آغاز فعالیت کارخانه آهن اسفنجی میانه در آینده نزدیک

آغاز فعالیت کارخانه آهن اسفنجی میانه در آینده نزدیک

تا پایان خردادماه، واحد آهن اسفنجی فولاد شادگان به تولید محصول می‌رسد و پس از آن مشعل کارخانه آهن اسفنجی فولاد میانه هم روشن خواهد شد.

 

به گزارش استیل پدیا، مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه ارائه جدیدترین ویرایش طرح جامع فولاد ایران ضمن بیان این مطلب گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده، 7 طرح فولاد استانی به تدریج وارد مرحله بهره‌برداری می‌شوند و تا پایان خرداد، علاوه بر شادگان، مشعل‌های واحد آهن اسفنجی طرح میانه نیز روشن می‌شود.

 

وی افزود: در زنجیره تولید طی سال‌های گذشته با مشکل زیادی مواجه بودیم و واردات گندله جزو چالش‌های تولید فولاد بود، اما اکنون با طرح‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسند، به سمت توازن تولید پیش می‌رویم. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربعی صورت گرفته در دولت یازدهم، تصریح کرد: دولت با این اقدام، کار بزرگی انجام داد که البته نتایج آن زود حاصل نمی‌شود، با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که خبرهای خوشی در راه است. به‌عنوان مثال، در منطقه سنگان که به معادن سنگ آهن معروف است، معادن بزرگ روی کشف شده است.

 

وی به نتایج اجتماعی طرح‌های توسعه ایمیدرو اشاره و تصریح کرد: در شورابه‌های دریاچه نمک خور و بیابانک که مردم پس از خشکسالی دچار گرفتاری شدند، اکنون با اجرای طرح توسعه در آن، بیش از 700 نفر مشغول کار شده‌اند و تا پایان این دولت، 2 طرح جدید در آن منطقه اجرایی می‌شود. کرباسیان ادامه داد: با راه‌اندازی معدن آنتیموان سفیدابه و واحد نیمه صنعتی آن، مردم منطقه از افزایش امنیت سخن می‌گویند. خوشبختانه با افزایش ذخایر این معدن، قرار است طرح صنعتی فرآوری آنتیموان در این منطقه اجرایی شود.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم شرکت ملی فولاد منحل شده و با واردات 11 میلیون تنی فولاد مواجه بودیم، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته این شرکت از لیست انحلال خارج شد و تلاش‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی که در این صنعت انجام گرفت، باعث ارتقای صادرات فولاد شد به‌طوری که سال گذشته، صادرات فولاد به بیش از 6 میلیون تن رسید.

 

وی گفت: امروز بین نهادهای مربوطه نظر مشترک وجود دارد و به‌صورت عقلایی و کارشناسی به طرح‌های فولادی مجوز داده می‌شود. هم اکنون بحث از احداث واحدهایی با 300 و 500 هزار تن ظرفیت تولید بسیار محدود شده و موضوع توجیه اقتصادی مطرح شده است. ایران ظرفیت‌های ارزشمندی دارد که اگر از تجربه‌های جهانی استفاده کنیم، می‌توانیم در این صنعت، هم افزایی کنیم.

 

در این جلسه، عبدالمجید شریفی، مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران با بیان اینکه از سال 93 نسخه پایش طرح جامع فولاد کشور شروع و در سال 94 بازنگری شد، گفت: این نسخه هر سال باید بازنگری شود. صنعت فولاد استراتژیک است و با توجه به افق 1404، باید ظرفیت فولاد برای تولید 55 هزار تن فراهم شود. وی تصریح کرد: برای این منظور باید ظرفیت‌های تولید آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره را به حد مورد نیاز برسانیم.

 

اکنون با 30 درصد تولید جهانی (16- 17 میلیون تن از 54 میلیون تن تولید در دنیا) رتبه نخست تولید را در آهن اسفنجی دنیا داریم و از شرکت‌هایی برخوردار هستیم که می‌توانند صفر تا 100 درصد کارخانه تولید احیای مستقیم را اجرا کنند. شریفی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری لازم برای صنعت فولاد افزود: برای تکمیل زنجیره تولید فولاد حدود 9 میلیارد دلار و برای زیربنا 14 میلیارد دلار نیاز است. وی خاطرنشان کرد: طرح‌های اجرایی باید توجیه اقتصادی قوی داشته باشند و به مولفه‌هایی نظیر مکان مناسب، اقتصادی بودن ظرفیت‌ها و فناوری مناسب توجه شود.

 

مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران افزود: سال گذشته میلادی با تولید 5/ 18میلیون تن فولاد خام رتبه 14 جهانی را به دست آوردیم که امسال با تولید 20 میلیون تن می‌توانیم به رتبه 13 دست یابیم. محمد ابکا، مدیر عامل شرکت فولاد تکنیک و مجری پایش طرح جامع فولاد کشور در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های این طرح وجود 174 میلیون تن مجوز برای ایجاد ظرفیت تولید فولاد بود، گفت: با تلاش‌های دکتر کرباسیان و سایر معاونت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعداد مجوزها به 92 میلیون تن کاهش یافت که کار بزرگی محسوب می‌شود.

 

در حال حاضر، ظرفیت فعلی تولید فولاد خام 8/ 29 میلیون تن، آهن اسفنجی 5/ 24 میلیون تن، گندله 32 میلیون تن و کنسانتره سنگ‌آهن 3/ 34 میلیون تن است. وی تصریح کرد: اکنون 5/ 22 میلیون تن فولاد خام، 5/ 18 میلیون تن آهن اسفنجی، 6/ 42 میلیون تن گندله و 26 میلیون تن کنسانتره به‌صورت طرح در دست اجرا در کشور وجود دارد که با توجه به افق 1404 برای 55 میلیون تن فولاد، به ترتیب 3، 9، 5 و 16 میلیون تن ظرفیت در زنجیره کمبود داریم.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران