نیویورک تایمز بررسی کرد

رئیس‌جمهور تاجر مسلک آمریکا به معادن غنی افغانستان چشم دوخته است

رئیس‌جمهور تاجر مسلک آمریکا به معادن غنی افغانستان چشم دوخته است

گروه معادن - رئیس‌جمهور آمریکا بدنبال دلایلی برای حضور در افغانستان پس از ۱۶ سال جنگ است؛ منابع معدنی غنی در این کشور که مشاوران ترامپ پیش از این به آن اشاره داشتند برای آمریکا می‌تواند بسیار سودآور باشد.

به گزارش ماین نیوز، رئیس‌جمهور آمریکا در پی دلایلی برای حضور این کشور در افغانستان پس از 16 سال جنگ است؛ منابع معدنی این کشور بسیار غنی است که می‌تواند برای آمریکا سودآور باشد.

بنابراین در نخستین گفت‌وگوی ترامپ و «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان موضوع منابع معدنی افغانستان مطرح شد.

در حالی که «پولتیکو» اخیرا گزارش داده بود؛ ترامپ از امضای طرح اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان خودداری کرده است، اما این رئیس‌جمهور تاجر مسلک آمریکایی اذعان کرده که استفاده از منابع سرشار افغانستان می‌تواند توجیهی برای حضور آمریکا در این کشور باشد.

برای بررسی این شرایط، کاخ سفید در نظر دارد تا نماینده‌ای را برای دیدار با مقامات وزارت معادن افغانستان اعزام کند.

این در حالی است که «استفن فینبرگ» که مشاور غیر رسمی ترامپ است، در پی ایجاد راه‌هایی برای استفاده از منابع معدنی افغانستان است.

فینبرگ همچنین مالک شرکت «داینا کورپ» است که می‌تواند نقش مهمی را برای تامین امنیت معادن ایفا کند. ایجاد امنیت یکی از بزرگترین نگرانی در زمینه استخراج معادن در افغانستان است؛ زیرا برخی از غنی‌ترین معادن این کشور در مناطق تحت کنترل طالبان قرار دارد.

این در حالی است که به جز تامین امنیت مشکلات دیگری نیز چون فساد گسترده، نبود جاده‌های مناسب، پل و راه‌آهن نیز وجود دارد.

«لورل میلر» که تا چندی پیش سرپرستی دفتر نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان در این باره گفت: موانع زیادی برای استخراج معادن افغانستان وجود دارد و این گونه الفاظ ممکن است تردیدهایی را درباره نیت اصلی حضور آمریکا در افغانستان بوجود آورد.

این در حالی است که برای ترامپ به عنوان یک تاجر، معادن افغانستان می‌تواند تنها جذابیت این کشور باشد.

مقامات آمریکایی نیز استخراج این معادن را موقعیتی «برد-برد» توصیف می‌کنند که می‌تواند اقتصاد افغانستان را متحول کرده، برای آمریکایی‌ها ایجاد شغل کند و دسترسی بی‌سابقه‌ای برای آمریکا به منابع معدنی افغانستان باشد که در حال حاضر در انحصار چین قرار دارد.

چین در حال حاضر قراردادی به ارزش 3 میلیارد دلار برای ایجاد معدن مس در 40 کیلومتری کابل دارد.

در حالی که قرار بود بررسی راهبرد جدی آمریکا در افغانستان تا اوایل جولای پایان پذیرد، به دلیل نارضایتی، ترامپ از امضای این طرح خودداری کرد.

«مایک پنس» معاون اول ترامپ و نه ژنرال مک مستر، وظیفه هدایت جلسه امروز شورای امنیت ملی با محوریت افغانستان را بر عهده دارد.

برخی مقامات در این باره می‌گویند که این نشانه منزوی بودن مک مستر است، در حالی که برخی دیگر معتقدند این نشان دهنده استقبال مک مستر از نقش بنن در این استراتژی و اتفاق نظر این دو در راهبرد جدید افغانستان است.

از سوی دیگر، «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ و «استفن بنن» استراتژیست ارشد وی در پی استفاده از سربازان اجیر به جای اعزام نظامیان آمریکایی در افغانستان هستند.

پیش از این نیز در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش کرده بود تا صنعت معدن افغانستان را راه‌اندازی کند.

این در حالی است که در حال حاضر قیمت سنگ آهن و مس یک سوم ارزش مشابه در سال 2010 را دارد. در عین حال باور بر این است که بیشتر این منابع در ولایت هلمند قرار دارد که اکثر مناطق آن تحت کنترل طالبان قرار دارد.

لازم به ذکر است که در زمان ریاست جمهوری اوباما، رئیس جمهور کنونی افغانستان از توسعه سریع صنعت معدن در این کشور جلوگیری کرد، زیرا بیم آن داشت که این توسعه فساد گسترده را در پی داشته باشد.

این در حالی است که بلافاصله پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، غنی با وی تماس گرفت و خواستار حضور این کشور برای توسعه بخش معدن افغانستان شد.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا