اختلاف بیش از دو برابری قیمت صادرات سنگ آهن خام و فرآوری شده

اختلاف بیش از دو برابری قیمت صادرات سنگ آهن خام و فرآوری شده

دنیای معدن -مدیر عامل شرکت سنگ آهن گل گهر با اشاره به اختلاف ۶۰ دلاری قیمت صادرات سنگ آهن خام و فراوری شده، گفت: وضع عوارض برای صادرات سنگ آهن خام از سال آینده اقدام بسیار خوبی است و از خام فروشی این ماده معدنی جلوگیری می کند.

ناصر تقی زاده اظهار داشت: اگر از خام فروشی سنگ آهن جلوگیری نشود، 10 سال دیگر مجبور هستیم این ماده معدنی را با دو برابر قیمت به کشور وارد کنیم.

وی با بیان اینکه حدود 5 تا 6 میلیارد دلار صادرات سنگ آهن داشته ایم، گفت: هیچ کدام از شرکت های معدنی بخش خصوصی برای ایجاد واحد فرآوری سنگ آهن اقدام نکرده و حتی 10 درصد از منابع مالی حاصل از صادرات خود را هم در زمینه فرآوری هزینه نکرده اند.

وی تصریح کرد: ما در گل گهر صادرات سنگ آهن خام نداریم و فقط یک محموله 30 هزار تنی در بندر داشتیم که آن را با کشتی صادر کردیم.

به گفته تقی زاده، قیمت صادراتی هر تن کنسانتره سنگ آهن حدود 90 دلار است در حالی که سنگ آهن خام با قیمت 30 تا 40 دلار صادر می شود و اختلاف قیمت 50 تا 60 دلاری را بین صادرات سنگ آهن خام و فرآوری شده شاهد هستیم.

وی ادامه داد: آمادگی داریم هر میزان سنگ آهن توسط شرکت های دیگر استخراج می شود را بخریم و فرآوری کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت فرآوری 14 میلیون تن سنگ آهن را داریم و این رقم سال آینده به 16 میلیون تن می رسد.

مدیر عامل گل گهر با اشاره به افزایش قیمت جهانی سنگ آهن گفت: سال گذشته قیمت سنگ آهن بسیار پایین بود و تولید با زیان همراه بود اما امسال وضعیت خوب است.

وی در مورد برخی پیش بینی های انجام شده مبنی بر پایین ماندن قیمت جهانی سنگ آهن نیز گفت: سال گذشته برخی پیش بینی می کردند که قیمت پایین سنگ آهن تا 4 سال پابرجا باشد ولی امسال می بینیم که قیمت ها افزایش یافته است و پیش بینی می کنیم سیر افزایش قیمت تا 6 ماه آینده نیز ادامه داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه نباید از افزایش قیمت ها ذوق زده شویم، گفت: باید معقولانه تصمیم بگیریم و عمل کنیم.

تقی زاده با تأکید بر لزوم وضع عوارض صادراتی بر سنگ آهن، گفت: واحدهای کوچک بخش خصوصی با مشارکت یکدیگر اقدام به ایجاد واحد فرآوری سنگ آهن کنند تا از خام فروشی این ماده معدنی جلوگیری شود.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خام فروشی، گفت: نمود این صحبت ها باید در قوانین باشد و طبق سیاست های اقتصاد مقاومتی، حداکثر ارزش افزوده در داخل ایجاد شود.

وی تأکید کرد: با ایجاد و احدهای فرآوری و ارزش افزوده می توانیم در زمینه صنایع پیشرفته نیز موفق باشیم.

مدیر عامل گل گهر در پایان از تأمین بخشی از سنگ آهن مورد نیاز سه طرح فولاد استانی توسط این شرکت خبر داد و گفت: حدود 3 میلیون تن گندله برای این طرح ها تأمین خواهیم کرد.

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا