آخرین وضعیت انتقال حساب های شرکت های بزرگ معدنی به استان کرمان

آخرین وضعیت انتقال حساب های شرکت های بزرگ معدنی به استان کرمان

دنیای معدن - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان آخرین وضعیت انتقال حساب های شرکت های بزرگ معدنی به استان را تشریح کرد.

مهدی حسینی نژاد درباره آخرین وضعیت انتقال حساب های شرکت های بزرگ معدنی به استان اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع که ما گردش مالی و دفاتر مالیاتی واحدها و صنایع معدنی را در استان داشته باشیم به استناد قانون و ماده 43 قانون برنامه ششم، به همین دلیل در جلسات شورای معادن استان به عنوان اولویت اصلی آن را دنبال کردیم.

وی افزود: با پیگیری هایی که انجام داده بودیم، در آخرین جلسه شورای معادن استان کرمان شورای هماهنگی بانک ها و امور مالیاتی گزارش های خود را ارائه دادند مبنی بر اینکه بخشی از این گردش مالی به استان انتقال پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اما مصوب شد با توجه به اینکه اهمیت انتقال این حساب ها و هم اینکه واحدهای ما به واسطه عدم زیرساخت های مورد نیاز جهت خدماتی که سیستم بانکی باید به آنها ارائه دهد، دچار چالش نشوند برنامه زمانبندی مطرح شد که تا پایان امسال بتوانیم 30 درصد از این حساب ها و گردش مالی را در استان داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه این موضوع به عنوان یک ظرفیت استان طی سال های متمادی رخ نداده است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه منابع و مصارف بانک های استان در حدی است که عموماً نمی تواند خدمات مورد نیاز واحدهای بزرگ صنعتی استان را ارائه کند به همین دلیل این موضوع بر اساس نگاه کارشناسی دنبال می شود تا هم بتوانیم این گردش مالی را در استان داشته باشیم و هم اینکه واحدهای صنعتی بزرگ را دچار چالش نکنیم.

حسینی نژاد بیان کرد: با سیستم بانکی و دیبر شورای هماهنگی بانک ها و مدیران عامل شرکت های بزرگ استان جلسه کارشناسی داشتیم و بیان شد که توقع ما این بوده که این موضوع با سرعت بیشتری طی شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه قانون و ماده 43 قانون برنامه ششم مدت زمان پنج ساله ای را برای این کار اختصاص داده است، یادآور شد: این زمان از ابتدای سال 96 آغاز شده اما با توجه به اینکه خدمات مورد نیاز این واحدها نیز قرار است انجام شود یعنی سیستم بانکی بتواند تسهیلات و فاینانس های مورد نیازشان را تامین کنند، وقتی منابع و مصارف بانک های استان را رصد کردیم با توجه به این موضوع که سقف پرداخت تسهیلات استان به شدت پایین است متوجه شدیم این واحدهای بزرگ دچار چالش می شوند.

حسینی نژاد تصریح کرد: بر اساس کار کارشناسی که بر اساس نظرات خود واحدها و سیستم بانکی انجام شد مقرر شد بر اساس درصدبندی در سنوات برنامه این کار انجام شود.

وی عنوان کرد: ما کار زیرساختی را انجام می دهیم که سنوات قبل می بایست انجام شود و اگر این امر تحقق یابد طبیعتاً این تمایل سیستم بانکی و واحدها وجود دارد وجود دارد که بعد از برنامه ششم نیز این قضیه چون مسیر کارشناسی را طی کرده است، ادامه داشته باشد.

افتتاح 5000 میلیارد تومان پروژه در استان کرمان در سال جاری

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در ادامه اظهار کرد: استان کرمان بهشت معادن کشور و نعمت های خدادادی شامل مس، کرومیت، زغال سنگ و ... است که خداوند به این استان ارزانی کرده است که این ذخایر در کشور و خاورمیانه بی نظیر است و باید این ذخایر را به نحو مطلوب استفاده کنیم.

حسینی نژاد ابراز داشت: نعمتی که خدا به ما داده اگر قدرش را ندانیم به یک بحران تبدیل می شود اما اتفاقات خیلی خوبی که طی چند سال اخیر در استان کرمان اتفاق افتاده این ظرفیت خدادادی را به ظرفیت جدیدتری تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه در مجموع امسال 5000 میلیارد تومان پروژه را در استان کرمان افتتاح خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: استان کرمان در حوزه سنگ آهن در پایان سال 99 با تولید 10 میلیون تن شمش فولاد به عنوان قطب فولادی کشور شناخته خواهد شد.

وی ادامه داد: در استان کرمان بیش از 5.8 میلیارد تن ذخایر اثبات شده و شناخته شده معدنی وجود دارد که 44 درصد این ذخایر در حوزه مس و 36 درصد در حوزه سنگ آهن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: اگر این ذخایر را همین گونه برداشت می کردیم به بحرانی تبدیل می شد اما در تکمیل زنجیره ارزش افزوده در چند سال اخیر بیش از 36 هزار میلیارد تومان پروژه های تکمیل زنجیره ارزش افزوده در استان کرمان افتاق افتاده که ظرفیت جدیدی ایجاد کرده است.

حسینی نژاد ادامه داد: کناستره، گندله، آهن اسفنجی و صنایع پایین دستی را در استان دنبال کردیم و اتفاق افتاده و بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در حوزه کرومیت 60 سال به صورت خام استخراج و به صورت خام صادر می کردیم اما در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان یکی از بزرگترین کارخانه های فروکروم در خاورمیانه را افتتاح کردیم که یک ظرفیت جدید اتفاق افتاده و نیاز آن کرومیت است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه اتفاقات خیلی بزرگ و خوبی در تکمیل زنجیره صنایع مس رقم خورده است، افزود: بازاری برای تمام صنایع کوچک و متوسط در استان ایجاد شده که ظرفیت عظیمی برای راه اندازی واحدهای کوچک و متوسط است اگر خوب مدیریت کنیم این پیوند را ایجاد کنیم به راحتی رونق در واحدهای کوچک و متوسط ایجاد می شود.

حسینی نژاد اظهار کرد: اقلام مصرفی که نیازهای شرکت ملی مس و همین طور گل گهر را که گرفتیم به طور خاص در گل گهر ماهانه 80 میلیارد تومان نیاز فقط مصرفی دارند اگر به آن توجه شود بازار بزگی در استان خودمان ایجاد خواهد شد، در حوزه مس بالای 600 میلیارد تومان قطعات مصرفی است.

63 درصد واحدهای صنعتی مشکل بازار دارند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در ادامه ابراز داشت: بهره وری را در سال 96 و اوایل سال 97 رصد کردیم که 63 درصد واحدهای ما مشکل بازار داشتند و 43 درصد با بحث بهره وری مشکل داریم در حالی که بازارهای بزرگ، دانشگاه ها و نیروهای انسانی توانمند را داریم اما این مشکلات را هم درکنارش داریم.

حسینی نژاد با بیان این مطلب که اگر به ظرفیت استان توجه کنیم بسیاری از مشکلات که با آنها درگیر هستیم و می خواهیم در سطح ملی آنها را حل کنیم به راحتی در استان قابل حل است، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که ما در استان داریم عدم همکاری و تعامل با هم است ما در استان تشکل های صنعتی، انجمن ها را داریم اما ارتباط بین آن ها را اگر رصد کنیم متوجه این ضعف می شویم دانشگاه های استان یک ظرفیت بسیار بزرگی هستند که در قالب شورای معادن دیده شده که ارتباط بین واحدها را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدها در قالب رونق تصریح کرد: اگر بتوانیم از منابع مالی واحدهای بزرگ استان استفاده کنیم بالای 30 هزار میلیارد تومان برای سه شرکت بزرگ استان است که اگر در بانک های استان داشته باشیم بحث تسهیلاتی که رونق تولید است و متاسفانه با نرخ 18 درصد پرداخت می شود به راحتی قابل مذاکره و قابل کم کردن نرخ سود تسهیلات توسط سیستم بانکی در استان کرمان خواهد بود که به عنوان یک سیاست کلان را دنبال می کنیم.

گفت وگو از «حسین میرزااسدی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر


انتهای پیام

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا