واکنش مدیرعامل بورس به نامه سرگشاده سهامداران سنگ‌ آهن

واکنش مدیرعامل بورس به نامه سرگشاده سهامداران سنگ‌ آهن

اگر شرکتی در بورس پذیرفته می‌شود باید به این موضوع مهم توجه شود که الزام و اجبار آن به پرداخت هزینه‌های مضاعف یا فروش محصول با قیمت دولتی و ... می‌تواند منجر به ضرر سهامداران شود و اساسا متغیرهای فضای کسب و کار انتظار می‌روند که توسط بازارها تعیین شود.

 

حسن قالیباف اصل در واکنش به نامه سرگشاده سهامداران سنگ‌آهنی خطاب به رئیس‌جمهور در اعتراض به مداخله دولت در قیمت‌ گذاری سنگ‌ آهن، اعلام کرد: شرکت‌های سنگ‌ آهنی با پروانه بهره‌برداری، عدم پرداخت هزینه‌ای به نام بهره مالکانه و عدم وجود الزاماتی همچون حمایت از فولادسازان و فروش سنگ‌آهن ارزان وارد بورس شده‌اند و مردم با این شرایط و با فرض تداوم شرایط حاکم بر آن ها اقدام به خرید سهام این شرکت‌ها کرده اند،حال آن که بعد از پذیرش و عرضه سهام این شرکت‌ها در بازار اوراق بهادار دائما فضای کسب و کار این شرکت‌ها با وضع برخی قوانین و ابلاغ برخی مقررات تغییرات زیادی داشته است.

 

او با بیان این که تغییرات پی در پی مقررات فضای کسب و کار شرکت‌های بورسی، نتیجه‌ای جز بی‌ اعتمادی و نگرانی سهامداران ندارد، تصریح کرد: اگر شرکتی در بورس پذیرفته می‌شود باید به این موضوع مهم توجه شود که الزام و اجبار آن به پرداخت هزینه‌های مضاعف یا فروش محصول با قیمت دولتی و ... می‌تواند منجر به ضرر سهامداران شود و اساسا متغیرهای فضای کسب و کار انتظار می‌روند که توسط بازارها تعیین شود نه به صورت اجباری و دستوری.

 

مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به اقدامات مثبت دولت در خصوص پیگیری مطالبات سهامداران صنعت پتروشیمی و پیگیری رفع دغدغه‌های آن ها درباره نرخ خوراک و همچنین موافقت با تعویق طرح کیفی‌ سازی پالایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در خصوص صنعت سنگ‌ آهن، سهامداران حقیقی و حقوقی این صنعت مهم و استراتژیک هنوز با ابهامات زیادی مواجه هستند.

 

او با اشاره به توقف نماد شرکت‌های سنگ‌ آهنی در بورس تهران گفت: نماد شرکت‌های تولید سنگ‌ آهن به دلیل احتمال اثرپذیری از طرح الزام شرکت‌های سنگ‌ آهنی به حمایت از فولاد سازان و تغییر نسبت قیمت فروش به شمش فولاد خوزستان و کاهش قیمت شمش متوقف شده‌اند.

 

قالیباف در ادامه خواستار شفاف شدن فضای کسب و کار سنگ آهنی ها شد و گفت: از یک دهه گذشته تاکنون سلب پروانه بهره برداری معادن از تولید کنندگان سنگ آهن، تعیین عوارض بهره مالکانه سنگین، قیمت گذاری دولتی و عدم ایجاد فضای رقابتی و آزاد در این صنعت سبب شده تا آهنگ توسعه این شرکت ها کند شده و بازار سنگ آهن که وظیفه تامین نیاز تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1400 را دارد با مخاطره جدی مواجه شود.

 

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در پایان خواستار رفع تمام محدودیت‌ ها و تعدیل مقرراتی شد که موجب ضرر و زیان سهامداران سنگ‌ آهنی و توقف طرح های توسعه این شرکت‌های بورسی می‌شود. او یادآور می شود، روز یکشنبه 800 سهامدار صنعت سنگ‌ آهن در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس‌ جمهور خواستار پایان یافتن مداخله‌های دولت در فضای کسب و کار شرکت‌های سنگ‌ آهنی شده و از زیان‌های ناشی از این تصمیمات گلایه کردند.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران