استاد کرسی اقتصاد کلان دانشگاه علامه طباطبایی

بورس کالا پتانسیل راه‌ اندازی بورس ارز را دارد

بورس کالا پتانسیل راه‌ اندازی بورس ارز را دارد

بررسی‌ها و مطالعات کارشناسی نشان می‌دهد که راه‌اندازی بورس ارز نیازمند کارشناسان و کارگزاران متخصص است که بورس کالا پتانسیل فراهم کردن تمام مقدمات و زیرساخت‌های لازم را در این زمینه دارد.

 

مهدی تقوی - استاد کرسی اقتصاد کلان دانشگاه علامه طباطبایی - با بیان مطلب فوق گفت: اگر بورس ارز طی سال‌های اخیر در کشور راه‌ اندازی شده بود، دست فروشی‌های ارز از سر چهارراه‌ها (چهار راه استانبول) جمع می‌شد و هزاران میلیارد تومان سرمایه به جیب دلالان نمی‌رفت. اگر بورس راه بیفتد و تمام درآمدهای ناشی از صادرات غیر نفتی به بورس بیاید، سهم ارز عرضه شده توسط بخش‌های غیردولتی بر سهم ارز عرضه شده توسط دولت غلبه می‌کند.

 

وی در ادامه تشکیل بورس ارز برای اقتصاد کشور را مناسب خواند و اظهار کرد: در این بازار جدید، خرید و فروش ارز شکل یک بازار رقابتی کامل را به خود خواهد گرفت که البته این رقابت سالم بسیار متفاوت از موجی است که دلالان برای سود جویی‌های خودشان در بازار راه می‌اندازند.

 

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به فراهم بودن مقدمات تشکیل بورس ارز در بورس کالای ایران، این بازار می‌تواند بستری مناسب برای مبادلات نرخ ارز باشد یا خیر؟ پاسخ داد: بررسی‌ها و مطالعات کارشناسی نشان می‌دهد که راه‌اندازی بورس ارز نیازمند کارشناسان و کارگزاران متخصص است که بورس کالا پتانسیل فراهم کردن تمام مقدمات و زیرساخت‌های لازم را در این زمینه دارد.

 

استاد کرسی اقتصاد کلان دانشگاه علامه طباطبایی درخصوص تاثیر بورس ارز بر امنیت معاملات هم گفت: فلسفه بورس این است که بازار را متمرکز می‌کند؛ در این بازار، مشتریان، ارز را از کارگزاران بورس ارز خریداری می‌کنند و همه چیز شفاف، قابل رصد و رویت است؛ از طرفی احتمال عرضه دلار تقلبی نیز به صفر می‌رسد.

 

به گفته وی، در حال حاضر باوجود اینکه دولت، قیمت ارز را هر روز اعلام می‌کند، اما قدرت بالای برخی دلالان و صرافی‌ها نیز موجب نوسان بیشتر نرخ ارز خواهد شد که همین امر رکود اقتصادی فعلی را تشدید می‌کند.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر بورس ارز تشکیل شود در آنجا یک قیمت واحد خواهیم داشت که موجب شفافیت بازار آن خواهد شد و از آنجا که قیمت‌ها قابل رصد است خریدار از قبل اطلاعات را کسب کرده است و اگر ارز گران‌ تر از حد تعیین شده برای فروش اعلام شده باشد، خریداری نخواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بورس ارز، قیمت‌ها را شبیه بازار سهام، متشکل خواهد کرد، افزود: این بورس به قیمت ارز، نظم و سامان خواهد داد. ضمن اینکه رونق معاملات آتی ارز در بورس کالا می‌تواند توسعه سایر بازار‌های آتی روی دارایی‌های مختلف را در این بورس به دنبال داشته باشد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران