فرصت‌ها و تهدیدهای تصمیم ترامپ برای صنعت فولاد ایران

فرصت‌ها و تهدیدهای تصمیم ترامپ برای صنعت فولاد ایران

یک کارشناس صنعت و بازار فولاد معتقد است: اعمال تعرفه روی فولاد اروپا سبب می‌شود که نقل و انتقالات این کالای اساسی بین اروپا و آمریکا به حداقل برسد و بازار برای محصولات ایران جا باز کند.

 

به گزارش استیل پدیا، دونالد ترامپ همان‌قدر که مورد تنفر مردم خاورمیانه و شرق دور است در کشورش طرفداران زیادی دارد که در راس آنها فعالان اقتصادی هستند که بعد از بحران املاک و ورشکسته شدن بانک‌ها دوران رونق اقتصادی را تجربه می‌کنند. شاهد این ادعا شاخص داوجونز آمریکا است که ماه‌هاست روند صعودی به خود گرفته و مطابق جدیدترین آمار ارائه شده بیکاری در ایالات متحده در ۲۰ سال اخیر به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

 

در سیستم حکومتی آمریکا که متشکل از دو مجلس است به راحتی می‌توان رئیس‌جمهور را تغییر داد اما هنوز به رغم تصمیم‌های عجیب و غریب ترامپ در حوزه‌های بین‌الملل و سیاسی هیچ کدام از اقشار آمریکا برای نبود وی به اجماع نرسیده‌اند آن هم فقط به یک دلیل؛ رونق اقتصادی.اما این بار ترامپ جنگ تعرفه‌ای را آغاز کرده است که امکان دارد بر روابط سیاسی نزدیک‌ترین متحدان آمریکا تاثیر بگذارد.در حالی که بیشتر اقتصاددان‌ها و فعالان اقتصادی آمریکا از این تصمیم حمایت کردند برخی دیگر همچون موسسه میز کسب‌و‌کار واشنگتن، نگرانی خود را از این مساله ابراز داشتند و درخصوص اقدامات تلافی جویانه کشورها علیه اقتصاد آمریکا هشدار داده‌اند.

 

بر‌اساس آخرین آمارهای وزارت بازرگانی آمریکا، در حال حاضر ۷/ ۱۶ درصد از واردات فولاد این کشور، از همسایه شمالی آن یعنی کانادا صورت می‌گیرد؛ کشورهای برزیل و کره‌جنوبی با ۲/ ۱۳ و ۷/ ۹ درصد سهم از بازار فولاد وارداتی آمریکا در رتبه‌های بعدی قرار دارند و فولادسازان چینی کمتر از ۵ درصد از فولاد وارداتی آمریکا را تامین می‌کنند.

 

یک کارشناس صنعت فولاد درخصوص این تصمیم ترامپ گفت: اعمال تعرفه روی فولاد اروپا و خصوصا چین سبب خواهد شد که تولید‌کنندگان فولاد آمریکا با یک جهش خیره‌کننده‌ای تولیدات خود را افزایش دهند و بازار مصرف داخلی را به‌ طور کامل در اختیار خود بگیرند. دنیا نور ادامه داد: اقتصاد آمریکا دوران خوبی را می‌گذراند و در دوسال اخیر رونق گرفته است. فولاد به‌عنوان یک کالای اساسی و مادر نقش مهمی در تامین کالاها دارد و حالا با محدود شدن واردات، صنایع آمریکا همچون اسلحه‌سازی مجبور هستند که از تولیدات داخل استفاده کنند.

 

وی درخصوص تاثیر این تصمیم بر فولاد کشور گفت: این اتفاق می‌تواند یک فرصت خوب و هم می‌تواند یک تهدید برای ما باشد. اعمال این تعرفه روی فولاد اروپا سبب می‌شود که نقل و انتقالات این کالای اساسی بین اروپا و آمریکا به حداقل برسد و بازار برای محصولات ما جا باز کند. اما از طرف دیگر این خطر وجود دارد که اگر طی ماه‌های آینده ترامپ برجام را تمدید نکند روی نقل و انتقالات بانکی تاثیر بگذارد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر بهترین کاری که ما می‌توانیم به لحاظ دیپلماسی اقتصادی انجام دهیم این است که رابطه خود را با اتحادیه اروپا گسترش دهیم و روسای آنها را مجاب کنیم که تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرند و در آینده نقل و انتقالات بانکی بین اروپا و ایران انجام شود.در همین حال،رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هشدار داده است: در صورت اجرایی شدن این تصمیم، خطر هجوم واردات فولاد کشور را تهدید می‌کند، چرا‌که کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا به دنبال بازارهای دیگری می‌روند و ایران هدف مناسبی برای آنهاست، چون تعرفه حداقلی دارد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران