نابرابر شدن شرایط رقابت فولاد‌سازی ایران با دنیا

نابرابر شدن شرایط رقابت فولاد‌سازی ایران با دنیا

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: افزایش قیمت عوامل تولید فولاد در داخل و کاهش آن در خارج از کشور، فضای رقابت با تولید‌کنندگان جهانی را سخت و نابرابر کرده است. به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، بهرام سبحانی در همایش بهره‌وری این شرکت افزود: در سه دهه اخیر، بازار جهانی فولاد هر‌‌از‌گاهی تحت تاثیر عوامل بازار و نوسان قیمت مواد اولیه و انرژی دچار بحران شده که این امر به‌صورت سینوسی در حال تکرار است.

 

وی با بیان اینکه هر بار این توفان تعدادی از فولادسازان را دچار مشکلات جدی می‌کند، اظهار کرد: در شرایط فعلی نیز برخی شرکت‌ها رو به ورشکستگی و تعطیلی خواهند رفت. اما شرکت‌های تولید‌کننده‌ای که بتوانند تولید رقابتی و بهره‌وری بالا داشته باشند، توانایی رقابت با شرکت‌های مقتدر را دارند.

 

سبحانی با مقایسه هزینه‌های تولید فولاد در سال‌های 90 تا 94 در فولادسازی‌های دنیا و ایران گفت: قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی از 168 دلار بر تن به 47 دلار در سال 94 رسیده؛ درحالی‌که در ایران قیمت سنگ‌آهن در مدت مشابه از کیلویی 780 ریال (بدون در نظرگرفتن هزینه حمل‌ونقل) به دو هزار و 400 ریال رسیده است. مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه بیشتر هزینه‌های تولید فولاد به قیمت سنگ‌آهن و انرژی مربوط می‌شود، تصریح کرد: وقتی رقبای ما با کاهش قیمت مواد اولیه و انرژی و ما با افزایش این دو مولفه مواجه باشیم، شرایط رقابت بسیار نابرابر و سخت خواهد بود.

 

وی اظهار کرد: قیمت جهانی نفت برای رقبای ما در سال 90 از 115 دلار در هر بشکه به 57 دلار در سال 94 رسیده است؛ ضمن اینکه قیمت سایر اقلام انرژی اعم از زغال‌سنگ، کک، برق و گاز در پشت مرزهای کشور، برای رقبای ما در پنج سال گذشته روند نزولی داشته است. سبحانی ادامه داد: در همین حال قیمت خرید برق در کشور از 375 ریال در سال 90 به 621 ریال در سال جاری رسیده و قیمت گاز نیز در همین مدت از 700 به یک هزار و 580 ریال افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه دنیا بر عکس ما با شرایط متفاوتی مواجه بوده است، گفت: آنها در حال استفاده از کاهش نرخ‌های سنگ‌آهن و انرژی و سود بردن از این شرایط هستند و قیمت فولاد در بازار جهانی در یک سال گذشته از 530 به 360 دلار رسیده است.

 

وی با تاکید بر اینکه یک کشور بدون توجه به اتفاقاتی که خارج از مرزهای خود در حال وقوع است نمی‌تواند به‌صورت جزیره‌ای به بقای خود ادامه دهد، خاطر‌نشان کرد: با اعمال تعرفه و کنترل‌ها تا حدی می‌توان این وضعیت را مدیریت کرد؛ ولی با افت قیمت 40 درصدی با چنین ابزارهایی نمی‌توان مقاومت کرد.

 

مدیر‌عامل فولاد مبارکه با بیان اینکه در کشور ما افزایش هزینه‌های تمام شده مواد اولیه، انرژی و نیروی انسانی قابل قیاس با رقبای خارجی نیست، افزود: شرکت‌هایی می‌توانند به سلامت از این سونامی رهایی یابند که به نوعی هزینه‌های خود را مدیریت کنند.

 

 

واردات جایگزین تولید داخل شده است

 

مدیرعامل فولاد مبارکه با مقایسه واردات محصولات فولادی تخت در سال‌های 92 و 93 گفت: در بخش ورق‌های نورد سرد با افزایش 144 درصدی واردات و در بخش ورق‌های نورد گرم با وجود افزایش تولید در فولاد مبارکه همچنان با رشد 29 درصدی واردات مواجه بودیم. وی ادامه داد: در بخش ورق گالوانیزه نیز با رشد 55 درصدی و در ورق رنگی نیز با 48 درصد رشد در واردات مواجه هستیم.

 

وی تاکید کرد: به‌دلیل کاهش قیمت و وجود انگیزه‌های لازم برای واردات و همچنین افزایش هزینه‌های تولید داخلی، شرایطی فراهم شده است که تولید‌کنندگان داخلی نتوانند با ظرفیت‌های موجود کار کنند و واردات جایگزین تولید داخل شده است.

 

سبحانی تصریح کرد: شرکت‌های داخلی نتوانسته‌اند از ظرفیت‌های کامل خود برای تولید بهره‌برداری کنند؛ به‌طوری‌که فولاد مبارکه و سایر تولید‌کنندگان ورق در بخش محصولات گرم از هشت میلیون و 295 هزار تن ظرفیت قابل عرضه به بازار تنها توانسته‌اند با عرضه پنج میلیون و 919 تن به بازار فقط از 71 درصد ظرفیت‌های قابل عرضه به بازار استفاده کنند.

 

وی اضافه کرد: در بخش محصولات سرد نیز تنها با تولید دو میلیون و 488 هزار تن محصول، فقط از 49 درصد ظرفیت، در محصولات گالوانیزه با تولید یک میلیون و 641 هزار تن فقط از 45 درصد ظرفیت، در محصولات رنگی با تولید 705 هزار تن از 27 درصد ظرفیت و در محصولات قلع اندود با تولید 253 هزار تن از 54 درصد ظرفیت استفاده کرده‌ایم.

 

وی با بیان اینکه تا 100 درصد و بالاتر از آن، نیاز داخل کشور از طریق واردات تامین شده است، اظهار کرد: این شرایط سبب شده که فقط از 60 درصد توان تولید استفاده شود و انباشت محصول و بلوکه شدن سرمایه برای فولاد مبارکه و سایر فولادسازی‌ها به‌وجود آید.

 


استیل پدیا خبر و گزارش صنعت فولاد و فولادسازی فوق را از روزنامه دنیای اقتصاد بازتاب نموده است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران