد نیز درباره نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی، قیمت فولاد را تابع عرضه و تفاضا دانست و گفت: قیمت‌های دستوری فقط تعادل بازار را به هم می‌ریزد.

وی افزود: میزان واردات ورق زیر 3 میلیمتر در سال 94 حدود 2 میلیون تن بوده است که در سال 95 به 1300 هزارتن کاهش پیدا کرد و امسال به حدود 700 هزار تن می‌رسد و این به معنای افزایش تامین نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان بزرگ فولاد مثل فولاد مبارکه است.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد همچنین خواستار رفع موانع پیش روی صادرات مشارکتی و تشکیل هرچه سریعتر ستاد فولاد کشور شد.

ابویی، رئیس هیئت مدیره سندیکای لوله و پروفیل نیز آمار گمرک کشور را اشتباه خواند و با اشاره به عضویت فولاد مبارکه در هیئت مدیره بورس کالا،‌ آن را تابع فولاد مبارکه عنوان کرد.

وی ضمن درخواست تامین ورق به قیمت‌های جهانی گفت: دست واردکنندگان مواد اولیه فولاد کشور را می‌بوسم.

سلطانی نژاد، مدیر عامل بورس کالا نیز در واکنش به این سخنان نحوه تعیین قیمت پایه فولاد در بورس کالا را مشابه همه بورس‌های دنیا دانست و گفت: شرکت‌هایی که شفاف عمل می‌کنند در بورس کالا حضور دارند و درست نیست که شرکت‌های دارای شفافیت مالی را محاکمه کنیم اما شرکت‌هایی که معلوم نیست چگونه عمل می‌کنند را به حال خود رها کنیم.

وی ضمن شرح ساختار و عملکرد بورس کالا آن را مورد تایید نهادهای نظارتی دانست و گفت: شرکت‌ها می‌توانند سهامدار بورس کالا شوند و حتی عضو هیئت مدیره باشند و این کاملاً مطابق قانون است.

مهریزی مدیر عامل نورد و لوله اهواز نیز گفت: ظرفیت تولید 500 هزار تن در این شرکت وجود دارد اما در سال گذشته فقط 270هزار تن تولید داشته‌ایم.

وی افزود: بحث تامین مواد اولیه کارخانجات نوردی مهمترین مسئله فولاد کشور از لحاظ بنده است.
بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا