سنگ‌آهن

سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته نوساناتی داشت و از ۷۶ دلار به بالاتر از ۷۹ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر رسید، ولی نزولی شد و حدود ۷۸ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر چین ثبت شد. پایان هفته نیز روز پنج‌شنبه به ۳۵/ ۷۹ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر افزایش یافت.ظاهرا تعطیلات سال نو چینی که ۱۵ تا ۲۱ فوریه خواهد بود انگیزه افزایش قیمت بوده است چون کارخانه‌ها به فکر تکمیل موجودی انبارها هستند. برخی معتقدند شاید سنگ‌آهن در کوتاه مدت تا ۸۰ دلار هم بالا برود ولی موقتی است و این حداکثر قیمت خواهد بود.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد تا ۶ دلار رشد هفتگی داشته و۱/ ۴۶ دلار هر تن فوب بود. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۰ درصد ایران نیز از ۲/ ۳۷ دلار به ۲/ ۴۱ دلار در هر تن فوب رسید.

 

  قراضه

میانگین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه هفته گذشته ۳۷۵ دلار  در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد. فعالیت بازار ترکیه ناچیز بود. قراضه سنگین دریای بالتیک در ۳۶۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر هم معامله شد که ۱۰ دلار افت داشت. قراضه سنگین ۲۰-۸۰ آمریکا نیز ۳۷۵ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر بود. یک محموله قراضه آ۳ سی‌آی‌اس نیز در ۳۵۶ دلار هر تن سی‌اف‌آر معامله شده است. قراضه روسیه در کره جنوبی ۳۸۰ تا ۳۸۸ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود که البته خریداری نداشت.قراضه آمریکا در خاور دور اخیرا فروش بهتری داشته از این رو قیمت را در ترکیه پایین نیاورده‌اند.قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی آمریکا ۲۹۷ دلار در هر لانگ تن ( تن بزرگ) و نسبتا در ثبات بود.

 

  بیلت

هفته گذشته بیلت سی‌آی‌اس در مصر در ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر عرضه شد و خریدی صورت نگرفت. درخواست‌های خرید بالاتر از ۵۳۰ دلار نبود.تا پایان هفته در بازار داخلی چین بیلت ۹ دلار افت داشته ۵۴۸ دلار در هر تن در کارخانه شنیده شد. قیمت پیشنهادی صادراتی چین از ۵۶۰ دلار به ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار در هر تن فوب رسید.در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی ۵ دلار نسبت به قبل از تعطیلات سال نو پایین آمده ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد. بیلت سی‌آی‌اس در جنوب شرق آسیا ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در هر تن فوب شنیده شد.بیلت سی‌آی‌اس در ترکیه هفته گذشته مشابه قبل از تعطیلات سال نو و ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود، البته درخواست‌ها زیر ۵۳۰ دلار بود.

  مقاطع

هفته گذشته در بورس شانگهای چین میلگرد در ۵۸۹ دلار در هر تن در ثبات نسبی بود. بازار منتظر شروع جدی خرید‌ها در بازار فولاد است. میلگرد صادراتی چین ۵۴۰ تا ۵۶۵ دلار هر تن فوب بود که در سه هفته اخیر تا ۸۰ دلار ارزان تر شده است.قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی ترکیه ۵۶۵ تا ۵۷۵ دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت. در بازار داخلی ترکیه نیز میلگرد در ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار در هر تن در کارخانه ثبات داشت.با شروع فعالیت در سال نو میلادی در بازار سی‌آی‌اس قیمت مقاطع صادراتی آن بالا رفت و میلگرد از ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار به ۵۷۵ دلار در هر تن فوب رسید. البته در ۵۶۰ دلار نیز پیشنهاد داده می‌شد، ولی در کل فعالیتی دیده نشد.

  ورق

هفته گذشته اغلب کارخانه‌های چینی ورق گرم را ثابت نگه داشتند و این کالا۵۸۵ دلار در هر تن فوب شنیده شد. کارخانه‌های لیدر چینی قیمت پیشنهادی را ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار هر تن فوب اعلام کرده‌اند. ولی تقاضای بازار صادرات ثابت بوده و کسی تمایل به خرید نداشت. ورق گرم هند نیز در جنوب شرق آسیا ۵۸۵ تا ۶۰۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر و محصول چین نیز همین قیمت بود.در ترکیه ورق گرم تا ۲۰ دلار طی دو هفته اخیر بالا رفت و ۶۳۰ تا ۶۴۰ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت پیشنهادی صادراتی نیز ۶۲۰ تا ۶۳۰ دلار و در ثبات بود. محصول سی‌آی‌اس نیز در ترکیه تا ۲۰ دلار رشد داشته و۶۰۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر ترکیه شنیده شد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان