به درخواست وزیر اقتصاد، نامه به رئیس جمهور را امضا کردم

به درخواست وزیر اقتصاد، نامه به رئیس جمهور را امضا کردم

بنده به عنوان یکی از متولیان صنعت کشور، پای این نامه را به درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی امضا کردم.

 

به گزارش استیل پدیا، در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت در جمع خبرنگاران با اشاره به ارسال نامه چهار وزیر به رئیس‌ جمهور و هشدار نسبت به شرایط فعلی اقتصاد کشور و تبدیل شدن رکود به بحران گفت: این نامه در رابطه با بازار سرمایه و بورس به رئیس‌جمهور ارسال شد، چرا که رئیس جمهور از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته بود تا گزارشی از وضعیت موجود اقتصاد ایران را ارائه دهد؛ ضمن اینکه آمار بورس هم محرمانه نیست و هر روز بر روی سایت‌ها و نشریات مختلف قرار می‌گیرد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بنده هم به عنوان یکی از متولیان صنعت کشور، پای این نامه را به درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی امضا کردم و البته برخی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز ذینفعان این وزارتخانه هم در بورس حضور دارند.

 

وی تصریح کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی از وزرای صنعت، دفاع و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که این نامه را تائید کند؛ ضمن اینکه برنامه‌هایی در دست اقدام است که بتوان اوضاع اقتصاد کشور را بهبود داد.

نعمت‌زاده ادامه داد: رئیس‌جمهور نیز جلساتی را با وزرای اقتصادی کابینه برگزار کرده‌اند که امید می‌رود بتوانیم به نتایج مثبتی برسیم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص امضای وزیر دفاع پای این نامه، گفت: بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت دفاع در بورس حضور دارند و یا سازمان‌ها و شرکت‌های نیروهای مسلح نیز بورسی هستند؛ این در شرایطی است که بخشی از این شرکت‌ها بابت رد دیون از سوی دولت به وزارت دفاع ارائه شده بود.وی همچنین از ارائه پاسخ نسبت به سئوالی مبنی بر وجود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در انبار خودروسازان که در این نامه به آن اشاره شده بود، امتناع کرد.

 

نعمت‌ زاده در ادامه در خصوص اوضاع صنعت کشور نیز گفت: طی سال‌های اخیر علیرغم فشار تحریم، صنعتگران بیکار ننشسته‌اند و تلاش داشتند تا با تکیه بر دانش و توان خود و استفاده از تجارب سایر کشورها، بخش عمده‌ای از نیازمندی را تامین کنند.

 

در گزارش دیگری از اقتصاد نیوز نیز نامه وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به روحانی و هشدار به وی برای گرفتن تصمیم ضرب‌الاجل برای حل بحران رکود در حالی با سوالات و انتقادات بسیار مواجه شده که مهمترین ابهام و سوال این نامه دلیل و ترکیب امضاکنندگان این نامه بوده است. امضای وزیر دفاع در کنار سه عضو اقتصادی کابینه این سوال را ایجاد کرده که چه منفعت مشترکی میان این چهار وزراتخانه وجود داشته که این چهار امضا را کنار هم نشانده است؟

وزیر اقتصاد دوشنبه شب در برنامه خبری سراسری علت اصلی امضای نامه را نه بیان اختلافات در دولت، که دغدغه‌های این چهار وزیر در مورد سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود دانسته و گفته بود: اگر لازم بود دیگر وزرا هم آن را امضا می‌کردند.

اکنون محمدرضا نعمت‌زاده هم در بیان دلیل امضای نامه هم به نوعی حرف طیب‌نیا را تایید کرده و هم به نوع دیگری تیغ انتقادات اخیر را به سمت طیب‌نیا بازگردانده و خود را مبرا کرده است. چون وی گفته است: «وزیر اقتصاد خواست که پای این نامه را امضا کنم و دلیل امضای وزیر دفاع هم شرکت‌های بورسی زیرمجموعه وزارتخانه متبوعش بود. »

آن طور که مهر گزارش داده، نعمت‌زاده در ادامه دلیل اصلی نگارش نامه را اینگونه توضیح داده که «این نامه در رابطه با بازار سرمایه و بورس به رئیس‌جمهور ارسال شد، چرا که رئیس جمهور از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته بود تا گزارشی از وضعیت موجود اقتصاد ایران را ارائه دهد، ضمن اینکه آمار بورس هم محرمانه نیست و هر روز بر روی سایت‌ها و نشریات مختلف قرار می‌گیرد. بنده هم به عنوان یکی از متولیان صنعت کشور، پای این نامه را به درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی امضا کردم و البته برخی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز ذینفعان این وزارتخانه هم در بورس حضور دارند. وزیر امور اقتصادی و دارایی از وزرای صنعت، دفاع و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که این نامه را تائید کنند. »

دلیلی که نعمت‌زاده در نگارش نامه عنوان می‌کند با دلیلی که طیب‌نیا بیان کرده یکی است؛ نگرانی از اوضاع بورس و اینکه این چهار وزراتخانه هر کدام به نوعی از سهامداران اصلی بورس هستند و شرکت‌هایشان در بورس مدت‌هاست که یا زیان داده‌اند یا در انتظار زیان و افت شاخص هستند.

اما نکته دیگری هم در نامه وجود دارد. نامه با سربرگ وزارت اقتصاد نوشته شده و بسیاری از رسانه‌ها با استناد به آماری که در نامه عنوان شده گفته‌اند این نامه نوشته طیب‌نیاست، چون اطلاعات وزارتخانه متبوع وی در آن نوشته شده است. حال با توجه به آنکه این نامه با انتقادد تند موافقان و مخالفان دولت مواجه شده، گویا همه نگاه‌ها متوجه علی طیب‌نیاست. وزیری که برخی می‌گویند با نگارش این نامه اختلافات تیم اقتصادی دولت را علنی کرده و برخی دیگر می‌گویند با این اقدام بهانه جدیدی به مخالفان دولت داده است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران