تفاوت رفتار ما با ملوانان آمریکایی با رفتار ترکیه

تفاوت رفتار ما با ملوانان آمریکایی با رفتار ترکیه

مهم ترین خبر 24 ساعت گذشته درباره ایران ،خبر دستگیری 10 تن از نظامیان نیروی دریایی آمریکا در آبهای سرزمینی ایران بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پارسینه، مختصر واقعه طبق بیانیه روابط عمومی سپاه این گونه بود :

در "پی ورود غیر قانونی و غیر مجاز دو فروند شناور رزمی امریکایی به آب ‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و در حوالی جزیره فارسی در عصر روز گذشته (سه ‌شنبه مورخ 94/10/22 ) این شناورها پس از تمکین اخطار شناور های رزمی نیروی دریایی سپاه متوقف و سرنشینان آن که 9 تفنگدار مرد و یک تفنگدار زن بودند، دستگیر شدند.

در هنگام توقیف این دو شناور رزمی، ناوگروه هواپیما بر "ترومن" امریکا و ناو گروه هواپیما بر "شارل دو گل " فرانسه در آب ‌های بین المللی منطقه حضور داشته‌ اند و همزمان ناو گروه هواپیما بر امریکایی اقدام به تحرکات انفعالی و احساسی هوایی و دریایی نمود که با هوشمندی و مدیریت مقتدرانه نیروی دریایی سپاه کنترل و آرامش در منطقه تأمین شد.

پس از انتقال و استقرار تفنگداران دستگیر شده در محل پایگاه نیروی دریایی سپاه، بررسی‌ های لازم پیرامون چرایی و چگونگی ورود غیر قانونی آنان آغاز گردید و همزمان مقامات سیاسی امریکا در تماس‌ های مکرر با مقامات سیاسی کشورمان با غیر عمدی خواندن اقدام شناور های رزمی خود، آزادی تفنگداران امریکایی را در خواست کردند.

پس از بررسی‌ های فنی و عملیاتی در تعامل با مراجع ذیصلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و مشخص شدن سهوی و غیر عمدی بودن ورود شناور های رزمی امریکا به آبهای جمهوری اسلامی ایران و عذر خواهی آنها؛ تصمیم به رها سازی آنان گرفته شد.

این اطلاعیه با تأکید بر اینکه "آمریکاییها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند" آورده است: تفنگداران دریایی دستگیر شده لحظاتی قبل با نظارت شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های بین المللی رها شدند."

آغاز و انجام این ماجرا، بسیار خردمندانه و عبرت آموز خواهد بود ؛ وقتی که موضوع مشابه پیش آمده در منطقه را با این واقعه قیاس کنیم. منظور، ورود جنگنده روسی به حریم هوایی ترکیه تنها به مدت 18 ثانیه و رهگیری و سرنگون کردن آن توسط نیروی هوایی ترکیه است.

 ارتش ترکیه امکان بسیار بیشتری برای بحرانی نکردن ماجرا و بر خورد نظامی نسبت به ایران در اختیار داشت. زمان بسیار کوتاه حضور هواپیمای روسیه در حریم هوایی ترکیه(ادعایی که توسط روسیه تایید نشد) این مجال را می داد که با اخطار رادیویی جنگنده مذکور به سرعت مسیر خود را تصحیح و از حیطه ی خطر خارج شود.

در حالی که در مورد مشابه ،با وجود حرکات تحریک آمیز نیروی دریایی آمریکا، برخورد مناسب و حرفه ای نیروی دریایی سپاه در احتراز از درگیری بی مورد و اخطار و دستگیری نظامیان آمریکایی مطابق عرف بین المللی مانع از ایجاد بحران بی جهت در منطقه شد.

 همچنین ارتباط سریع وزارت خارجه دو کشور، تعیین برنامه بررسی علت واقعه و اطمینان یافتن سپاه از وجود اشکال در سیستم ناوبری شناور ها ،باعث شد که این ماجرا به بهترین نحو فیصله یابد. ترکیه در قضیه مشابه، با سرنگون کردن هواپیمای روسیه ،علاوه بر بحرانی کردن منطقه ،دشمنی روسیه را برای خود خرید و در عین حال در چنان موضع غیر قابل دفاعی قرار گرفت که قادر به جلب حمایت حامیان غربی خود در این قضیه نشد.

حتی یونان به عنوان عضو ناتو ،از رفتار های مشابه هواپیماهای ترکیه انتقاد کرد و خواستار دخالت ناتو برا جلوگیری از تجاوز جنگنده های ترکیه به حریم هوایی این کشور گردید!

این تجربه نشانه ی روشن دیگری بود که ایران هرگز در منطقه به دنبال ایجاد تنش و بحران نیست و توانایی مدیریت موارد حساسی از این دست را دارد. این در حالی است که اردوغان ،روز گذشته برای چندمین بار ایران را به تنش زایی در منطقه متهم کرد و بیانیه کشورهای حوزه خلیج فارس در هفته گذشته نیز بر همین مدعا تاکید داشت.

 رفتار ایران در این موضوع اما ،تفاوت وسیع میان ادعا تا عمل را روشن کرد . رفتار هایی از این دست ، بازتاب به مراتب بیشتری از بیانیه ها و نطق های پر از اتهام و سخنان افرادی مانند اردوغان و عادل الجبیر در دنیا دارد. این ماجرا، سند دیگری است که اثبات می کند همان قدر کشورهای رقیب در منطقه ادعای صلح طلبی دارند، که ایران در عمل .

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا