نایب رئیس اتاق تهران مطرح کرد

بورس کالا؛ بهترین گزینه برای راه‌ اندازی بورس آتی و نقدی ارز

بورس کالا؛ بهترین گزینه برای راه‌ اندازی بورس آتی و نقدی ارز

علاء میر محمد صادقی معتقد است، با وجود نبود شفافیت در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی کشور، بورس کالای ایران تجربه موفقی در بازار کالا و حوزه بازار مشتقه داشته و می‌تواند گزینه مناسبی برای راه‌ اندازی بورس آتی و نقدی ارز در کشور باشد.

 

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درخصوص راه‌ اندازی بورس ارز در کشور گفت: در اقتصاد کشوری که قیمت ارز از نرخ واحدی برخوردار نیست و سازوکار شفافی هم برای کشف این نرخ بسیار با اهمیت برای فعالیت‌های اقتصادی وجود ندارد، رانت و فساد مالی ایجاد می‌شود؛ بنابراین ایجاد بازاری متمرکز تحت عنوان بورس ارز با توجه به شرایط فعلی اقتصادی ضروری است.

 

میر محمد صادقی افزود: این طرح در بازار سرمایه سایر کشورها هم عملیاتی و اجرایی شده است و با توجه به شکل‌ گیری فضای جدید در کشور، این امکان وجود دارد تا بازار ارز در مقایسه با گذشته شفاف‌ تر شود.

 

این فعال باسابقه بخش خصوصی به مطرح شدن راه‌ اندازی بازار ارز در بورس کالا اشاره کرد و گفت: تشکیل سازمانی نظام یافته برای جلوگیری از ایجاد رانت، اقدامی مهم و اساسی است.

 

میر‌محمد صادقی تاکید کرد: امیدوارم که در جهت شفاف‌ سازی و تخصیص بهینه منابع ارزی، بورس ارز با برنامه ریزی دقیقی از سوی متولیان امر تاسیس شود.

 

به گفته وی، با راه‌ اندازی بورس ارز در قالب بورس کالا، سه نهاد بانک مرکزی، بانک‌های عامل و صرافی‌ها با بازار سرمایه و بورس ارتباطات مشخص و تعیین شده‌ای خواهند داشت.

 

وی لازمه این کار بزرگ و بلند مدت را تعامل و همکاری نزدیک بین بازار سرمایه، بانک مرکزی، بانک‌های عامل و صرافی‌ها دانست و عنوان کرد: اگر نهادهای متولی از بورس کالای ایران به‌ عنوان یکی از شفاف‌ ترین بازارهای معاملاتی حمایت کنند، بدون‌ شک بازار ارز در میان مدت از شفافیت لازم برخوردار خواهد شد و فعالان اقتصادی نیز با آرامش بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

 

میر محمد صادقی یکی دیگر از الزامات اجرایی این طرح را برقراری نظام تک نرخی ارز دانست و گفت: اگر ما بخواهیم پس از معاملات آتی ارز برای پوشش ریسک نوسان قیمت، معاملات فیزیکی ارز را هم در بورس کالا داشته باشیم، طبیعتا نظام چند نرخی ارز کنار می‌رود و یک نرخ واحد در بورس کالا کشف می‌شود؛ آنجا است که معاملات ارز از شفافیت لازم برخوردار می‌شود و بسیاری از مشکلات سال‌های گذشته فعالان اقتصادی فراموش می‌شود.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران