روند قیمت آلومینیوم در ایران چرا عکس بازارهای جهانی است؟

روند قیمت آلومینیوم در ایران چرا عکس بازارهای جهانی است؟

در حالیکه قیمت آلومینیوم در بازرهای جهانی از دو سال گذشته روند کاهشی خود را آغاز کرده، قیمت این فلز در بازارهای داخلی با افزایش قیمت مواجه شده است.

 

به گزارش استیل پدیا، بررسی‌ رفتار قیمت آلومینیوم در این چند وقت اخیر نشان می‌دهد که بهای این فلز در بازار های جهانی نسبت به دو سال گذاشته کاهش داشته و به کف قیمت خود نیز رسیده است. این اتفاق در حالی رخ داده که قمیت آلومینیوم در بازار ایران به دلیل کسری شمش یک ماهی است که افزایش قیمت به خود دیده است.

 

در همین زمینه مهدی یونسی، مشاور فروش شرکت ایرالکو در مورد قیمت آلومینیوم در بازار داخلی و خارجی گفت: اگرچه در هفته‌های گذشته قیمت آلومینیوم در بازار داخلی افزایش یافته اما در یک هفته اخیر قیمت‌ها ثابت مانده و تغییری نکرده است.

 

یونسی بیان کرد: انتظار این است که قیمت آلومینیوم با توجه به بورس و قمیت بازار جهانی کاهش پیدا کند ولی چون دو شرکت آلومینیون هرمزآل و المهدی در چند وقت اخیر شمش را به بازار داخلی عرضه نکرده‌اند قیمت این فلز کاهش نیافته و در حال حاضر در بازار داخلی با کسری شمش آلومینیوم مواجه هستیم. او ادامه داد: قیمت بازار جهانی آلومینیوم در حال حاضر نسبت به چند سال گذشته خود در کاهش پیدا کرده و مدتی است که روند قمیت آلومینیوم در بازار جهانی نزولی شده است.

 

مشاور فروش شرکت آلومینیوم ایران تصریح کرد: اگر در ایران قمیت دلار کاهش پیدا کند قیمت آلومینیوم هم با توجه به فرمولی که وجود دارد کاهش خواهد یافت در صورتی که قمیت دلار بالا رود قیمت این فلز هم افزایش پیدا می‌‌کند.

 

یونسی در مورد فرمول قیمت‌گذاری آلومینیوم افزود: فرمول محاسبه آلومینیوم در بازار داخلی این است که، قیمت متوسط هفته گذشته ال ام ای را به اضافه 280 دلار بابت پریمیوم (هزینه تبدیل شمش به بیلت) در نظر می‌گیرند و آن را ضربدر 95 درصد قیمت دلار آزاد کرده و این قیمت را نیز ضربدر 0.9 بابت ارزش افزوده می‌کنند تا اینگونه قیمت آلومینیوم را در بازار آزاد به دست آورند.

 

او گفت: قیمت آلومینیوم در بازار ایران تا آخر سال بستگی به قیمت جهانی دارد و ما به تبعیت از ال ام ای قیمت آلومینیوم را قیمت‌ گذاری می‌کنیم اما با توجه به کمبود شمش در بازار طبیعی است که قدری قیمت‌ها بالا برود.او افزود: در یک ماه اخیر معاملات در بازار داخلی آلومینیوم بسیار کاهش یافته و ما شاهد انجام معاملات کمی در این بازار هستیم.

 

در همین زمینه سامان کثیری، فعال بازار آلومینیوم در مورد قمیت جهانی و بازار داخلی این فلزگفت: قیمت این فلز در بازار داخلی افزایش دارد و علت این امر هم کسری شمش است به طوری که قیمت فعلی هر کیلوگرم آلومینیوم در بازار ایران حدود 6 هزار و 800 تومان رسیده است.

 

او با اشاره به چالش‌های موجود بر سر واگذاری کارخانه المهدی و هرمزآل به بخش خصوصی گفت: مشکلات موجود بر سر واگذاری این کارخانه‌ها سبب شده تا محصول تولیدی آنها با تاخیر روانه بازار شود.

 

کثیری افزود: در حال حاضر دو هفته‌ای است که قیمت جهانی آلومینیوم روند نزولی به خود گرفته اما با توجه به نوسان دلار قیمت این فلز نیز بالا و پایین می‌شود. او تصریح کرد: اگر مشکل شرکت المهدی و هرمزآل حل شود آن وقت می‌توان گفت که قیمت آلومینیوم در ایران تابع دقیق‌تری از بازار جهانی خواهد بود.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران