چین واردات ذغال سنگ از کره شمالی را متوقف کرد

چین واردات ذغال سنگ از کره شمالی را متوقف کرد

گروه معادن >زغال‌سنگ - چین به دنبال رای موافق به تحریم های اخیر شورای امنیت پس از دومین آزمایش هسته ای سال جاری میلادی کره شمالی ، واردات ذغال سنگ از این کشور را نیز ممنوع کرد.

به گزارش ماین نیوز، این اتفاق در شرایطی می افتد که در همین هفته نمایندگی چین در سازمان ملل از کشورهای شورای امنیت دعوت کرد بجای افزودن بر فشارها بر کره شمالی به دنبال باز کردن درهای گفت و گو به روی این کشور باشند.

با این وصف پکن تاکید دارد که نفوذش در هیات حاکمه کره شمالی کاهش یافته است و کیم جونگ اون رهبر جوان آن کشور دیگر حرف شنوی سابق را از چین ندارد و در سال جاری میلادی دو بار آزمایش اتمی انجام داده است .

پیش بینی شده است که با تحریم های جدیدشورای امنیت سازمان ملل میزان صادرات ذغال سنگ کره شمالی در سال آینده میلادی به حدود هفت میلیون و 500 هزار تن برسد که 62 درصد کمتر از سال 2015 میلادی خواهد بود.

گزارش های دریافتی حاکی است که توقف واردات ذغال سنگ از کره شمالی به چین دستکم برای سه هفته متوالی ادامه خواهد داشت و پکن آن را به اجرای بخشی از تحریم های سازمان ملل مرتبط دانسته است.

تارنمای ساوت چاینا از هنگ کنگ به نقل از بیانیه جدید دولت چین آورده که به دنبال تحریم های اخیر و قطعنامه 2321 شورای امنیت ، این کشور واردات ذغال سنگ از کره شمالی را به حال تعلیق دراورده است.

بر اساس بیانیه مذکور توقف واردات ذغال سنگ از کره شمالی به چین از روز یکشنبه این هفته آغاز شده است و تا پایان ماه جاری میلادی ادامه خواهد یافت.

اگر تحریم های شورای امنیت به طور کامل اجرا شود میزان ذغال سنگ تولیدی کره شمالی در سال 2017 میلادی به هفت میلیون و 500 هزار تن خواهد رسید که از لحاظ ارزشی کمی بیش از 400 میلیون دلار خواهد بود.

آمار نشان می دهد که چین تنها در ماه اکتبر امسال یک میلیون و 800 هزار تن زغال سنگ به ارزش 101 میلیون دلار از کره شمالی وارد کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 40 درصد بیشتر بوده است.

«وو داوی »مذاکره کننده ارشد هسته ای چین گفته است که این کشور تحریم های شورای امنیت علیه کره شمالی را اجرا می کند اما به هیچوجه موافق اعمال تحریم های یکجانبه ای نیست که آمریکا و ژاپن و کره جنوبی به اجرا گذاشته اند.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا