پیروزی انرژی خورشید بر زغال‌سنگ در زمانی زودتر از انتظار

پیروزی انرژی خورشید بر زغال‌سنگ در زمانی زودتر از انتظار

انرژی خورشید که زمانی آنقدر گران بود که استفاده آن فقط برای فضاپیماها صرف داشت امروز آنقدر ارزان شده که می‌تواند زغال‌سنگ یا حتی گازهای طبیعی را حتی سریع‌تر از حد تصور کنار بزند.

 

به گزارش استیل پدیا، این نتیجه‌گیری در راستای چشم‌انداز شرکت سرمایه‌گذاری انرژی جدید بلومبرگ است که در مورد چگونگی تکامل بازارهای سوخت و برق تا سال 2040 ارائه داده است. این گروه تحقیقاتی بر این باور است که در حال حاضر انرژی خورشیدی رقیبی برای هزینه‌های نیروگاه‌های جدید برق آلمان و آمریکاست و قادر است تا سال 2040 در کشورهای هند و چین که رشد سریعی در این زمینه دارند، جایگزین زغال‌سنگ بشود.

 

این نتیجه‌گیری نشان می‌دهد انرژی سبز سریع‌تر از حد تصور کارشناسان به پیش می‌رود و این یعنی آلودگی جهانی دی‌اکسید‌کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی ممکن است پس از سال 2026 کاهش یابد که این برخلاف پیش‌بینی سازمان بین‌المللی انرژی مبنی بر ادامه افزایش گازهای گلخانه‌ای در دهه‌های آتی است.هزینه فناوری‌های جدید انرژی رو به کاهش است و این امر زودتر از زمان مورد انتظار تحقق یافته است.

 

این گزارش همچنین نشان می‌دهد تا سال 2040 موارد زیر قابل پیش‌بینی است:

1) چین و هند با 4 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری یا حدود 39 درصد در این زمینه، بزرگترین بازار تولید انرژی جدید خواهند بود.

2) هزینه‌های مزارع بادی دریایی تاکنون گران‌ترین تکنولوژی در مسیر انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است و کارگزاری توربین‌ها در دریا که از دستاوردهای رقابتی دیگر در این زمینه است، تا 71 درصد این هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

3) حداقل 239 میلیارد دلار برای باتری‌های لیتیوم یون جهت ذخیره‌سازی انرژی سرمایه‌گذاری خواهد شد که راهی عملی برای نگهداری برق مورد نیاز منازل است ضمن اینکه استفاده از خودروهای برقی را نیز گسترش می‌دهد.

4) گاز طبیعی با صرف هزینه‌ای بالغ بر 804 میلیارد دلار 16درصد بیشتر برق تولید می‌کند و باعث می‌شود مراکز سوختی خلأ جریان‌های متناوب مثل باد و خورشید را متعادل کنند.نتایج ارائه شده توسط سرمایه‌گذاری انرژی جدید بلومبرگ در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر و تاثیر آنها در سوخت‌های فسیلی بسیار چشمگیر است. هزینه‌های تولید برق از پنل‌های فتوولتائیک تقریبا یک چهارم آن در سال 2009 است و به احتمال زیاد تا سال 2040 تا 66 درصد دیگر نیز کاهش داشته باشد.

 

تولید برق باد ساحلی که در هشت سال گذشته 30 درصد کاهش قیمت داشته نیز تا پایان افق دید این مجموعه تا 47 درصد دیگر نیز کاهش خواهد داشت. این بدان معناست که حتی در کشورهایی مثل چین و هند که نیروگاه‌های زغال‌سنگ به سرعت در آنها راه‌اندازی می‌شود نیز انرژی خورشید تا اوایل سال 2020 برق ارزان‌تری به آنها ارائه خواهد داد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران