بکارگیری سیستم ایرانی جمع آوری دود (فیوم) دستگاه برش CNC در تعمیرگاه مرکزی

بکارگیری سیستم ایرانی جمع آوری دود (فیوم) دستگاه برش CNC در تعمیرگاه مرکزی

دنیای معدن -در سال های اخیر با توجه به برنامه های افزایش تولید در شرکت فولاد خوزستان، لزوم افزایش سرعت و ظرفیت بازسازی قطعات و تجهیزات در تعمیرگاه مرکزی با وجود کاهش قابل توجه در تعداد نیروی انسانی از دغدغه های این مجموعه تخصصی بوده است.

علاوه بر این، لزوم افزایش کیفیت و ارتقای تکنولوژی در روش ها و ابزار کار از دیگر الزامات و نیازهای هر مجموعه تخصصی و پویا شناخته می شود؛ لذا با در نظر گرفتن توان تخصصی و امکانات کارگاه های صنعتی در استان؛ علاوه بر تلاش در راستای تأمین تجهیزات CNC ماشینکاری، ارتقای تکنولوژی بازسازی در زمینه جوشکاری قطعات و تجهیزات در دستور کار قرار گرفت.

  

دکتر رضا کلانتریان مدیر تعمیرات مرکزی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: در این مسیر روش های مکانیزه و پر سرعت GMAW (جوشکاری با الکترود بدون روکش تحت گاز محافظ) جایگزین روش های قدیمی و سنتی جوشکاری SMAW(جوشکاری با الکترود های روکش دار) گردید. همچنین ابزار و روش های قدیمی، کند و بی کیفیت برشکاری دستی با گاز، تبدیل به تجهیزات CNC برشکاری گاز و پلاسما شد. بکارگیری یک ربات پیشرفته در جوشکاری پیچیده پدها و بازوهای مسی کوره های قوس الکتریکی، آخرین اقدام در این زمینه بود که با همت کارکنان متخصص تعمیرگاه و شرکت های داخلی انجام شد. وی با اشاره به محدودیت نیروی انسانی در این زمینه تصریح کرد: «علی رغم کاهش چشمگیر نیروی انسانی، مجموعه تعمیرگاه مرکزی با ارتقای تکنولوژی در حوزه جوشکاری تعمیری نه تنها کمبود نیروی انسانی را جبران نمود، بلکه با ظرفیتی بیشتر از گذشته به کار خود ادامه داد؛ به گونه ای که هم اکنون به گواهی بازدید کنندگان خارجی، شرکت های همکار و تشکلات تخصصی، این کارگاه تبدیل به یک مجموعه منحصر بفرد در زمینه مهندسی و تکنولوژی جوشکاری تعمیری قطعات و تجهیزات در صنعت فولاد کشور شده است».همچنین کلانتریان درخصوص موانع و مشکلات موجود در راه این پروژه به خبرنگار ما گفت: افزایش سرعت و ظرفیت جوشکاری و برشکاری مشکلاتی را نیز به همراه داشت. علاوه بر لزوم ارتقای دانش بهره برداری و پشتیبانی، به دلیل پیچیده تر شدن روش های و تجهیزات کارگاهی، افزایش قابل توجه مقدار فیوم (دودهای سمی) جوشکاری و برشکاری به حجمی رسید که گاهی باعث توقف کار شد. پس از تحقیقات گسترده و مشورت با شرکت های داخلی و خارجی، سیستم مرکزی جمع آوری موضعی غبار جوشکاری با همکاری یک شرکت داخلی طراحی و نصب گردید.

 

در این باره پروژه ی یادشده مشکل انتشار فیوم جوشکاری را در مجموعه سوله های تعمیرگاه برطرف نمود اما مشکل فیوم تولید شده در یکی از پرکاربردترین و آلاینده ترین دستگاه در کارگاه جوشکاری و صنایع فلزی به نام دستگاه CNC برشکاری گاز و پلاسما باقی ماند. به طوری که میزان آلایندگی این دستگاه به اندازه ای بود که علاوه بر اپراتورهای دستگاه و کارکنان کارگاه جوشکاری و صنایع فلزی باعث شکایت و نارضایتی شدید کارکنان درکارگاه ماشین ابزار و عملیات حرارتی در سوله مجاور شده بود.مدیر تعمیرگاه مرکزی در ادامه ی گفته های خود خاطر نشان ساخت: از موانع بزرگ در حل این مشکل؛ مساحت بزرگ میزِکار دستگاه برش CNC به طول دوازده متر و لزوم بارگیری آن به وسیله جرثقیل های سقفی کارگاه، همچنین انتشار فیوم از پایین منطقه برش و زیر میزکار بود که هریک محدودیت هایی را برای طرح های پیشنهادی فروشندگان ایجاد می نمود.

بنابراین طرح های مختلفی که طی دو سال از طرف فروشندگان ارائه شد عملی و یا مؤثر به نظر نرسید و مورد تائید قرار نگرفت. لذا کارکنان کارگاه با اندازه گیری میزان مکش لازم برای خروج فیوم از زیر میزکار، طرح و مشخصات فنی اولیه سیستم جمع آوری فیوم را تهیه نموده و با همکاری واحد خرید قطعات و تجهیزات طرح های ارائه شده از سازندگان داخلی دریافت گردید. پس از رد و بدل کردن و تکمیل اطلاعات فنی لازم، مناقصه برگزار شد و برنده مناقصه سیستم مورد نظر را تحویل داده و نصب نمود.کلانتریان نتیجه این تلاش جمعی را بسیار مثبت و موثر برشمرد و تأکید کرد: زحمات و کوشش های تمام همکارانمان در اجرای این پروژه بسیار کارساز بود، به گونه ای که که تقریبا همه فیوم تولید شده توسط دستگاه از زیر میزکار جمع آوری شده و به سمت فیلترهایی که در سقف سوله تعمیرگاه مرکزی نصب شده است هدایت گردیده است. همچنین طراحی این دستگاه طوری است که میزان مکش فیوم در محل های مختلف میز، قابل تنظیم بوده و به این ترتیب متناسب با نوع کار می توان بالاترین راندمان را از آن دریافت نمود.وی در خصوص این دستاورد عنوان کرد: «سیستم یادشده تاکنون چندین بار مورد توجه و بازدید نمایندگان شرکت های همکار و یا کارگاه های ساخت و بازسازی مشابه قرار گرفته است. مهمترین دستاورد اجرای این طرح که در سال حمایت از تولید داخلی و توسط سازنده ایرانی در بستر خلاقیت و مشارکت کارکنان تعمیرگاه مرکزی محقق شده، اقدامی در راستای ایمنی و سلامت کارکنان و نیز رضایتمندی همکاران خدوم در تعمیرگاه مرکزی است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا