تقویت بازار فولاد با چند اهرم رشد قیمتی

تقویت بازار فولاد با چند اهرم رشد قیمتی

رشد قیمت فولاد در یک هفته گذشته شاید مهم‌ترین‌ خبر در بازار فولاد داخلی بود؛ اگرچه تکانه‌های عرضه و تقاضا، ورود آرام و گام به گام تقاضای فصلی روزهای پایان سال، افزایش قیمت دلار و خودنمایی واسطه‌گری و سفته‌بازی و بسیاری از داده‌های دیگر در این روند افزایشی دخیل بوده است.

 

به گزارش استیل پدیا، رشد قیمت فولاد در یک هفته گذشته شاید مهم‌ترین‌ خبر در بازار فولاد داخلی بود؛ اگرچه تکانه‌های عرضه و تقاضا، ورود آرام و گام به گام تقاضای فصلی روزهای پایان سال، افزایش قیمت دلار و خودنمایی واسطه‌گری و سفته‌بازی و بسیاری از داده‌های دیگر در این روند افزایشی دخیل بوده است.

 

در بازارهای جهانی مهم همچون بازار بیلت شاهد تکانه‌های رشد قیمت‌های جدیدی هستیم اگرچه هنوز اوج خودنمایی رشد نرخ مشاهده نشده و گویی بازار منتظر شفاف‌تر شدن رخدادها و آغاز به کار جدی‌تر بازارهای این حوزه است. این شرایط جدید شاید بتواند تاثیر بیشتری بر این بازار داشته باشد. به نظر می‌رسد بازار داخلی فولاد فرصت تاثیرپذیری بیشتری از نوسان قیمت‌های جهانی را داشته باشد. در گزارش هفتگی پایگاه خبری فولاد ایران به واقعیت‌های بازارهای داخلی و جهانی اشاره شده که بخش‌هایی از آن در ادامه آمده است.

 

سنگ‌آهن

هفته گذشته آخرین قیمت ثبت شده برای سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد به چین ۲۵/ ۷۸ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر بود که کمتر از ۲ دلار رشد داشت. البته اواخر هفته با رفتن چینی‌ها به تعطیلات سال نو بازار در سکوت ماند. هنوز کارشناسان نسبت به روند بازار پس از تعطیلات سال نو چین خوش‌بین هستند چون مصرف فولاد بالا می‌رود. آخرین موجودی سنگ‌آهن بنادر چین نیز ۴/ ۱۵۲ میلیون تن ثبت شده است.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد از ۶/ ۴۴ دلار در هر تن فوب به ۶/ ۴۰ دلار رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۰/ ۶۱ درصد ایران نیز از ۱/ ۳۸ دلار به ۹/ ۳۶ دلار در هر تن فوب رسید.

قراضه

هفته گذشته قیمت قراضه سنگین کلاس یک و ۲ وارداتی به ترکیه طبق انتظارات قبلی صعودی بود و از ۳۴۵ دلار به ۵/ ۳۵۳ دلار درهر تن سی‌اف‌آر رسید. قراضه دریای بالتیک ۳۶۰ دلار  نیز شنیده شد. انتظار می‌رود قیمت قراضه در ترکیه به ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر نیز برسد.قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز در آخرین مزایده ماهانه تا ۲۴ دلار افت داشته و معادل ۳۲۹ دلار در هر تن فوب شد.

بیلت

بیلت صادراتی سی‌آی‌اس نسبت به یک هفته قبل ۱۵ تا ۲۰ دلار رشد داشته و ۵۰۵ تا ۵۱۰ دلار ثبت شد. برخی پیشنهاد نداده و منتظر بالاتر رفتن قیمت‌ها نشستند. همچنین در جنوب شرق آسیا بیلت سی‌آی‌اس ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود. ترکیه نیز بیلت سی‌آی‌اس را در ۵۱۳ تا ۵۱۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر حمل آوریل معامله کرده است.بازار بیلت چین در سکوت تعطیلات سال نو بود ولی فعالان بازار به رونق بازار پس از تعطیلات امیدوارند. آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۷۲ دلار در هر تن درب کارخانه بود که ۲ دلار افت هفتگی داشت.

 

مقاطع

بهبود تقاضا در هفته گذشته بازار میلگرد صادراتی ترکیه را بهبود داد و قیمت معاملات جدید هفته گذشته از ۵۶۰ دلار به ۵۸۰ دلار در هر تن فوب رسید. محموله‌های حمل فوری در بازار داخلی ۵۹۹ تا ۶۰۸ دلار نیز شنیده شد که ۱۹ دلار رشد قیمت هفتگی داشته است.بازار میلگرد چین در جو تعطیلات بود و طی سه هفته گذشته میلگرد صادراتی چین در ۵۴۰ تا ۵۵۵ دلار در هر تن فوب در ثبات بوده است.میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس نیز هفته گذشته تا ۵۶۵ دلار در هر تن فوب شنیده شد در حالی که اوایل فوریه قیمت تا ۵۵۵ دلار بود.در بازار اروپا میلگرد یک یورو رشد داشته و ۵۶۲ یورو شد. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد رشد ۱۵ دلاری داشته و به حدود ۶۲۳ دلار در هر شورت تن رسید.

ورق

ورق گرم سی‌آی‌اس ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار در هر تن فوب دریای سیاه و در ثبات بود البته برخی به دنبال حداکثر ۶۲۰ دلار هم بودند.در بازار ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته اغلب عرضه‌کننده‌ها دست از پیشنهاد قیمت برداشتند، چرا‌که تعطیلات سال نو نزدیک بود. برخی دیگر قیمت را ۱۰ دلار بالا برده و به ۵۹۵ تا ۶۰۵ دلار در هر تن فوب رساندند.در بازار داخلی آمریکا ورق گرم کمی رشد داشته و ۷۵۰ دلار در هر شورت تن درب کارخانه شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم تا ۳ یور رشد داشته و ۵۷۳ یورو  درهر تن درب کارخانه ثبت شد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران