کاهش قیمت آهن قراضه در پی رکود بازار فولاد

کاهش قیمت آهن قراضه در پی رکود بازار فولاد

طی یکسال گذشته به دلایل بی‌شماری بخش‌های مختلف اقتصاد کشور در رکود سنگین به سر برده‌اند که از آن جمله این صنایع می‌توان به صنعت ساخت و سازهای مسکونی و به تبع صنعت فولاد اشاره کرد. بنا بر اظهارات مدیران صنعت فولاد کشور به دلیل کاهش تقاضای فولاد در بازار داخلی و کاهش قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی با خطر واردات گسترده محصولات فولادی و دامپینگ فولاد از کشورهای چین و روسیه به ایران روبه‌رو بوده‌ایم که این مسائل در کنار هم منجر به کاهش شدید قیمت‌ها در بازار داخل شده است.

 

در حال حاضر به رغم افزایش هزینه‌های جاری و ثابت تولید از سال گذشته تاکنون، اما قیمت آهن‌آلات تا 27 درصد کاهش یافته است.

هم‌اکنون اغلب کارخانه‌های فولاد قیمت تولیدات خود را زیر قیمت تمام شده و بعضا قیمت بازار ارائه می‌کنند تا از این طریق بتوانند با ترغیب خریداران برای حضور گسترده‌تر در بازار علاوه بر اینکه اندکی نقدینگی کسب می‌کنند، از این طریق حجم بالای محصولات دپو شده در انبارهای خود را نیز کاهش دهند.

 

در این میان کاهش قیمت فولاد موجب افت قیمت محصولات میانی و اولیه تولید فولاد نیز شده است که از آن جمله می‌توان آهن قراضه اشاره کرد.

 
کارشناس ارشد موسسه هماهنگی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی کشور در این خصوص گفت: قیمت هر کیلو آهن قراضه در خردادماه پارسال و سال 92 حدود 1200 تومان در هر کیلو بوده است و هم اکنون این نرخ به 750 تومان تنزل یافته که افت 38 درصدی را نشان می‌دهد.

 

به گفته مهران مولوی‌پور علاوه بر کاهش فوق، تقاضای موثر آهن قراضه نیز با افت زیادی روبه‌رو شده به طوری که پرداخت وجه محموله‌های تحویلی به کارخانه‌های فولاد با تاخیر دو یا سه ماهه و افت بار بسیار انجام می‌شود.

وی افزود: در سال‌های اخیر حجم عمده‌ای از عرضه قراضه توسط مراکز اسقاط انجام می‌شود (بین 5 تا 10 درصد از کل عرضه) و در سال قبل حدود 300 هزار خودرو در کشور اسقاط شده که رقم بالایی است.

 

مولوی پور تاکید دارد که حاصل اسقاط این تعداد دستگاه خودرو نیز حدود 300 هزار تن آهن قراضه بوده اما با توجه به عدم تقاضای موثر و کاهش شدید قیمت‌ها شاهد دپوی گسترده آهن قراضه در مراکز اسقاط خودرو کشور هستیم به طوری که در حال حاضر آهن قراضه در مراکز اسقاط با قیمت کیلویی 660 تومان به فروش می‌رسد به وفور در بازار وجود دارد.

 

به گفته وی، رکود بازار فولاد و کاهش حجم تولید کارخانه‌های فولادی منجر به افت قیمت مواد اولیه از قبیل آهن قراضه و دپوی این محصول در انبارها شده است.

 

-حدیث موسوی-


استیل پدیا خبر و گزارش صنعت فولاد و قراضه آهن فوق را از اقتصاد نیوز بازتاب نموده است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران