مهدی کرباسیان عنوان کرد

رونمایی از 4 محصول جدید معدنی استراتژیک در اسفند ماه

رونمایی از 4 محصول جدید معدنی استراتژیک در اسفند ماه

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد که از 4 محصول جدید معدنی استراتژیک در اسفند ماه رونمایی می‌شود.

 

به گزارش استیل پدیا، مهدی کرباسیان گفت: این فلزات که جزو عناصر نادر خاکی هستند از ارزش افزوده بالایی برخوردارند و در صنایع پیشرفته کاربرد متعددی دارند.بهره‌برداری از عناصرنادرخاکی در کشور یکی از برنامه‌هایی است که ایمیدرو طی دو سال اخیر آن را در دستور کار قرار داده و هم اینک در آستانه بهره‌برداری قراردارند.به گفته وی پروژه آنتیموان که یکی از نیازهای اصلی کشور است در آینده نزدیک در زابل افتتاح می‌شود و علاوه بر ایجاد اشتغال برای حداقل 250 نفر، از خروج ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد.

 

مشعل آهن اسفنجی سپید‌دشت روشن می‌شود

 

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که در برنامه «اقتصاد ایران» شبکه 5 سیما سخن می‌گفت، اعلام کرد: مشعل کارخانه آهن اسفنجی سپیددشت، اسفند ماه جاری روشن می‌شود. مهدی کرباسیان با بیان این خبر گفت: سپیددشت استان چهارمحال و بختیاری، نخستین طرح فولاد استانی است که افتتاح می‌شود و به تولید می‌رسد. طرح‌های فولادی استانی مشتمل بر 7 پروژه هستند که از دو بخش آهن اسفنجی و فولادسازی تشکیل شده‌اند.

 

کرباسیان افزود: 2 طرح دیگر فولاد استانی نیز در نیمه نخست سال 95 راه‌اندازی خواهد شد.وی یادآور شد: نرخ رشد بخش معدن در سال 93 به بالاتر از 10.8 درصد رسید و در 9 ماهه سال جاری هم مثبت بوده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال هم شاهد رشد این بخش باشیم.رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: بخش معدن باید در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رهنمودهای مقام معظم رهبری، که سرمنشا رشد در بخش‌های دیگر است تقویت شود. این حمایت‌ها می‌تواند شامل کاهش حقوق دولتی، استمهال بدهی‌ها و تزریق وام از صندوق توسعه ملی به این بخش باشد.

 

کرباسیان ادامه داد: به ازای یک واحد سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان تا 3 واحد ارزش افزوده ایجاد کرد. به‌ عنوان مثال در معادن سنگ آهن از مرحله برداشت تا شمش فولاد و سپس صنایع مختلف مانند خودروسازی می‌توان در این چرخه بزرگ ارزش افزوده بسیار زیاد و همچنین اشتغال‌های متنوع ایجاد کرد.وی گفت: در یکی از کشورهای پیشرفته موفق شده‌اند از 70 میلیارد دلار مواد معدنی به بیش از 2100 میلیارد دلار ارزش افزوده برسند و اشتغال فراوانی ایجاد کنند.

 

ااکتشافات جدید، ارزش ذخایر معدنی را دو برابر می‌کند

 

کرباسیان اظهار کرد: ایمیدرو طی 2 سال اخیر کار اکتشافی جدید در سطح حدود 250 هزار کیلومتر مربع در 20 استان کشور را شروع کرده که با این اکتشافات جدید ارزش ذخایر معدنی کشور از 700 میلیارد دلار فعلی به دو برابر افزایش می‌یابد.وی تاکید کرد: با اتمام فعالیت‌های اکتشافی، ایران از نظر ذخایر، در رتبه دهم معدنی دنیا قرار می‌گیرد در حالی که هم اینک در جایگاه پانزدهم دنیا جای دارد.

 

نتایج سفر اروپا

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: طی هشت تا 10 سال گذشته به دلیل تحریم‌های ظالمانه، جابه‌جایی پول از طریق سیستم بانکی امکان‌پذیر نبود و از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد که تا حدود 15 درصد باعث افزایش هزینه‌های پول کشور شده بود. مهدی کرباسیان افزود: در سفر اخیر هیات اقتصادی ایران به اروپا، دو صندوق بیمه ساچه(ایتالیا) و کوفاس(فرانسه) در موافقت‌ نامه‌هایی که با بانک مرکزی کشورمان امضا کردند، تحریم برداشته شد.

 

وی ادامه داد: در یکی از قراردادها در سفر اروپا، تولید ورق خودرو در حوزه آلومینیوم، لوله‌های بدون درز و... پیش بینی شده و یکی از شروط ما در این قراردادها، انتقال تکنولوژی است.وی ادامه داد: نکته مهمی که در سفر اروپا بود، استقبال بسیار چشمگیر از رئیس‌ جمهوری ایران در فرانسه و ایتالیاست که نشان‌دهنده مقاومت، استقامت و بزرگی ملت ایران است.

 

نیاز 250 میلیارد دلاری جذب سرمایه در برنامه ششم

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: کشور برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز در افق 1404 برای تبدیل شدن به قدرت برتر اقتصادی در منطقه، نیازمند 250 میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری در برنامه ششم است. مهدی کرباسیان افزود: اکنون به دلیل اینکه قیمت نفت از 120 دلار در چند سال قبل به حدود 25 دلار در حال حاضر تنزل کرده است، باید به جذب سرمایه اقدام کرد که از دو طریق تامین مالی و مشارکت امکان‌پذیر است. سیاست دولت در این زمینه بر جذب مشارکت است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران