چرا آلومینیوم هر روز رنگ می‌بازد؟

چرا آلومینیوم هر روز رنگ می‌بازد؟

فلز آلومینیوم در چند وقت اخیر مشابه اکثر فلزات دیگر روندی نزولی را در ارزش خود شاهد بوده است. عوامل اصلی این کاهش چیست و آینده قیمتی این فلز چگونه خواهد بود؟

 

بررسی‌ها از قیمت فلز نقره‌ای نشان می‌دهد در یک ماه اخیر بهای آن حدود 6 درصد در بازارهای جهانی و همین‌ طور بازار داخلی افت کرده است. آیا این افت تحت تاثیر توافق هسته‌ای بوده یا عوامل دیگری در بروز کاهش قیمت آلومینیوم نقش دارند؟

 

در همین راستا فرشید سلطان‌ زاده، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد در مورد علت کاهش قیمت آلومینیوم گفت: اینکه به چه میزان توافق میان ایران و 6 قدرت جهانی در بازار فلزات پایه تاثیر می‌گذارد، به نقش ایران در این بازارها بستگی دارد.

 

او ادامه داد: باید بررسی کرد آیا ایران یک تولید کننده عمده، صادرکننده یا وارد کننده اصلی در این بازارها به شمار می‌رود یا خیر؟ مثلا اثرگذاری بالای چین در این بازارها به این برمی‌گردد که چین بزرگ‌ ترین تولید کننده و مصرف‌ کننده فلزات است. یا به‌ عنوان مثالی دیگر می‌توان به نقش ترکیه در بازار قراضه فولاد اشاره کرد. این کشور بزرگ‌ ترین وارد کننده قراضه در جهان است و نوسان بازار فولاد این کشور، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر قیمت‌های جهانی قراضه‌های آهنی دارد.

 

سلطان‌ زاده افزود: تاثیر این توافق در هر بازاری به میزان معاملات ایران در این بازار برمی‌گردد. البته این مقوله در معاملات کالاهای سرمایه‌ای نظیر فلزات گرانبها صادق نیست و همان‌ طور که مشاهده کردید توافق حاصل شده منجر به افت قیمت طلا شد.

 

او تصریح کرد: در بازار جهانی، آلومینیوم ایران سالانه حدود 300 هزار تن شمش آلومینیوم تولید می‌کند. این رقم در مقایسه با تولید 50 میلیون تنی آلومینیوم اولیه در جهان، قابل توجه نیست. حجم واردات محصولات نیمه‌ ساخته آن نیز به کشور در مقایسه با حجم تجارت جهانی این محصولات ناچیز است. بنابراین ایران بازیگر عمده‌ای در این بازار به شمار نمی‌رود و به همین دلیل، انتظار نمی‌رود توافق حاصل شده در بازار این فلز نقشی داشته باشد.

 

سلطان‌ زاده در مورد علت اصلی افت بهای آلومینیوم هم گفت: بازار آلومینیوم مشابه با اکثر فلزات دیگر روندی نزولی را در پیش گرفته است. عوامل اصلی این کاهش، افت فصلی تقاضا در تابستان و در طرف مقابل افزایش تولید آلومینیوم در چین و پیش‌ بینی افزایش صادرات این کشور به دلیل کاهش نرخ برابری یوآن در برابر دلار است.

 

او در مورد روند رو به پایین قیمت آلومینیوم و تاثیر آن در بازار ایران گفت: در یک ماه اخیر، آلومینیوم حدود 6 درصد از ارزش خود را در بازارهای جهانی از دست داده است. در بازار ایران هم نیز تا چند روز پیش، همین وضعیت بود که البته اخیرا افزایش قیمت دلار در بازار داخلی، موجب رشد نسبی قیمت فلزات پایه و به خصوص آلومینیوم شد.

 

سلطان‌ زاده در ادامه متذکر شد: چین بزرگ‌ ترین تولید کننده و مصرف‌ کننده آلومینیوم در جهان است. این کشور که 55 درصد از تولید جهانی این فلز را در اختیار دارد، 2 میلیون تن در نیمه اول سال به ظرفیت تولید خود اضافه کرد و پیش‌ بینی می‌شود سه میلیون تن دیگر نیز در نیمه دوم سال، به این رقم افزوده شود.

 

او یاد آور شد: عرضه بالای آلومینیوم از سوی چین و افت فصلی تقاضا، مازادی را در بازار ایجاد کرد که به افت هرچه بیشتر قیمت‌ها منجر شد. در حالی که برخی انتظار داشتند با این قیمت‌های پایین، برخی تولید کنندگان از حجم تولید خود بکاهند و بازار به سمت تعادل حرکت کند، اقدام بانک مرکزی چین در کاهش ارزش یوآن، همه امیدها را نقش بر آب کرد. پیش‌ بینی می‌شود این برنامه دولت چین که با هدف حمایت از صادرات این کشور انجام می‌شود، روند نزولی صادرات آلومینیوم این کشور را تحت‌ الشعاع قرار دهد.

 

سلطان‌ زاده ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که صادرات آلومینیوم چین در ماه جولای برابر با 360 هزار تن بود که 20 درصد کمتر از صادرات ماه قبل و پنج درصد کمتر از صادرات ماه جولای سال قبل بود. حال با شرایط جدید، احتمالا شاهد افزایش صادرات آلومینیوم از چین و افت بیشتر قیمت‌ها باشیم.

 

او در پایان تصریح کرد: عرضه بیش از حد آلومینیوم در بازار از سوی چین و تزریق ذخایر این فلز از انبار تولید کنندگان و بورس‌های مختلف به بازار به دلیل نگرانی از افت بیشتر قیمت‌ها، چنان گریبان‌ گیر این بازار شده که به این زودی‌ها امیدی به بهبود شرایط این فلز، چه در بازارهای جهانی و چه در بازارهای داخلی نخواهیم داشت.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران