بی توجهی دولت به بخش زیرساخت معدن/خام فروشی مهمترین مشکل معادن است

بی توجهی دولت به بخش زیرساخت معدن/خام فروشی مهمترین مشکل معادن است

دنیای معدن - نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه فاینانسهای داخلی و خارجی و تسهیلات بانکی به بخش معدن نسبت به سایر صنایع بسیار محدود بوده، گفت: در حال حاضر خام فروشی مهمترین مشکل معادن کشور است.

داریوش اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اعلام اینکه بیش از 4 هزار معدن فعال و نیمه فعال در کشور وجود دارد گفت: دولت به بخش معدن به ویژه زیرساخت و اکتشاف بی توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش اکتشاف صرفا به اکتشافات سطحی کفایت کرده ایم؛ در رابطه با میزان سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن افزود: فاینانس های داخلی و خارجی و تسهیلات بانکی که از صندوق توسعه ولی و سایر منابع بانکی به بخش معدن تخصیص پیدا کرده است نسبت به سایر صنایع بسیار بسیار محدود بوده است.

این نماینده مجلس یکی از اساسی ترین مشکلات بخش معدن کشور را خام فروشی دانست و گفت: البته جهت گیری ها مناسب و در پی رفع این مشکل است.

اسماعیلی اضافه کرد: در سال گذشته 22 میلیون تن سنگ آهن خام فروشی شد که این میزان 15 میلیون تن به صورت کنسانتره و هفت میلیون تن به صورت دانه بندی شده بود.

این نماینده مجلس سهم دولت از این خام فروشی را سه و نیم میلیون تن اعلام کرد.

وی با بیان اینکه به ازای هر یک شغل در بخش فولاد 17 شغل غیر مستقیم در این صنعت ایجاد می شود گفت: در سال گذشته 20 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی با قیمت 30 دلار صادر شد که اگر آن را به ورق یا میلگرد تبدیل می کردیم هفت برابر قیمت آهن دانه بندی شده آن را می فروختیم.

اسماعیلی افزود: اگر دولت قانون معادن از جمله ماده 4 و تبصره 4 و 6 آن را اجرا کند بخش زیادی از مشکلات معادن حل می شود.

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: نخستین مشکل بخش معدن مربوط به صدور مجوزهاست.

وی با بیان اینکه بزرگترین معادن در اختیار دولت است افزود: با توجه به نبود زیرساخت ها برای دیگر معادن به ویژه سیستم حمل و نقل و بحث مالکیت برای خارجی ها جاذبه ای برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: دومین مشکل در این حوزه این است که، بر خلاف بسیاری از کشورها در مشکلاتی داریم که از اشتیاق آن ها در این حوزه می کاهد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: د رحالی که کار معدن سرمایه بر است اما سرمایه گذاری خارجی برای آن وجود ندارد و سرمایه گذاران داخلی نیز انگیزه ای برای این کار ندارند.

وی با بیان اینکه دولت در بخش معدن رقیب بخش خصوصی نیست افزود: روند خصوصی سازی برخی معادن توجیه پذیردولتی نیز آغاز شده است .

سلاح ورزی گفت: دولت در سرمایه گذاری مشارکت دارد اما باید در ایجاد زیرساخت ها و طرح های توسعه ای نیز وارد شود.

وی درباره اختصاص تسهیلات بانکی به معادن نیز افزود : بانکها رغبتی برای پذیرفتن پروانه معادن به عنوان وثیقه ندارند.

انتهای پیام/

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا