وزارت صنعت هشدار داد، خطر تعمیق رکود در تولید

جو ناپایدار اتمسفر صنعتی

جو ناپایدار اتمسفر صنعتی

وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تعمیق رکود در بخش تولید هشدار داد. آمارهای جدید تولید در بهار سال جاری، نشان می‌دهد که اغلب محصولات منتخب با رشد منفی یا با رشد مثبت بسیار کم، رو‌به‌رو بوده‌اند. نکته امیدوار‌کننده در این بخش می‌تواند رشد تولیدات انواع خودروی سواری، محصولات پتروشیمی و فولاد خام باشد که با در نظر گرفتن سهم بالای این سه قلم کالای استراتژیک در ارزش افزوده بخش صنعت انتظار می‌رود که رشد صنعت در سه ماه منتهی به خرداد سال جاری کماکان مثبت باشد.

 

وضعیت تولید در بهار 94 از خطر عمیق شدن رکود حکایت دارد؛ به طوری که بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اغلب محصولات منتخب با رشد منفی یا با رشد مثبت بسیار کم نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو بوده‌اند. متولیان حوزه صنعت این وضعیت را نگران‌کننده توصیف کرده و معتقدند با کاهش تدریجی تولید، مطمئنا دوباره صنعت کشور با رشد منفی روبه‌رو خواهد شد. عدم اجرای درست سیاست‌های تعریف شده در بخش تقاضا عمده دلیلی است که منجر به کاهش تولید محصولات منتخب صنعتی، معدنی و شیمیایی و پلیمری شده است.

 

انتظار تولیدکنندگان برای لغو تحریم‌های بین‌المللی را می‌توان یکی از دلایل شدت گرفتن رکود تولید در مدت زمان مورد بررسی دانست. به گفته برخی فعالان صنعتی در حال حاضر تولیدکنندگان صنعتی منتظر مشخص شدن وضعیت قیمت‌ مواد اولیه در صورت لغو تحریم‌ها هستند و به این دلیل تولید خود را متوقف کرده‌اند که مبادا با تولید محصول گران‌قیمت، موفق به عرضه آن در بازار نشوند که با این شرایط می‌توان گفت تولیدکنندگان در انتظارند تا با ورود مواد اولیه ارزان‌تر بتوانند کالای ارزان‌تر و با هزینه سربار پایین‌تر تولید کنند.

 

از سوی دیگر مشکل نقل و انتقال پول بین شرکت‌های ایرانی و خارجی هنوز برطرف نشده و این امیدواری وجود دارد که با لغو تحریم‌ها و حل مشکل نقل و انتقال پول، هزینه تولید از این محل تعدیل شود. موارد مذکور موجب شده تا از میان 30 محصول منتخب صنعتی در سه ماه منتهی به خرداد، 15 محصول افت تولید را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کنند، این در حالی است که تولید این محصولات در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت سال جاری افت بیشتری را تجربه کرده‌اند، براساس آمار اعلام شده در خرداد ماه 17 محصول با افت تولید مواجه بوده‌اند.

 

از سوی دیگر از میان 13 محصول منتخب معدنی و صنایع معدنی نیز در سه ماه منتهی به خرداد 7 محصول افت تولید را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کردند که این روند در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه نیز تکرار شد. در خصوص کالاهای منتخب پتروشیمی نیز از میان 15 محصول در سه ماه منتهی به خرداد ماه 8 محصول در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افت تولید مواجه بوده‌اند که این افت در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه به 9 محصول رسیده است.

 
در گزارش منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده در بهار سال جاری اغلب محصولات منتخب با رشد منفی یا با رشد مثبت اندک مواجه بوده‌اند.

در میان محصولات منتخب ارزیابی شده رشد تولید انواع خودرو سواری، محصولات پتروشیمی و فولاد خام موجب شده تا با در نظر گرفتن سهم بالای این سه قلم کالای استراتژیک در ارزش افزوده بخش صنعت انتظار داشته باشیم که رشد صنعت در سه ماه اول سال جاری کماکان مثبت باشد، اما در صورت ادامه این روند رشد صعودی سال گذشته متوقف خواهد شد.

 

براساس آمار اعلام شده از سوی این وزارتخانه رشد بخش صنعت در سال 1393 برابر با 7/ 6 درصد بود اما کاهش تدریجی تولیدات صنعتی مطمئنا دوباره صنعت کشور را با رشد منفی مواجه خواهد کرد. کاهش تقاضا یکی دیگر از دلایلی است که این وزارتخانه افت تولید را به آن نسبت می‌دهد.

در این گزارش آمده سیاست‌های دولت در زمینه خروج غیرتورمی از رکود، تمرکز عمده در بخش تولید یا همان عرضه است و سیاست‌های تعریف شده در بخش تقاضا به‌صورت جدی اجرا نشده است؛ روندی که با تحریک درست تقاضا می‌توان انتظار داشت که تولید محصولات منتخب از روند کاهشی خارج شوند. مسوولان این وزارتخانه معتقدند راهکار اساسی و اثربخش تحریک تقاضا اجرای برنامه‌های توسعه صادرات است. اما با توجه به ادامه روند کنونی احتمال بازگشت به دوران رکود با عمق بیشتر بیش از پیش خواهد بود.

 

منتخبان معدنی و صنایع معدنی


اما در میان 13 کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی در سه ماه منتهی به خرداد ماه 7 محصول افت تولید را تجربه کردند، روندی که در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ماه نیز تکرار شد.

 
در این مدت شیشه جام، ظروف شیشه‌ای، ظروف چینی، چینی بهداشتی و شمش آلومینیوم رتبه اول تا پنجم را از لحاظ میزان رشد تولید کسب کرده‌اند و کنسانتره زغال‌سنگ، کاشی و سرامیک، سیمان، محصولات فولادی و سنگ‌آهن، پنج محصول دیگری هستند که در این مدت افت تولید را ثبت کرده‌اند.

 

براساس این گزارش تولیدکنندگان شیشه جام در مدت زمان مورد بررسی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته توانستند رشدی 22 درصدی را تجربه کنند. تولید ظروف شیشه‌ای نیز در خرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حدود 20 درصد رشد داشته است. مجموع تولید ظروف چینی نیز در مدت زمان مورد بررسی رشدی در حدود 13 درصد را از آن خود کرد. چینی بهداشتی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی 5/ 7 درصدی را ثبت کرد اما رشد تولید شمش آلومینیوم به‌عنوان پنجمین محصول در مدت زمان مورد بررسی برابر با 5/ 4 درصد بوده است.

 
اما در میان محصولات منتخب معدنی و صنایع معدنی که افت تولید را تجربه کرده‌اند، در مدت زمان مورد بررسی بیشترین افت به کنسانتره زغال‌سنگ با افت بیش از 63 درصدی بازمی‌گردد. کاشی و سرامیک نیز در این مدت افتی در حدود 36 درصد را تجربه کرد اما سیمان نیز در این مدت افتی 5/ 12 درصدی را ثبت کرده و محصولات فولادی نیز در این مدت افت بیش از 8 درصد را تجربه کرد و در جایگاه چهارم قرار گرفت، اما سنگ‌آهن پنجمین محصولی است که در این مدت افت تولید را تجربه کرد. براساس آمار اعلام شده افت این محصول معدنی بیش از 4 درصد بوده است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران