دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد مطرح کرد

تعادل در نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی

تعادل در نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به ابلاغیه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اعلام نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی گفت: تعادل در نسبت‌های قیمتی این دو محصول باعث توازن زنجیره فولاد خواهد شد.

 

رسول خلیفه‌ سلطانی ابلاغیه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اعلام نسبت‌های قیمتی گندله و آهن اسفنجی را گامی مهم در راستای ایجاد توازن در زنجیره فولاد دانست و گفت: بر اساس مطالعات کارشناسی این انجمن، در حال حاضر سود آوری و ظرفیت در زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی به درستی تقسیم نشده و نامتوازن بودن آن بسیار قابل توجه است که ابلاغیه اخیر نسبت‌های قیمتی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌تواند پایداری سود در زنجیره فولاد به واسطه سود آوری متناسب در همه حلقه‌ها را به ارمغان آورد.

 

او افزود: ضرایب ابلاغ شده 20 و 47 درصدی برای گندله و آهن اسفنجی حاصل بیش از دو سال مطالعات و مباحثات کارشناسی است و این اقدام مدبرانه وزیر صنعت از پشتوانه کارشناسی بالایی برخوردار است.

 

دبیر انجمن تولی دکنندگان فولاد با اشاره به برخی انتقادات نسبت به این ابلاغیه اظهار کرد: اینکه یک شرکت سرمایه‌ گذاری به دلیل سهامداری در چند شرکت معدنی، بازار سرمایه را بهانه قرار دهد و بدون توجه به وضعیت بحرانی کارخانجات فولاد که اتفاقا آنها هم نقش اساسی در بازار سرمایه دارند، منافع ملی کشور را قربانی منافع بنگاهی خود کند، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. از مسوولین و تصمیم‌ گیرندگان کشور هم انتظار می‌رود به جای میدان دادن به سهامداران این چنینی، منافع کل زنجیره فولاد را در نظر گرفته و این اقدام شجاعانه وزیر صنعت که یک تصمیم مهم برای رفع موانع تولید فولاد کشور به شمار می‌رود را مورد تقدیر قرار دهند.

 

خلیفه‌ سلطانی با اعلام شکاف دو برابری سود بین شرکت‌های فولادی و معدنی، این سوال را مطرح کرد که سود آوری بالا در بخش معادن که عامل بسیار مهمی ‌در ترغیب سرمایه‌ گذاری در این بخش‌ است، چرا اکتشاف و استخراج شایسته‌ای را به همراه نداشته است؟

 

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در این باره خاطر نشان کرد: متاسفانه شرکت‌های معدنی و سهامداران عمده آنها که در این سال‌ها به سودهای کلان به دلیل انحصاری بودن محصول‌شان عادت کرده‌اند، تاب کاهش اندک سود خود به قیمت فعال ماندن کل زنجیره و حفظ اشتغال موجود در حلقه‌های دیگر را ندارند و این در شرایطی است که طی یک سال گذشته شرکت‌های معدنی مورد محبت پی در پی دولت قرار گرفته‌اند که مهمترین آنها تخفیف 70 درصدی پرداخت حقوق دولتی معادن سنگ‌ آهن، تعلیق عوارض صادرات سنگ‌ آهن تا پایان سال، تعلیق پرداخت حق انتفاع یا بهره مالکانه است که تنها درخصوص تعلیق حق انتفاع یا بهره مالکانه معادن سودی چند صد میلیارد تومانی در هر سال عاید هر کدام از شرکت‌های بزرگ معدنی خواهد شد.

 

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران همچنین اظهار کرد: از اصحاب ذی دخل و صاحبان صنایع ذیربط انتظار می‌رود نسبت به پشتوانه مطالعاتی این ابلاغیه توجه بیشتری داشته باشند و این انجمن هم آمادگی دارد در جلسات کارشناسی، روشنگری لازم را انجام دهد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران