ایمیدرو شانزدهمین تولید کننده سنگ آهن جهان

 ایمیدرو شانزدهمین تولید کننده سنگ آهن جهان

براساس پیش بینی ها، ایمیدرو با تولید 35.8 میلیون تن سنگ آهن در سال 2015 شانزدهمین تولیدکننده جهان می شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ، میزان کنونی ذخایر معادن سنگ‌ آهن آماده بهره‌ برداری در جهان، 160 میلیارد تن است. در گزارشی از جان اف کینگ به بررسی ظرفیت تولید شرکت های برتر معدنی دنیا در سال 2012 پرداخته است. این آمار و ارقام بر اساس روند تولید این شرکت ها در ماه های گذشته و پیش بینی کارشناسان صنایع معدنی به دست آمده است.

 
بر اساس این گزارش، شرکت Vale برزیل با ظرفیت تولید 523 میلیون تن سنگ آهن بزرگترین شرکت معدنی و تولید کننده سنگ آهن در جهان در سال 2015 لقب گرفته است. شرکت معدنی واله برزیل نیز با رقم فروشی معادل 1.5 میلیارد دلار یکی از شرکت‌های بزرگ معدنی جهان به شمار می‌رود. این شرکت از نظر حجم دارایی‌ها هم در رده بالای شرکت‌های معدنی قرار دارد، اما از نظر میزان سود آوری، با سودی معادل 3.2 میلیارد دلار از صدرنشینان شرکت‌ ذهای معدنی جهان است و ارزش بازار این شرکت هم معادل 8.126 میلیارد دلار اعلام شده است.

 
بعد از واله، شرکت ریوتینتو دومین تولید کننده سنگ آهن در جهان است که ظرفیت تولید این غول بزرگ معدنی در سال 2015 بالغ بر 463.8 میلیون تن در سال خواهد بود. شرکت استرالیایی بی اچ پی بیلیتون نیز با ظرفیت تولید سالیانه 395.4 میلیون تن در سال 2015 در رده سوم بزرگترین تولید کنندگان این ماده حیاتی فولاد سازان در جهان قرار دارد. ظرفیت کل 20 شرکت برتر تولید کننده سنگ آهن در جهان در سال 2015 بالغ بر 2124.5 میلیون تن شده است اما کارشناسان تخمین می زنند که کل ظرفیت تولید سنگ آهن در جهان در سال 2015 در حدود 3041.3 میلیون تن باشد.

 
بنا به این گزارش، سنگ‌ آهن یکی از فراوان‌ترین عناصر فلزی موجود در زمین است. اکسید آن حدود 5 درصد از پوسته زمین را شامل می‌شود. سنگ آهن ماده اولیه تولید فولاد بوده و 98 درصد از این ماده معدنی استخراج شده در سطح جهان برای تولید فولاد به کار می رود. سنگ‌آهن بر حسب میزان عیار آهن و مقدار مواد تشکیل‌ دهنده مطلوب یا زائد آن صرف‌نظر از آهن، در کیفیت‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد.

 
صنایع خودروسازی و ساخت و ساز، بخش های اصلی مصرف کننده فولاد هستند و در نتیجه میزان تقاضای فولاد این بخش ها بر تقاضا و قیمت سنگ آهن تاثیرگذار است. سنگ آهن جایگزین مستقیمی ندارد ولی مصرف کننده اصلی آن یعنی فولاد جایگزین هایی دارد. از جمله رقبای فولاد، آلومینیوم است که مصرف آن در صنایعی چون خودروسازی رو به افزایش است.

همچنین کانتینر، پلاستیک و شیشه دیگر جایگزین ها برای فولاد هستند. همچنین، فلزاتی چون آلومینیوم برای تولید نیازمند درصد زیادی مصرف برق هستند در نتیجه مصرف فولاد هنوز هم رایج تر است. حجم محدودی از آهن قراضه دوباره بازیافت می شود اما بازیافت فولاد، از هر فلز دیگری بیشتر است. گرچه از بازیافت قراضه، فولاد نیز تولید می شود ولی حجم کلی آن در حال حاضر کافی نیست.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران