شیوه محاسبه قیمت گندله و آهن اسفنجی

ابلاغیه وزیر صنعت به قوت خود باقی است

ابلاغیه وزیر صنعت به قوت خود باقی است

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: موضوع ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص نسبتهای قیمتی زنجیره فولاد (گندله و آهن اسفنجی) به قوت خود باقی است و برخی از سایت ها نسبت به ترویج شایعه لغو آن اقدام کرده اند که این موضوع واقعیت ندارد.

 

سید رسول خلیفه سلطانی اظهار داشت: ابلاغیه تیرماه امسال وزیر صنعت، معدن وتجارت در خصوص نسبتهای قیمتی زنجیره فولاد موجب می شود تا سود آوری در همه حلقه های زنجیره فولاد به طور متوازن تقسیم شود و بگونه ای نباشد که برخی بخش ها سود آوری بالا داشته باشند و برخی دیگر برای جلوگیری از زیان بیشتر مجبور به تعطیلی شوند.

 
خلیفه سلطانی تصریح کرد: طی چند روز گذشته شایعاتی با موضوع لغو ابلاغیه وزیر یادشده در مورد نسبت های قیمتی زنجیره فولاد توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در فضای مجازی منتشر شده که با پیگیری های این انجمن مشخص شد، موضوع صحت ندارد.

 
وی خاطرنشان ساخت: معاون اول رئیس جمهور در خصوص نحوه محاسبه و مبنای کارشناسی ابلاغیه پرسش کرده اند که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در حال تهیه پاسخ برای این نامه است.

 
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد اضافه کرد: ابلاغیه وزیر صنعت در خصوص موضوع مزبور لغو نشده، بلکه هیات مدیره این انجمن با همراهی کارخانجات فولاد ساز به دنبال اجرای سریعتر آن و ایجاد فضای عادلانه در زنجیره فولاد هستند.

 
وزارت صنعت، معدن تجارت طی بخشنامه ای در تیرماه گذشته شیوه تعیین قیمت گندله و آهن اسفنجی را مشخص ساخت و براساس آن، حمایت از فولاد سازان بخش خصوصی در کنار حمایت از فولاد سازان بزرگ و عمده را از سیاست های جاری این وزارتخانه ذکر کرد.

 
برپایه ابلاغیه مزبور به منظور متعادل سازی قیمت تمام شده آهن اسفنجی در جهت قیمت های جهانی و توزیع عادلانه سود در چرخه فولاد و با توجه به گزارش نهایی موسسه حسابرسی و خدمات مالی مورد تایید بورس، قیمت فروش گندله آهن (با خلوص) 66 درصدی در سال جاری برای مصرف واحد های فولادی کشور 20 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شد.

 
واحدهای فولاد سازی دریافت کننده سهمیه نیز در صورت تولید آهن اسفنجی مازاد بر نیاز خود، اجازه صادرات محصول تولیدی از این محل را نداشته و باید آن را به واحدهای مصرف کننده داخلی و با قیمت 47 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان برای آهن اسفنجی با متوسط 91 درصد (خلوص) عرضه نمایند.

 
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد با تاکید بر لزوم دخالت و حمایت دولت از صنعت فولاد در شرایط سخت فعلی اظهار داشت: عدم توازن در زنجیره فولاد در شرایط فعلی تا وقتی که ظرفیت تولید گندله و آهن اسفنجی و فولاد در کشور به تعادل نرسد، دخالت در تنظیم بازار و ایجاد مکانیزم های رقابتی با هدف جلوگیری از انحصار از وظایف دولت به شمار می رود. وی افزود: انتظار می رود مسئولین دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی نیز همدل و همزبان با وزیر صنعت ،معدن و تجارت از ابلاغیه یادشده حمایت کنند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران