کاهش تقاضای فولاد تا سال 2017 ادامه می‌یابد

کاهش تقاضای فولاد تا سال 2017 ادامه می‌یابد

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: در سال 2015 و در پی تنزل قیمت نفت، تقاضای فولاد رشد منفی یک درصدی را تجربه کرد و بر اساس پیش بینی کوتاه مدت، کاهش تقاضای فولاد تا سال 2017 ادامه خواهد یافت.

 

به گزارش استیل پدیا، به نقل ازWorld Steel در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) تقاضای فولاد که تا سال 2008 در حال افزایش بود، بین سال‌های 2008 و 2009 با افتی شدید مواجه شد اما از سال 2010 تا 2014 و با شروع پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، مجددا بهبود یافت. منطقه منا 17کشور شامل کلیه کشورهای شمال آفریقا و تقریبا تمام کشورهای خاورمیانه (به جز اسرائیل، کرانه غربی و غزه) را در بر می‌گیرد.

 

کشورهای امارات و عربستان سعودی دو بازار عمده‌ای هستند که 80 درصد تقاضای فولاد کشورهای عضو خلیج فارس را به خود اختصاص داده‌اند. این گزارش حاکی است: تقاضای فولاد منطقه MENA طی 15 سال گذشته با سه برابر افزایش به 25 میلیون تن در سال 2015 رسیده است. منطقه «منا» 7/ 3 درصد اقتصاد جهان، 6/ 5 درصد جمعیت جهان، 8/ 4 درصد تقاضای فولاد و 2/ 2 درصد فولاد خام جهان را به خود اختصاص داده است. این منطقه دارای پتانسیل‌های قابل توجهی همچون جمعیت جوان و رو به افزایش، بهره‌مندی از ذخایر عظیم هیدرو کربن و محلی استراتژیک است که از لحاظ ژئو‌پلیتیکی بقیه کشورهای آفریقا را با اروپا و غرب را با جنوب آسیا متصل می‌کند. این منطقه نقش مهمی از لحاظ تجارت جهانی، توریسم، حمل‌ونقل‌ و بازرگانی ایفا می‌کند.

 

همچنین کشورهای منطقه MENA حدود 35 درصد تولید نفت و 53 درصد ذخیر نفت جهان را در اختیار دارند. بر‌اساس این گزارش، ایران در منطقه یاد شده دارای متنوع‌ترین بخش تولید است. در دهه گذشته تقاضای فولاد منطقه مذکور به دلیل اقتصاد در حال رشد خود و سرمایه‌گذاری بالا در بخش زیرساخت و مسکن، رشد خوبی از خود نشان داده است.

 

همچنین بخش ساختمان بیش از 90 درصد تقاضای فولاد را در کل کشورهای منطقه به جز ایران، به خود اختصاص داده است. با رکود فعالیت‌های اقتصادی، رشد تقاضای فولاد در منطقه بعد از سال 2008 با کندی مواجه شد. مصرف بالای سرانه فولاد در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشان دهنده تلاش این کشورها برای ارتقای تنوع زیربنایی و اقتصادی است. به مدد تقاضای بالا و متنوع از بخش تولید، ایران دارای تقاضای فولاد نسبتا بالاتری در میان کشورهای منطقه است. مصرف سرانه فولاد در سایر کشورهای منطقه در سطح پایین باقی مانده که نشان‌دهنده کمبود زیرساخت‌ها و ساختمان و پایین بودن تقاضا از سوی بخش تولید این کشورها است. به دلیل پایین بودن قیمت انرژی و نیاز کمتر به سرمایه‌گذاری، روش قوس الکتریکی به‌عنوان روش ارجح فولاد‌سازی است. همچنین به دلیل وفور گاز ارزان قیمت و کمبود شدید قراضه در منطقه، استفاده از آهن اسفنجی به‌عنوان خوراک کارخانه‌ها ارجحیت دارد.

 

بررسی‌های انجمن جهانی فولاد درخصوص چشم‌انداز تقاضای فولاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشان می‌دهد که امکان رشد بیشتر وجود دارد، اما تحت‌الشعاع چشم‌انداز قیمت نفت است، ضمن اینکه بخش ساختمان مسکونی و غیر‌مسکونی هر دو امکان رشدی متوسط دارند. همچنین بخش خصوصی به‌عنوان محرک اصلی رشد باقی می‌ماند که منجر به رشد مستمر در تقاضا برای سازه‌های غیر مسکونی می‌شود. ساخت و ساز در بخش زیربنایی در سطح بالایی ادامه خواهد یافت که عمدتا به دلیل برگزاریExp2020 قطر, FIFA 2022 دبی است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تخلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران