نعمت‌زاده در جلسه شورای مشورتی معادن طرح کرد

جذب سرمایه به معادن، نیازمند اطلاع‌ رسانی شفاف

جذب سرمایه به معادن، نیازمند اطلاع‌ رسانی شفاف

نخستین جلسه مشورتی بخش معدن مهر سال ۱۳۹۲ با ریاست مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت درحالی برگزار شد که برگزاری جلسات این شورا در دولت قبل متوقف شده بود اما تعداد این جلسات به هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن رسید.

 

به گزارش استیل پدیا، جلسات شورای مشورتی بخش معدن در زمان وزارت جهانگیری در وزارت صنایع پیشین برگزار می‌شد ولی در دولت قبل ادامه پیدا نکرد. در این شورا، سیاست‌گذاری‌های کلی بخش معدن و همچنین مسائل مربوط به بخش معدن مطرح می‌شود و نمایندگان بخش خصوصی و دولت حضور دارند که اعضای آن با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت مشخص شده‌اند.

 

الگوسازی شرکت‌های معدنی توانمند

 
در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: باید با انجام مطالعات؛ تشکیل کارگروه‌های تخصصی؛ ریسک‌پذیری، تلاش مضاعف و... موانع سرمایه‌گذاری در معادن شناسایی و آنها را برطرف کنیم. محمدرضا نعمت‌زاده با بیان این مطلب افزود: برای بخش معدن همچون بخش صنعت نیاز است تا استراتژی مستقلی تدوین شده و در آن سیاست‌ها؛ اهداف کمی و کیفی، موانع؛ تسهیل در سرمایه‌ گذاری‌ها، انجام صادرات و... به عنوان راهنمای دائمی در بخش معدن آورده شود.

 

به گفته نعمت‌ زاده؛ جذب و ترغیب سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی به سوی بخش معادن کشور نیازمند اطلاع‌ رسانی و شفافیت در معرفی آنهاست. وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: باید شرکت‌های موفق معدنی را که هم در عملکرد و هم در بورس توانمندهستند برای سایر واحدهای معدنی کشور الگو شوند.

 

ایجاد واحدهای مهندسی مشاور

 
در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن جعفر سرقینی؛ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار کرد: باید پول معدن در خود معدن سرمایه‌ گذاری شود همچنین همراهی بانک‌ها، موسسات مالی و صندوق‌ها در تقویت بخش معدن اثر بسزایی دارد. وی گفت: در کنار معادن کشور واحدهای مهندس مشاور ایجاد و تقویت شود.

 
به گفته سرقینی؛ کسانی که خواهان ورود به سرمایه‌ گذاری در بخش معدن هستند باید دارای صلاحیت‌های لازم فنی، مالی و تجربه باشند. معاون وزیر صنعت. معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: هم‌ اکنون در معاونت معدنی انجام اکتشافات معدنی با جدیت دنبال می‌شود تا پهنه‌های معدنی جدیدتری کشف و به سرمایه‌ گذاران معرفی شوند.

 

سرقینی در ادامه گفت: حرکت از معادن کوچک مقیاس به سمت بزرگ مقیاس؛ استفاده از فناوری‌های جدید در فرآوری مواد معدنی؛ پرهیز از صدور مواد خام معدنی از موضوعاتی هستند که معدنکاران باید خود را با آن سازگار کنند.

 

معدن، پیشران اقتصاد کشور

 
محمدرضا بهرامن؛ رییس هیات مدیره خانه معدن ایران نیز در هفدهمین جلسه شورای مشورتی امور معادن گفت: بخش معدن به عنوان پیشران اقتصادی کشور به شمار می‌آید. بهرامن بابیان اینکه سرمایه‌ گذاران معدنی باید ریسک‌های غیرمشهود را بپذیرند، گفت: گاهی قوانین ومقررات دست و پاگیر مانع ورود سرمایه‌گذاران به این بخش می‌شود. وی گفت: درحال‌ حاضر سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی در بخش معدن وجود ندارد همچنین تناسبی بین حجم سرمایه‌ گذاری و میزان ذخایر معدنی کشور موجود نیست.

 

بهرامن خاطرنشان کرد: بخش معدن و صنایع معدنی نیازمند فناوری‌های خاص است تا در جذب سرمایه‌ گذاران خارجی موثر افتد. وی در ادامه تصریح کرد: قابلیت‌های معدنی کشور، وضعیت کلی اقتصاد ایران، وضعیت کلی زیر ساخت‌های کشور، وجود افراد متخصص، وجود داده‌های زمین شناختی، ثبات قوانین، فضای کسب و کار و... از موارد قابل توجه سرمایه‌ گذاران خارجی در بخش معدن است که باید هرچه سریع‌تر به آنها پرداخته شود.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران