حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌ لارگانی اظهار کرد

قیمت بالای محصولات فولاد مبارکه، سبب افزایش واردات می‌شود

 قیمت بالای محصولات فولاد مبارکه، سبب افزایش واردات می‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از تفاوت قیمت فروش داخلی فولاد مبارکه با صادرات این شرکت گفت: قیمت بالای محصولات فولاد مبارکه، سبب افزایش واردات فولاد به کشور می‌شود چراکه در حال حاضر واردات برای تولیدکنندگان به صرفه‌تر است.

 

به گزارش استیل پدیا، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به طرح‌های توسعه شرکت فولاد مبارکه با سرمایه‌ گذاری فاینانس شرکت‌های ایتالیایی اظهار داشت: بدون شک در حال حاضر که ظرفیت تولید پائینی در کشور داریم و نمی‌توانیم تولیدات داخلی را به فروش برسانیم و واردات از چین با قیمت بسیار پائین‌تر وارد می‌شود، این سرمایه‌گذاری چندان به صلاح نیست.

 

وی افزود: از سوی دیگر این سرمایه‌گذاری فاینانس به حساب می‌آید؛ همه می‌دانند کشورهای خارجی به‌ دنبال آن هستند که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، آن‌ها به صورت حساب‌شده وارد کار می‌شوند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی شرکت‌های اروپایی در این زمینه بی‌گدار به آب نمی‌زنند و برای سرمایه‌گذاری‌های خود برنامه‌ریزی‌های مهمی می‌کنند، بیان کرد: همه می‌دانند که دل آن‌ها برای ما نسوخته و در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که برایشان سوددهی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: در صورتی که این سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد اما نتوانیم زمینه مصرف آن را فراهم کرده و با کشور چین و یا تولیدکنندگان دیگر که با قیمت پائین‌تر فولاد را صادر می‌کنند، رقابت کنیم، نوع کار، صحیح نخواهد بود.

 

موسوی‌لارگانی با اشاره به مشکلات تفاوت قیمت محصولات عرضه شده فولاد مبارکه به بازار داخلی و بازار خارجی تصریح کرد: مشکل کنونی ما این است که فولاد مبارکه قیمت محصولات خود را به داخل با تفاوت بسیار زیادی نسبت به قیمت خود به کشورهای خارجی ارائه می‌کند و اگرچه شاید این حرکت به دلیل ارزآوری آن صورت می‌گیرد اما تفاوت این قیمت‌ها قابل مقایسه نیست.

 

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه محصولات صادراتی خود به کشورهای خارج را با قیمت بسیار مناسبی عرضه می‌کنند اما این محصولات را به تولید کنندگان داخل گران‌تر می‌دهد که این اتفاق صحیح نیست.

 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس درباره آثار این اتفاق افزود: این اتفاق سبب شده با وجود اینکه تعرفه واردات فولاد در حال حاضر 26 درصد بوده و این تعرفه، سبب افزایش رقم فولاد وارداتی می‌شود، با این حال، هنوز هم برای تولید کننده داخلی به صرفه‌تر این باشد که نیازهای خود را از واردات تأمین کند.

 

وی خاطرنشان کرد: در واقع به‌ دلیل قیمت‌های بسیار بالای محصولات فولاد‌مبارکه، واردات از کشورهای دیگر برای تولید کنندگان مناسب‌تر از خرید از محصولات فولاد مبارکه است.

 

موسوی‌لارگانی با اشاره به سخنان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و انتقادات وی از واردات فولاد در کشور خاطرنشان کرد: در واقع به‌نظر من فولاد مبارکه با اقدامات افزایش قیمت خود در داخل، به مسئله افزایش واردات دامن می‌زند و سبب می‌شود که شرکت‌های داخلی از فولاد وارداتی استفاده کنند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران