بررسی عوامل نگرانی سرمایه‌گذاران

چشم‌انداز برفکی بازار فلزات اساسی

چشم‌انداز برفکی بازار فلزات اساسی

قیمت مس و دیگر فلزات اساسی طی روزهای اخیر تحت فشار بیشتری قرار گرفته و به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌هایی که درباره رونق نسبی این بازار مطرح شده بود، چندان منطقی نبوده است.

 

به گزارش استیل پدیا، قیمت مس و دیگر فلزات اساسی طی روزهای اخیر تحت فشار بیشتری قرار گرفته و به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌هایی که درباره رونق نسبی این بازار مطرح شده بود، چندان منطقی نبوده است. روز شنبه خبرهای جدیدی از اقتصاد چین منتشر شد که بر نگرانی سرمایه‌گذاران در بازار فلزت اساسی افزوده است. در این گزارش‌ها که از سوی دفتر ملی آمار چین منتشر شد آمده است، بازده کارخانه‌ای، سرمایه‌گذاری‌ها و خرده فروشی در ماه گذشته میلادی رشدی کمتر از انتظار اقتصاددان‌ها داشته است. در دو هفته اخیر، خبرهای منتشر شده از اقتصاد چین منفی بوده و به همین دلیل، شاهد کاهش چندصد دلاری قیمت فلزات پایه بوده‌ایم.

حال این سوال مطرح است که آیا قیمت‌ها همچنان کاهش پیدا خواهند کرد یا این افول زودگذر است؟ برای پاسخ به این سوال باید دید عوامل کاهش قیمت‌ها زودگذر هستند یا پایا.

روز گذشته اعلام شد در ماه آوریل بازده کارخانه‌ای ۶ درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی شده بود این رشد 5/ 6 درصد باشد. در ماه مارس رشد این شاخص 8/ 6درصد اعلام شده بود. از سوی دیگر در چهار ماه نخست سال جاری میلادی در مقیاس سالانه، میزان سرمایه‌گذاری ثابت 5/ 10 درصد رشد کرده است. این درحالی است که پیش‌بینی شده بود این شاخص 8/ 10 درصد رشد کند. میزان سرمایه‌گذاری‌ها از سوی بخش‌خصوصی رشد کمتری داشته است و این امر نشان می‌دهد مدیران این شرکت‌ها نسبت به آینده خوش‌بین نیستند. بخش عمده داده‌های مربوط به ماه گذشته میلادی از جمله داده‌های تراز تجاری و صادرات و واردات نشان داد این امید منطقی نبوده و ضعف اقتصاد ادامه پیدا کرده است.

نرخ رشد اقتصاد چین به پایین‌ترین میزان در ۲۵‌سال اخیر رسیده است در چهار ماه اول امسال در مقیاس سالانه میزان این سرمایه‌گذاری‌ها 2/ 5 درصد رشد کرده در حالی که در سه ماه اول امسال میزان رشد 7/ 5 درصد بود. خرده فروشی در ماه گذشته میلادی 1/ 10 درصد افزایش یافته است. پیش‌بینی شده بود این رقم 5/ 10 درصد باشد. نرخ رشد اقتصاد چین به پایین ترین میزان در ۲۵ سال اخیر رسیده و این وضعیت حاصل ضعف تقاضای داخلی و خارجی است. دولت چین نمی‌تواند بر میزان وام دهی‌ها بیفزاید، زیرا از پیش اقتصاد این کشور با مشکل حجم بالای بدهی‌ها مواجه است. به این ترتیب افق بازار فلزات اساسی مثبت نیست. یک عامل دیگر که بر قیمت‌ها تاثیر منفی دارد ارزش دلار است. در دو هفته اخیر ارزش دلار رشد کرده و پیش‌بینی شده در ماه‌های آینده نیز همین روند ادامه پیدا خواهد کرد. افزایش ارزش دلار عاملی برای فشار بر قیمت فلزات پایه است. و در نهایت مازاد عرضه سبب خواهد شد قیمت‌ها نتوانند رشد کنند.

 

 

 

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

 

 

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران