هنوز قیمت سنگ‌آهن و فولاد نسبت به سال 93 پایین است

افزایش تقاضای سنگ‌آهن در بازار داخلی

افزایش تقاضای سنگ‌آهن در بازار داخلی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با پیش‌بینی افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن در بازار داخلی گفت: هنوز قیمت فولاد و سنگ‌آهن نسبت به سال 1393 بسیار پایین‌تر است و باید امیدوار باشیم که به رقم‌های سال‌های گذشته دست یابیم.

 

به گزارش استیل پدیا، رئیس هیات عامل ایمیدرو با پیش‌بینی افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن در بازار داخلی گفت: هنوز قیمت فولاد و سنگ‌آهن نسبت به سال 1393 بسیار پایین‌تر است و باید امیدوار باشیم که به رقم‌های سال‌های گذشته دست یابیم.

قیمت سنگ‌آهن ایران طی ماه اخیر دوباره روند نزولی به خود گرفته است. در حالی که این سقوط قیمت پس از آنکه قیمت سنگ‌آهن به محدوده 60 دلار نزدیک شد، جریان گرفته است. پیرو سیاست‌گذاری جدید چین مبنی بر کاهش واردات مواد معدنی و اشباع فولادسازان این کشور، بازار سنگ‌آهن با سرنوشت جدیدی مواجه شده است.

 معدنکاران سنگ‌آهن گرچه انتظار داشتند قیمت این کالا از مرز 60 دلار بگذرد و پس از آن وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شوند اما به نظر می‌رسد روند قیمتی سنگ‌آهن در بازار داخلی و جهانی مسیر تازه‌ای را دنبال می‌کند. در این صورت در عین حال که برخی معتقدند عصر یخبندان مواد معدنی به پایان رسیده رئیس هیات عامل ایمیدرو معتقد است در بازار مواد معدنی دنیا اتفاق جدیدی نیفتاده و هنوز رکود ادامه دارد. او بر این باور است که رکود بازار مواد معدنی و کاهش حجم واردات چین سبب شده معدنکاران ایرانی آمادگی این وضعیت جدید را هم داشته باشند.

مهدی کرباسیان درباره پیش‌بینی بازار سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: در حوزه سنگ‌آهن ایران با توجه به اینکه کارخانه‌های کنسانتره یکی پس از دیگری در سال 95 افتتاح می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود نیاز به مصرف سنگ‌آهن داخلی افزایش می‌یابد و از سوی دیگر تولیدات فولادی با توجه به اصلاح قیمت‌ها رونق می‌گیرد. از این رو امیدواریم با بهبود بازار فولاد، فولادسازان کشور هم تولیدات‌شان را افزایش دهند و با توجه به حمایت‌های دولت که در جهت تعرفه فولادی داشت، تقاضا برای سنگ‌آهن به‌عنوان ماده اولیه تولید فولاد افزایش یابد.

او افزود: با سیاست افزایش تعرفه که مجددا در صنعت فولاد اعمال شد، سعی کردیم از واردات بی‌رویه فولاد جلوگیری شود و فضا به نفع صنعت تغییر پیدا کند. به همین دلیل امیدواریم سنگ‌آهنی‌ها در داخل کشور بتوانند از این فضا استفاده کنند و حرکت لازم را داشته باشند تا هر دو حوزه بتوانند کم و بیش حرکت کنند. ضمن اینکه باید بپذیریم هنوز قیمت فولاد و سنگ‌آهن نسبت به سال 1393 بسیار پایین‌تر است و باید امیدوار باشیم که به رقم‌های سال‌های گذشته دست یابیم.

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد روند نزولی قیمت سنگ‌آهن ایران طی دو هفته اخیر شدت گرفته، به‌طوری که در دو هفته از محدوده 60 دلار به 40 دلار رسیده است. شاخص قیمت سنگ‌آهن‌ ریزدانه با عیار 60 درصد ایران 50/ 48دلار است، در حالی که هفته گذشته 92/ 51 دلار بود.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

 

 

 

 

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران