معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تامین ماشین آلات نو یکی از مهمترین دغدغه های معدن کاران کشور است

تامین ماشین آلات نو یکی از مهمترین دغدغه های معدن کاران کشور است

گروه معادن - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز تامین ماشین آلات نو یکی از مهمترین دغدغه های معدن کاران کشور است، به غیر از چند معدن بزرگ مابقی معادن به ماشین آلات نو دسترسی ندارند.

به گزارش ماین نیوز، جعفر سرقینی یکشنبه شب در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری معدن و تجهیزات وابسته و سومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات معدنی و راهسازی در کرمان اظهار داشت: اقدامات صنعتی و معدنی کرمان در دولت تدبیر و امید نسبت به سایر استان های کشور قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اجرای طرح ابتکاری استاندار کرمان با عنوان طرح مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان، افزود: طرح مثلث توسعه اقتصادی استان به درستی بخش معدن و صنایع معدنی را در جهت امر توسعه و آبادانی نشانه رفته است و همه این عوامل دست به دست هم داد تا توسعه های زیادی در استان کرمان اتفاق بیفتد.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: شرکت ملی مس ایران بیش از سه هزار میلیارد تومان پروژه و شرکت صنعتی معدنی گل گهر نیز بیش از چهار هزار میلیارد تومان پروژه آماده افتتاح دارد که در آینده ای نزدیک به صورت رسمی به بهره برداری خواهند رسید.

سرقینی عنوان کرد: ۵۴ میلیون تن ظرفیت تولید زنجیره فولاد در سطح کشور در دولت تدبیر و امید بوده است که از این مجموع ظرفیت تولید زنجیره استان کرمان بیش از ۲۰ میلیون بوده است.

وی تصریح کرد: از شش میلیارد دلار صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی کشور در سال ۹۵ حدود ۱.۲ میلیارد دلار مربوط به دو معدن مس و سنگ آهن استان کرمان بود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه استان کرمان در بخش معدن ظرفیتهای بسیار خوبی دارد، اذعان کرد: متاسفانه معدن کاری در کشور ما مظلوم واقع شده است و استان کرمان که یکی از قطب های تولید زغالسنگ است اما آنگونه که باید به بخش زغالسنگ کرمان توجه نشده است که امیدواریم به زودی این مسائل مرتفع شود.

سرقینی با اشاره به مباحث اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: معدن یکی از مباحثی است که در اقتصاد مقاومتی تکیه خاصی به آن شده است و بخش معدن سنخیت بسیار زیادی با اقتصاد مقاومتی دارد و از زمانی که اقتصاد مقاومتی مطرح شد به بخش معدن هم بیشتر توجه شد اما در عین این توجهات، به بخش معدن آنگونه که باید توجه نشده است.

وی تصریح کرد: امروز معادن ما تمام نیاز سرمایه گذاران داخلی را تامین می کنند و هیچ سرمایه گذاری را پیدا نمی کنید که مواد اولیه خود را از خارج تامین کند و این یک اتفاق بزرگ برای کشور است.

این مقام مسئول اظهار کرد: در سال گذشته ۱.۲ میلیارد دلار صادرات مواد معدنی داشتیم و حدود ۵.۴ میلیارد دلار هم صادرات صنایع معدنی و فرآورده های معدنی داشتیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دولت تدبیر و امید همواره خام فروشی را مذمت کرده است، تصریح کرد: آفت اصلی در کار معادن خام فروشی است که برای جلوگیری از این امر، باید زنجیره تولید در صنایع معدنی تکمیل شود.

سرقینی گفت: سال گذشته ۲۸ میلیون تن مواد معدنی صادر کردیم که از این میزان بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات صنایع معدنی بود که صادرات مواد معدنی یعنی افزایش اشتغال و همه ما در هر بخشی که فعالیت می کنیم باید با صدای بلند، خام فروشی را مذمت کنیم.

وی بیان کرد: در سال ۹۲ بیش از ۲۲ میلیون تن سنگ آهن خام از کشور صادر شده است و در دولت تدبیر و امید در اولین حرکت مشوق های مالیاتی صادرات خام فروشی برداشته شد و در نهایت میزان خام فروشی به ۹ میلیون تن رسید.

معاون وزیر صنعت در پایان اظهار داشت: در مقابل این همه توقعی که از بخش معدن وجود دارد متاسفانه هیچ حمایتی از این بخش نشده است و امروز تامین ماشین آلات نو یکی از مهمترین دغدغه معدن کاران کشور است و به غیر از چند معدن بزرگ مابقی معادن به ماشین آلات نو دسترسی ندارند و مجبورند از ماشین آلات دست دوم وارداتی استفاده کنند.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا