روزخودنمایی فلز سرخ در تالار نقره‌ای

قیمت مس روز گذشته 160تومان افزایش را تجربه کرد

قیمت مس روز گذشته 160تومان افزایش را تجربه کرد

بازار پرنوسان مس که این روزها تغییرات آن بيشتر متاثر از بورس‌های جهانی است، روز گذشته را با روند مثبت قیمت به پایان برد.

 

به گزارش استیل پدیا، بازار پرنوسان مس که این روزها تغییرات آن بيشتر متاثر از بورس‌های جهانی است، روز گذشته را با روند مثبت قیمت به پایان برد. اگرچه در بازار داخلی نیز بهای فلز سرخ تابع نرخ ارز و فلزات در بورس لندن است، اما متغیرهای داخلی نیز بر روند افزایشی بهای فلز سرخ بی‌تاثیر نبوده است.کاهش تولیدات داخلی با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و تغییرات مربوط به رکود بازار به شدت بازارهای کالایی و سهام شرکت‌های فلزی را تحت تاثیر قرار داده است.

 

چنانچه روند تغییرات قیمت سهام تولید‌کنندگان محصولات فلزی از ابتدای امسال در نظر گرفته شود، به خوبی می‌توان دریافت که همسو با تغییرات قیمت فلزات در بازارهای جهانی، شرکت‌های بورسی نیز در اواسط فروردین ماه با رشد قیمت سهام و پس از آن با افت و خیز پی در پی قیمت‌ها مواجه شده‌اند.بررسی چشم‌انداز بازار جهانی کالاهای اساسی همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بازار سهام بوده است؛ چرا‌که به لحاظ حضور بخش اعظمی از صنایع تولید‌کننده کالاهای پایه در بورس اوراق بهادار و به تبع آن پیروی قیمت فروش محصولات تولیدی صنایع بورسی از نرخ‌های جهانی می‌تواند روند سودآوری آنها را با افت و خیزهای مختلفی مواجه سازد.

 

در این بین نبود انگیزه سرمایه‌گذاری در بازارهای داخلی به ویژه در بخش ساخت‌و‌ساز که به‌رغم رشد ضعیف قیمت‌ها در سال جاری، همچنان با رکود مواجه است و از طرفی عدم اطمینان به سایر بازارها همچون ارز و طلا و از همه مهم‌تر کاهش انگیزه برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها باعث شده تا سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار تنها گزینه دارای توجیه در کشور عنوان شود. با این حال هنوز فلزات به سرعت سایر بخش‌ها در بورس تهران با روند افزایشی روبه‌رو‌ نشده‌اند که منشأ این عدم استقبال را باید در صنعت مذکور پیگیری کرد.

 

در حال حاضر بالا بودن هزینه‌های تولید موجب کاهش سود تولید‌کنندگان و کاهش توان آنها در برابر هزینه‌های سوخت و انرژی برای تولید، حمل و نقل، نیروی انسانی، مالیات، تامین مواد اولیه و... شده است. با این همه می‌توان با نگاهی به روند شاخص قیمت سهام شرکت‌های حاضر در صنایع محصولات و کانی‌های فلزی به خوبی پی برد که این شرکت‌ها نیز همسو با تحولات جهانی و نوسانات پی در پی با شیب ملایم‌تری در روند قیمت مواجه هستند.

 

البته این شرایط بر معاملات بورس کالا نیز حاکم است؛ با پایین آمدن توان تولید شرکت‌ها از میزان عرضه در بورس کالا نیز کاسته شده است. در نتیجه، این امر موجب رشد قیمت‌ها می‌شود، اگر چه مدتی است تقاضا در بورس کالا کاهش یافته است، اما پیش‌‌بینی‌های افزایشی از قیمت مس تاکید دارند که با توجه به افزایش تقاضای چین، قیمت‌ها روند صعودی در پیش خواهند گرفت.به این ترتیب روز یکشنبه عرضه‌های مس در تالار صنعتی با روند صعودی همراه شد و افزایش 160تومانی را در هر کیلو نسبت به معامله قبلی تجربه کرد. درست است که تغییر قیمت مس بیشتر به دلیل رشد نرخ مس در بورس فلزات لندن بوده، اما افزایش میانگین قيمت هفتگی ارز نیز بر این روند تاثیری مثبت گذاشته است.همچنین بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت حجم عرضه نسبت به میزان تقاضای بورس كالا در این روز کاهش يافت. در واقع با توجه به کاهش موجودی انبار مس در بازارهای داخلی انتظار می‌رفت بورس کالا شاهد عرضه‌های کمتری از این محصول نسبت به هفته‌های گذشته باشد، اما نه تنها عرضه‌های بورس کالا در این روز کاهش نیافت، بلکه شاهد افزایش عرضه فلز سرخ در شرايطی كه حجم تقاضا كم گزارش شد، بودیم.

 

به این ترتیب روز گذشته 12 اردیبهشت ماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از 24 هزار تن انواع مس بود که در این میان 2 هزار و 500 تن مس کاتد شرکت ملی مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 2 هزار تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت صنایع ملی مس ایران می‌توان به 20هزار تن انواع مس کم عیار، 140تن سولفور مولیبدن اشاره کرد. علاوه بر این نیز 270 تن مس مفتول را شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان و 100 تن مس مفتول شرکت گیل راد شمال روی تابلوی معاملات بردند.

 

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 16هزار و 742 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش 159تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول 2 هزار و 500 تن بوده در حالی که میزان تقاضا یک هزار و 320 تن ثبت شده است.همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 17هزار و 484 تومان به فروش رسید که نسبت به آخرین معامله، افزایش 159 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 2 هزار تن بوده است، در حالی که تقاضاکنندگان خواستار 360 تن از این محصول بوده‌اند.

 

مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 17 هزار و 539 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش 159 تومانی در هر کیلو مواجه شد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود در حالی که تقای 190 تنی برای این محصول به ثبت رسید.مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 17 هزار و 539 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش 159 تومانی در هر کیلو مواجه شد. از طرفی مس در بازار آزاد نیز هم اکنون با قیمت 17هزار و 800 تومان در هر کیلو معامله می‌شود که نسبت به روز شنبه افزایش 200 تومانی در هر کیلو داشته است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران