تاثیر برجام بر معدن

حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌ها

حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌ها

چندی پیش دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران متافو (متالورژی و فولاد) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری ایران برگزار شد و در آن شرکت‌های مختلف و فعال در عرصه صنایع معدنی، تجهیزات، فناوری و... حضور داشتند.

 

به گزارش استیل پدیا، برخی از شرکت‌کنندگان به عنوان نماینده شرکت‌های خارجی غرفه‌دار بودند و شرکت‌های ایرانی- خارجی نیز در این نمایشگاه حضور داشتند. آنچه از زبان شرکت‌کنندگان ایرانی و خارجی در ایران متافو شنیده می‌شد، رشد و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران در سال‌های اخیر بود. البته رفع تحریم‌ها و فضای سیاسی مناسب نیز می‌تواند راهی برای همکاری‌های مشترک بین شرکت‌های ایرانی و خارجی ایجاد کند.

 
مرتضی صفایی، مدیرعامل شرکت «گروه مشاوران تهران» نماینده رسمی شرکت «FEIN» آلمان درباره حضور در نمایشگاه متالورژی ایران و دستاوردهای حاصل از آن، اظهار کرد: یکی از نکات مهم درباره این نمایشگاه، کم بودن میزان استقبال از سوی بازدیدکنندگان نسبت به نمایشگاه صنعت بوده و شاید محل قرارگیری غرفه‌های متالورژی دلیل این موضوع است.

 

او همچنین درباره تجهیزات و ابزاری که در صنایع فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر، صنایع معدنی ایران از لحاظ تجهیزات و فناوری با کمبودهایی روبه‌رو است. به عنوان مثال صنعت ریخته‌گری به نوعی سنگ خاص به نام «سنگ فرز» نیاز دارد که در ایران وجود ندارد و آن را از دیگر کشورها همچون آلمان که این نوع سنگ تولید می‌شود، وارد کرده و در اختیار ریخته‌گران و مصرف‌ کنندگان قرار می‌دهند.

 

ابزار و تجهیزات از خارجی‌ها

 
صفایی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت ما با یک شرکت آلمانی در حال همکاری است، افزود: با برداشته شدن تحریم‌ها می‌توانیم به بهبود شرایط و همکاری مشترک با کشورهای پیشرو در این صنعت امیدوار باشیم. اما موضوعی که درباره واردات تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز برای صنایع معدنی وجود دارد این است که هنوز ورود آنها تسهیل نشده است. به عنوان مثال شرکت آلمانی که از آن تجهیزات و ابزارآلات را تهیه می‌کنیم محصولات مورد نیاز را از طریق همکاران خود در دیگر کشورها همچون امارات به ایران ارسال می‌کند.

 
وی درباره آینده همکاری مشترک بین شرکت‌های ایرانی و خارجی نیز اظهار کرد: با به نتیجه رسیدن برجام، تغییر و تحولات بسیاری به‌ منظور مساعد شدن شرایط به وجود خواهد آمد. تهیه تجهیزات و فناوری‌ها از دیگر کشورها سرعت بیشتری گرفته و قیمت تمام شده آنها کاهش می‌یابد زیرا سرعت تحویل کالا بالا رفته و دیگر نیاز به وجود شخص سوم یا همان واسطه برای وارد کردن محصولات به ایران نخواهد بود. اگر تحریم‌ها به شکل کامل برداشته شود، تمامی موارد یاد شده تحقق خواهد یافت.

 

رشد صنایع پایین‌ دستی

 
حسن خلیلی نیز به عنوان یکی از مسئولان شرکت «دانا صنعت» که در زمینه تولید قطعات دایکست آلیاژهای روی و آلومینیوم فعال است، درباره استفاده از فناوری‌ها و تجهیزات نوین که چقدر می‌تواند برای صنایع پایین‌ دستی معدن و صنایع معدنی مفید باشد، گفت: با توجه به رشد و ترقی که در حوزه فناوری و تجهیزات در صنایع معدنی شاهدیم استفاده از این دستاوردها کمک شایانی به صنایع پایین‌ دستی خواهد کرد.

 

به عنوان مثال یکی از دستگاه‌هایی که در این نمایشگاه ارائه شده، دستگاه قطعه‌ساز است و در صنعت‌های مختلف برای ساخت قطعات خودرو، لوازم خانگی، قطعه‌های پزشکی و... استفاده می‌شود و مواد اولیه آن را فلزاتی همچون آلومینیوم، برنج و... تشکیل می‌دهد. به گونه‌ای که قادر است هر قطعه با هر نوع پیچیدگی را تولید می‌کند. در واقع این نوع از فناوری‌ها که ۱۰۰درصد دیجیتالی بوده و دقت بسیار بالا دارند درصد خطا در تولید را کاهش می‌دهد.

 
وی بر این باور است که با همکاری مشترک با کشورهای پیشرفته در حوزه صنایع معدنی و کشورهایی که در زمینه ساخت تجهیزات و ابزارآلات فنی فعالیت دارند، نیاز خود را تامین کرده و در کنار آن زمینه انتقال دانش فنی و فناوری را فراهم کنند.

 
خلیلی بر این باور است که نمایشگاه‌های تخصصی و بین‌المللی مکان مناسبی برای معرفی محصولات و دستاوردهای بخش‌های مختلف است و شرکت‌ها می‌توانند ضمن آشنایی با یکدیگر زمینه را برای همکاری مشترک و همچنین پیدا کردن بازارهای جدید برای محصولات خود فراهم کنند. در این میان ارائه نمونه کارها و خدمات مهندسی و طراحی قطعات و... می‌تواند برای صنایع پایین‌ دستی محصولات معدنی بسیار مفید باشد.

- نرگس قیصری-


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران