دستور نعمت‌زاده برای اصلاح قانون معادن

دستور نعمت‌زاده برای اصلاح قانون معادن

فولاد نیوز: عضو هیأت مدیره خانه معدن از ارائه پیشنهاداتی برای شفاف سازی سرمایه‌گذاری خارجی در معادن کشور خبر داد و گفت: این پیشنهادات در پی دستور وزیر صنعت و برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خارجی در پی توافق هسته‌ای مطرح شده است.

به گزارش «فولاد نیوز»، محمدجعفر صادقی‌پناه در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد مذاکرات انجام شده بین وزارت صنعت و بخش خصوصی برای همکاری‌های بین‌المللی در بخش معدن در پی توافق هسته‌ای، اظهار داشت: جلسات و مذاکرات بین فعالان بخش معدن و مسئولان دولتی در حال انجام است و در این راستا وزیر صنعت دستور اصلاح قانون معادن را صادر کرده است.
وی افزود: در این زمینه اصلاح چند ماده اصلی در بخش معدن مدنظر است که پیشنهادات خانه معدن در این مورد به وزارت صنعت ارائه شده و منتظریم تا از طریق این وزارتخانه به هیأت دولت برود و پس از آن برای لحاظ شدن در قانون معادن به مجلس ارائه شود.
صادقی پناه توضیح داد: در پیشنهادات خانه معدن سعی شده تا ریسک سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی کاهش یابد و در قانون معادن شفافیت ایجاد شود.
وی ادامه داد: برای استفاده مناسب از سرمایه‌های خارجی در بخش معدن باید به دو بخش اکتشاف و فرآوری مواد معدنی توجه داشته باشیم.
وی افزود: اگر سرمایه‌گذاران خارجی از ابتدا در بخش اکتشاف معادن سرمایه‌گذاری کنند، بسیاری از ذخایر معدنی کشور فعال خواهند شد زیرا در سطح و عمق ذخایر معدنی کشور اکتشاف کمی انجام شده و توجه به این مسئله باعث شناسایی ذخایر بیشتر و در نتیجه تولید بیشتر محصولات معدنی می‌شود.
این کارشناس بخش معدن تصریح کرد: لازمه جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش معدن، شفاف‌سازی در قانون و مشخص شدن مواردی مانند حقوق دولتی، بهره مالکانه، حق انتفاع و سقف آنها است و از این طریق ریسک سرمایه‌گذاری کاهش خواهد یافت.
وی ایجاد ثبات در قوانین مربوط به بخش معدن و فعالیت‌های اقتصادی را از دیگر الزامات جذب سرمایه‌های خارجی عنوان کرد و گفت: این قوانین باید طوری وضع شوند که با تغییر دولت‌ها، تغییر نکند.
وی سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری مواد معدنی را از دیگر روش‌های جذب سرمایه‌های خارجی عنوان کرد و گفت: اگر بر روی فرآوری مواد معدنی خام بیشتر کار شود، برای احداث کارخانه‌های فرآوری می‌توانیم از سرمایه‌های خارجی استفاده کنیم.
صادقی پناه تأکید کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها باید به صورت مشارکت با طرف‌های داخلی باشد تا انتقال تکنولوژی صورت گیرد و فناوری‌های جدید به کشور منتقل شود.
وی تسهیل در اخذ ویزا برای سرمایه‌گذاران خارجی و تسهیل در امور ثبت شرکت‌ها را از جمله راه‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: در زمینه صادرات مواد معدنی نیز باید بر اساس بازار موجود اقدام شود، به طوری که ممکن است در برخی موارد خریداری برای مواد معدنی فرآوری شده وجود نداشته باشد ولی بتوانیم مواد غیرفرآوری شده معدنی را صادر کنیم.
وی ادامه داد: در برخی موارد مانند سنگ تزیینی ممکن است تا 15 سال آینده خریداری برای این نوع سنگ‌ها وجود نداشته باشد، زیرا سنگ‌های مصنوعی در حال جایگزینی سنگ‌های تزیینی طبیعی هستند و به همین دلیل باید در شرایط فعلی به استخراج و صادرات این سنگ‌ها توجه شود.
عضو هیأت مدیره خانه معدن با اشاره به بحث‌های مطرح شده در مورد صادرات مس ایران به تایلند نیز گفت: در حال حاضر بخش زیادی از صادرات مس ایران به صورت فرآوری شده انجام می‌شود، زیرا میزان سنگ معدنی که بیش از 3 درصد مس داشته باشد در حد زیادی نیست و اکثر معادن مس کشور سنگ با مس یک درصد دارند که در داخل به کاتد تبدیل شده و صادر می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان فرآوری بیشتر مس صادراتی در داخل وجود ندارد، گفت: برای محصولی مانند کابل مسی، خریداران خاصی وجود دارد اما نمی‌توانیم تمام مس استخراجی از معادن را به کابل تبدیل و صادر کنیم زیرا خریداری برای آن وجود ندارد و برخی کشورها خواستار خرید مس کاتد هستند.
صادقی پناه در پایان تأکید کرد: فرآوری مواد معدنی وظیفه معدنکار نیست، بلکه معدنکار می‌تواند مواد معدنی را استخراج کند و پس از آن، صنعت باید به فرآوری این مواد بپردازد و در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.
بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا