آرامشی شکننده در بازار جهانی فولاد

آرامشی شکننده در بازار جهانی فولاد

بازار فولاد جهانی وضعیت آرام و نسبتا با ثباتی دارد؛ اگرچه نشانه‌هایی از نوسان در این بازار دیده می‌شود.

 

به گزارش استیل پدیا، ثبات نسبی در بازار شمش، امیدواری به بهبود بازار میلگرد به‌رغم ضعف نسبی تقاضا و همچنین احتمال خودنمایی رقابت منفی در بین تولیدکنندگان از کشورهای مختلف را می‌توان چهره این بازار به شمار آورد. به نظر می‌رسد آرامش همراه با ابهام را بتوان چهره اصلی این بازار به شمار آورد.

 

بهبود بازار میلگرد چین

هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی چین پس از افت چشمگیر اخیر کمی بهبود داشت. قیمت 5/ 1 تا 4 دلار رشد داشته و 513 تا 524 دلار هر تن درب کارخانه معامله شده است. با رشد بازار فیوچرز(آتی) میلگرد، تجار قیمت‌های بازار نقدی را بالا بردند. البته چون بازار فعالیت زیادی ندارد رشد قیمت منطقی نبوده است. قابل ذکر است میلگرد صادراتی چین نیز 450 تا 455 دلار هر تن فوب است که 5 دلار نسبت به هفته قبل بالا رفته است.

 

این در حالی است که میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس یک هفته گذشته به‌رغم رکود تقاضا در ثبات بوده است. مفتول صادراتی 445 دلار هر تن فوب عرضه شده؛ ولی قیمت درخواستی خریداران از 435 دلار بالاتر نیست. متوسط قیمت میلگرد صادراتی نیز در 410 تا 415 دلار هر تن فوب در ثبات مانده و آخرین بار میلگرد اوکراین در لبنان 410 تا 415 دلار هر تن سی‌اف‌آر معامله شد.

 

رکود تقاضا در ماه مبارک رمضان قیمت میلگرد و بیلت وارداتی را در امارات پایین آورده است. بیلت ایران 400 تا 405 دلار هر تن سی‌اف‌آر شنیده شده است. برخی معتقدند این قیمت رایج بازار است. شاخص قیمت متال بولتن برای بیلت وارداتی در امارات از 400 تا 405 دلار هر تن سی‌اف‌آر هفته قبل به 395 تا 400 دلار رسیده است. همچنین تمایل به خرید میلگرد وارداتی در امارات تقریبا به صفر رسیده که هم به‌دلیل ماه مبارک رمضان و هم مسائل سیاسی موجود با ترکیه بوده است. پیشنهاد قیمت جدید در بازار شنیده نشده؛ ولی قیمت رایج 430 تا 440 دلار هر تن سی‌اف‌آر است که نسبت به هفته قبل تا 10 دلار هر تن افت داشته است.

 

آرامش در بازار شمش فولادی

بازار صادرات بیلت سی‌آی‌اس در حال حاضر از نظر قیمت و همچنین میزان تقاضا در توازن قرار دارد. تمایل به خرید بیشتر در آفریقای شمالی دیده می‌شود و فروش به ترکیه کم است. احتمالا تا اواسط ژوئن درخواست‌های خرید بیشتر می‌شوند و به عرضه‌کننده‌های سی‌آی‌اس اجازه خواهد داد در قیمت مورد نظر خود معامله کنند. حدود یک ماه است که قیمت بیلت سی‌آی‌اس حدود 390 تا 395 دلار هر تن فوب باقی مانده است. اغلب کارخانه‌ها نیز پیشنهاد‌ها را در 400 تا 405 دلار هر تن فوب دریای سیاه نگه داشته‌اند.

 

بیلت چین در خاور دور خریداری ندارد

صادر‌کننده‌های بیلت چین همچنان بر فروش در بازار داخلی تمرکز دارند و تمایلی به صادرات نشان نمی‌دهند. کارخانه‌ها قیمت را بالاتر هم برده‌اند. تجار سعی دارند با ارائه تخفیف سفارش بگیرند ولی خریداران خارجی این قیمت‌ها را خیلی بالا می‌دانند و تمایل نشان نمی‌دهند. تجار قیمت بیلت صادراتی را به 400 تا 420 دلار هر تن فوب نیز کاهش داده‌اند ولی کارخانه‌ها حاضر نیستند در این قیمت پیشنهاد دهند. تقاضای مقاطع و بیلت در چین خیلی بالاست از این رو کارخانه‌ها به فروش بیلت در بازار داخلی تمرکز دارند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران