سالانه در ذوب آهن اصفهان یک میلیون و 200 هزار تن کک تولید می شود

سالانه در ذوب آهن اصفهان یک میلیون و 200 هزار تن کک تولید می شود

دنیای معدن - سالانه در ذوب آهن اصفهان یک میلیون و 200 هزار تن کک تولید می شود که با به روزرسانی کردن تجهیزات باتری ها، علاوه بر حذف آلاینده های زیست محیطی، کیفیت این محصول افزایش می یابد.

به گزارش دنیای معدن،به نقل از روابط عمومی ذوب آهن، علیرضا رضوانیان مدیر تولیدات کک و شیمیایی گفت: تلاشگران ذوب آهن اصفهان برای اولین بار در کشور موفق شدند درهای فلکسیبل سلول های باتری های کک سازی را طراحی و تکنولوژی ساخت این درها را بومی سازی کنند، با طراحی این درها گام بلندی در جهت حذف آلاینده های زیست محیطی برداشته می شود.

وی افزود: تا پیش از این طراحی و ساخت این درها تنها در چند کشور خارجی انجام می شد اما با تلاش متخصصان ذوب آهن، این درها پس از یک سال کار تحقیقاتی طراحی و آماده ساخت شد.

مدیر تولیدات کک و شیمیایی ذوب آهن تصریح کرد: جهت حذف آلاینده های زیست محیطی در بخش کک سازی 4 پروژه مد نظر است که بدین شرح است: تنظیم رژیم هیدرولیکی و گرمایی باتری، طراحی، ساخت و اجرای درهای سلول های باتری به شکل فلکسیبل، تعویض سیستم های تمیزکننده در سلول های باتری، تکمیل طرح های نیمه تمام باتری کک سازی که با ترک محل کار توسط پیمانکار به صورت نیمه تمام باقی ماند .

وی گفت: سالانه در ذوب آهن اصفهان یک میلیون و 200 هزار تن کک تولید می شود که با به روزرسانی کردن تجهیزات باتری ها، علاوه بر حذف آلاینده های زیست محیطی، کیفیت این محصول افزایش می یابد.

رضوانیان ادامه داد: در بخش کک سازی باید بیش از 150 در سلول باتری تعویض شود که ساخت آن در ذوب آهن اصفهان ارزش افزوده بسیاری ایجاد می کند و از خروج 7 میلیون و 500 هزار دلار ارز جلوگیری می شود .

مهدی ظرافتی سرپرست دفتر فنی مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی در خصوص بومی سازی دانش طراحی و ساخت این درها گفت: هر کدام از این درها از حدود هزار قطعه تشکیل شده که شامل قطعات ریخته گری ، اسکلت فلزی، مکانیکی و ... است .

وی افزود: با بومی سازی دانش ساخت درهای مذکور کشور ما به جرگه معدود کشورهای دنیا پیوست که از این دانش برخوردار هستند.

مهرداد صابر کارشناس طراحی دفتر فنی مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی نیز مزایای این طرح را بدین شرح بیان کرد: جلوگیری از شکستن درهای سلول های باتری، عدم خسارت به ماشین آلات باتری کک سازی، جلوگیری از ریزش قطران از اطراف درها، تسهیل در تعمیر و نگهداری درهای موجود و کاهش تنش های حرارتی.

ساخت این درها در مدیریت کارگاه های ساخت و تولید در کارگاه ماشین کاری و عملیات حرارتی آغاز شده است.

رسول مقدس سرپرست کارگاه مذکور در خصوص ساخت درهای باتری های کک سازی گفت: جهت بهینه سازی شرایط زیست محیطی و جلوگیری از نشت گازهای باتری های کک سازی، طرح جدید درهای فلکسیبل در این کارگاه ساخته می شود که بدین منظور ابتدا عملیات های ریخته گری و ماشین کاری صورت گرفته و سپس مونتاژ قطعات انجام می شود.

 

انتهای پیام/م

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا