مختومه شدن پرونده تعزیراتی فولادی‌ها را به خاطر آرامش مدیران مطرح کردم

مختومه شدن پرونده تعزیراتی فولادی‌ها را به خاطر آرامش مدیران مطرح کردم

دنیای معدن - معاون وزیر صنعت با دفاع از پیشنهاد خود برای مختومه شدن پرونده های تعزیراتی فولاد سازان گفت: موضوع بیشتر ایجاد آرامش خاطر برای مدیران فولاد ساز و بقیه فلزات بوده است.

به گزارش دنیای معدن، معاون وزیر صنعت در حالی بر مختومه شدن پرونده های تعزیراتی فولاد سازان تاکید کرده که هنوز واکنشی در خصوص تخلفات احتمالی بازگشت ارز صادراتی این دست صادرکنندگان در سامانه نیما ارائه نکرده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی در 6ماهه نخست سال جاری حدود 23 میلیارد صادرات غیر نفتی صورت گرفته که تنها 4.5 میلیارد دلار آن از طریق نیما به کشوربازگشته است. طبق ادعا شرکتهای پتروشیمی حدود 70 درصد از تزریق انجام شده متعلق به این شرکتها میباشد بنابراین سوالی که وجود دارد این است که در خصوص تخلفات احتمالی فولاد سازان وزارت صنعت چه اقدامی انجام داده است.

گفتنی است، یکی از دلایل آزاد سازی قیمتها و برداشته شدن سقف رقابت در بورس کالا به نحوه عرضه و تقاضا در این بازار بازمیگشت. به عبارت دیگر بر هم خوردن روند عرضه و تقاضا در بورس کالا منجر به افزایش قیمت رسمی این کالاهایی نیز فولاد شده است. ورود تعزیراتی به این پرونده ها نشان میدهد در بحث عرضه نیز تخلفاتی صورت گرفته است چه بسا رسیدگی به این دست تخلفات امکان تثبیت قیمت ها در بورس کالا را هم ایجاد می‌کرد.

جعفر سرقینی امروز در مصاحبه با رادیو اقتصاد در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد تعلیق پرونده تعزیراتی فولادی ها را به یقین با نیت خیر از «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار شدید اما نکته اینجاست که آیا به واقع تمکین به قانون به تشویق نیاز دارد، افزود: این پیشنهاد تنها بحث تشویق نبوده بلکه موضوع بیشتر ایجاد آرامش خاطر برای مدیران فولاد ساز و بقیه فلزات بوده است.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد یک پای مدیران فولادساز بطور مرتب در دادگاه باشد در عمل آرامش خاطر لازم برای ادامه کار از آنان گرفته می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بدون شک با این پیشنهاد ضمن ادامه تولید با قدرت هرچه تمامتر در کشور بازار هم به آرامش خواهد رسید.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه اگر توجیه حضرتعالی مورد پذیرش قرار گیرد در این صورت باید برای تمامی مدیران در همه سطوح این آرامش خاطر را ایجاد کرد، افزود: پرونده عمده فولادی ها عدم عرضه بوده نه گرانفروشی یا پرونده های مشکل آفرین بنابراین با توجه به عملکرد شرکت های تولیدکننده فولاد و سایر فلزات غیرآهنی در مهر ماه سال جاری در رعایت دستور العمل های مربوطه به ویژه در رعایت کف عرضه نسبت به ماه های قبل بهبود قابل توجهی داشته و مشکل عدم عرضه بطور کلی برطرف شده است.

سرقینی در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد منتفی شدن یا تعلیق پرونده های تعزیراتی عدم عرضه فولادی ها نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه تولید کنندگان این عرصه را به تولید بیشتر تشویق و در عمل مشکل بازار و مصرف کنندگان نیز برطرف می شود.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا