جدال کچاد و کگل با فولادسازان بر سر کاهش نرخ گندله و آهن اسفنجی

جدال کچاد و کگل با فولادسازان بر سر کاهش نرخ گندله و آهن اسفنجی

سیاست قیمت گذاری فرآورده های آهنی که به وسیله وزارت صنایع و معادن مشخص می­شود همواره ارتباطی مستقیم با نرخ فولاد داشته است

 

به گزارش استیل پدیا، دو شرکت معدنی و صنعتی چادرملوی در استان یزد و گل گهر در استان کرمان بزرگترین تولید کنندگان محصولات اصلی سنگ آهن به ویژه کنسانتره و گندله هستند و حدود 80 درصد نیاز سنگ آهن کشور را در این حوزه از محصولات این دوقلوهای معدنی تامین می شود. در این میان میتوان دو تولید کننده بزرگ فولاد داخل، فولاد مبارکه اصفهان و فولاد خوزستان را به عنوان مشتریان اصلی کنسانتره و گندله تولیدی کچاد و کگل نام برد. به منظور آشنایی با زنجیره تولید فولاد از سنگ آهن خام، روند این فرایند در ادامه آمده است:

 

عوارض صادراتی

 

در آذرماه 92 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که از ابتدای 93 عوارض 10 درصدی بر روی صادرات سنگ آهن دانه بندی وضع شده و 5 درصد از عوارض صادرات کنسانتره سنگ آهن کسر شود.

 

همچنین بنا به تصمیم دولت از سال های آینده سالی 5 درصد از عوارض سنگ آهن کنسانتره و گندله (که طبق بخشنامه ای مربوط به سال 91 به ترتیب 30 و 40 درصد بودند) کسر شود تا به میزان 10 درصد برسد. از طرف دیگر سالیانه 5 درصد به عوارض صادراتی سنگ آهن خام اضافه شود تا به 25 درصد برسد. اما امسال و به دنبال شرایط دشوار شرکت های تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن این عوارض حذف شد. \

 

هم اکنون از 31 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن، ‌تنها 23 میلیون تن در داخل کشور به مصرف کارخانه های فولاد سازی می رسد و تولیدکنندگان سنگ آهن با مازاد 8 میلیون تنی این ماده معدنی مواجه هستند در این راستا وزارت صنعت معدن و تجارت خواستار کاهش عوارض صادرات سنگ آهن کنسانتره از 15درصد به5 درصد شده بود که شورای اقتصاد با استناد به تبصره 3 بند ب ماده 104 قانون برنامه پنجم توسعه برای حمایت از صادرات،‌ رأی به حذف این عوارض داد.

 

قیمت گذاری محصولات

 

سیاست قیمت گذاری فرآورده های آهنی که به وسیله وزارت صنایع و معادن مشخص می­شود همواره ارتباطی مستقیم با نرخ فولاد داشته است. به این صورت که نرخ فروش کنسانتره به فولاد مبارکه و خوزستان به ترتیب 16 و 14 درصد و نرخ فروش گندله 23 درصد قیمت میانگین فروش شمش فولاد خوزستان (فخوز) تعیین شده است. در سال­های اخیر و با روند کاهشی قیمت سنگ آهن و فولاد جهانی صنایع داخلی نیز دچار افول شدند به گونه ­ای که از ابتدای امسال تاکنون، قیمت شمش صادراتی فولاد خوزستان از 1600 تومان در هر کیلو به قیمت 1200 تومان سقوط کرده است.

 

همچنین بسیاری از تحلیل گران در مورد افق بازار سنگ آهن به سرمایه گذاران هشدار داده اند که قیمت این ماده خام، طی ماه های آینده و تا پایان سال جاری میلادی ممکن است به 45 دلار در هر تن کاهش یابد.

 

کاهش 3 درصدی نرخ گندله و آهن اسفنجی

 

وزارت صنعت، معدن و تجارت در تاریخ یازدهم تیرماه 94 طی بخشنامه ای شرکت های چادرملو، گل گهر و سنگ آهن مرکزی را ملزم به حمایت از فولاد سازان داخلی با کاهش قیمت گندله و کنسانتره تولید خود کرده است. اقدامی که کاهش قیمت تمام شده تولید آهن اسفنجی را همسو با قیمت های جهانی قرار دهد. از زمان ابلاغ نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به واحدهای سنگ آهنی مبنی بر فروش گندله به قیمت 20 درصد و فروش آهن اسفنجی بر مبنای 47 درصد قیمت فروش شمش فولاد خوزستان، جدال بین سنگ آهنی ها و فولادی ها آغاز شد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران