محجوب‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ماین نیوز به دبی خبر داد:

پایش سالانه طرح جامع فولاد و احتمال تعدیل آن

پایش سالانه طرح جامع فولاد و احتمال تعدیل آن

گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون برنامه‌ریزی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک از پایش سالانه طرح جامع فولاد خبر داد و گفت: طرح جامع فولاد براساس تغییراتی که در بازار رخ می‌دهد و عوامل تعیین کننده سالانه پایش و در صورت نیاز به روز می‌شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ماین نیوز به دبی، مهران محجوب نژاد در حاشیه نوزدهمین کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه در هتل آتلانتیس پالم دبی با ابراز خوشحالی از اینکه در کنار کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه، کنفرانس آهن و فولاد ایران نیز در سال جاری در کیش برگزار شد و به نظر می‌رسد سال آینده نیز در اصفهان به عنوان قطب فولاد ایران برگزار خواهد شد، عنوان کرد: تولید 55 میلیون تن فولاد تا 1404 یک هدف‌گذاری بوده که برای رسیدن به آن باید الزامات آن فراهم شود اما وضعیت اخیر بازار و شرایط به وجود در عرضه و تقاضا تحقق این هدف را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

وی در عین حال گفت: فولاد تکنیک با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو سالانه طرح جامع فولاد را مورد پایش قرار می‌دهد و در صورتی که نیاز باشد امکان تغییر و به روز شدن این طرح نیز وجود دارد.

خبرنگار ماین نیوز با مهران محجوب نژاد، معاون برنامه‌ریزی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

ابتدا درباره مجموعه فولاد تکنیک توضیح بفرمایید و اینکه مهمترین حوزه فعالیت این شرکت چه حوزه‌ای است؟

از فعالیت‌های اصلی فولاد تکنیک می‌توان به پیمانکاری پروژه‌های فولادی به صورت EPC و خدمات مشاوره‌ای به طرح‌های فولادی و انجام مطالعات توجیه فنی و اقتصادی طرح‌های فولادی فولادی اشاره کرد. یکی از کارهای شاخص فولاد تکنیک تهیه طرح جامع فولاد با همکاری ایمیدرو و شرکت ملی فولاد بود که سال قبل این طرح تصویب شد و در آن هدف صنعت فولاد کشور تا افق 1404 ترسیم شده است. قرار است این طرح به صورت سالانه نیز مورد پایش قرار بگیرد و با توجه به نوسانات اقتصادی و تغییرات بازار این طرح نیز مدام به روز شود. پایش سال 94 طرح نیز هم‌اکنون توسط فولاد تکنیک در دست انجام است.در دست پایش است این طرح توسط فولاد تکنیک. در مورد نوزدهمین کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه هم باید بگویم که حضور در چنین همایش‌هایی برای اطلاع از رخدادهای روز و تغییرات جدید لازم است و البته خوشحالیم که امسال همایش آهن و فولاد ایران در کیش برگزار شد و سال آینده نیز قرار است این همایش در قطب فولاد ایران، شهر اصفهان برگزار شود که پیش‌بینی می‌شود، استقبال گسترده‌ای هم از این همایش شود. نوزدهمین کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه مصادف شد با بحث بهبود فضای سیاسی و برداشته شدن تحریم‌ها و همانطور که ملاحظه کردید، در کنفرانس نیز در این زمینه خیلی بحث شد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ایران مطرح شد. ما نیز در مجموعه فولاد تکنیک فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد را هم در بخش تولید و هم در بخش زیرساخت‌ها شناسایی کردیم.

به نظر شما آیا هدف تولید 55 میلیون تن فولاد تا 1404 تحقق می‌یابد؟

بالاخره این یک هدف‌گذاری است و سال گذشته روی این موضوع کار شد و الزامات دسترسی به آن هم مشخص شد. زیرساخت، سرمایه‌گذاری، تقاضا، صادرات و ظرفیت واحدهای تولیدی در زنجیره فولاد و به منظور متعادل و تکمیل شدن این زنجیره همگی در طرح جامع فولاد دیده شده‌اند. نمی‌توان کلمه غیرممکن را روی تحقق این هدف این طرح گذاشت اما با توجه به فضای به وجود آمده در حوزه عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود طی دو سال آینده شاهد کاهش تقاضا در زنجیره فولاد باشیم و بحث تحقق این هدف نیز تحت الشعاع قرار بگیرد. ولی بالاخره هدف‌گذاری شده است و این هدف هنوز ترسیم است و در پایش سال 94 طرح در حال کار روی این موضوع هستیم و هشدارهای لازم را نیز ارائه خواهیم داد. امکان تعدیل طرح جامع فولاد نیز با توجه به شرایط پیش آمده وجود دارد اما فعلا این هدف‌گذاری در وزارتخانه مصوب شده و ایمیدرو پیگیر آن است.

در زمینه انتقال دانش فنی فولادسازی و افزایش سهم داخل در این تکنولوژی‌ها چه فعالیتی انجام داده‌اید؟

در صنعت فولاد، داشتن شریک خارجی نیاز است اما موضوع مهم در این زمینه افزایش سهم داخل است و اگر بتوانیم در این زمینه کار کنیم امتیاز بالاتری هم کسب می‌کنیم. در حوزه آهن اسفنجی سهم داخل بالا رفته است. در طرح جامع فولاد، تکنولوژی‌های نو مدنظر قرار گرفته است تا در ایران پیاده‌سازی شوند، به خصوص در زمینه مصرف انرژی و در زمینه مکان‌یابی احداث کارخانه‌های فولادی نیز مطالعات مفصلی شده است.

در حاشیه کنفرانس به کدام شرکت‌ها مذاکره داشتید؟

با شرکت دانیلی که از حدود 15 سال پیش و از زمان اجرای طرح صبا ارتباط داشتیم، مذاکراتی در حاشیه کنفرانس داشتیم. با شرکت‌هایی مانند میدرکس و تنوا هم صحبت‌هایی داشتیم. شرکت تنوا تکنولوژی را برای مدول‌های آهن اسفنجی با ظرفیت پایین 200 تا 250 هزار تنی معرفی کرده است که می‌تواند فرصتی برای سرمایه‌گذاری باشد.

درباره مهمترین پروژه‌های در دست اجرای فولاد تکنیک توضیح بفرمایید.

در کل زنجیره فولاد تعدادی پروژه به صورت پیمانکاری و مشاوره در دست اجرا داریم. در حوزه گندله‌سازی با شرکت ساینواستیل چین پیمانکاری مربوط به گندله‌سازی سیرجان متعلق به میدکو را در دست اجرا داریم. پروژه آهم اسفنجی یک میلیون تنی بردسیر را تمام کردیم که این پروژه نیز متعلق به میدکو است. پیمانکاری فولاد نی‌ریز را نیز در دست اجرا داریم. با شرکت گل گهر در طرح انتقال آب خلیج فارس کار می‌کنیم و با فولاد مبارکه هم واحد آبرسانی آن را در حال تکمیل و اتمام داریم. با ذوب آهن اصفهان نیز مرتبط هستیم. در حوزه مطالعات امکان‌سنجی نیز کارهای گسترده‌ای انجام داده‌ایم.

در پایان نقطه نظر خاصی هم دارید؟

امیدواریم فضا مساعدتر شود. فولادسازان و پیمانکاران الان شرایط خوبی ندارند. البته رکود فعلی گذرا است و تا چند سال آینده اوضاع قطعا بهتر می‌شود.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا