تولید نیمه صنعتی کک مورد نیاز صنایع فولاد و آلومینیوم از ته مانده های سنگین نفتی

تولید نیمه صنعتی کک مورد نیاز صنایع فولاد و آلومینیوم از ته مانده های سنگین نفتی

با افتتاح طرح احداث واحد نیمه صنعتی پترولیوم کک در هفته جاری، گام نخست ایمیدرو و پژوهشگاه صنعت نفت، برای تامین کک مورد نیاز صنایع فولاد و آلومینیوم به ثمر می نشیند.

 

به گزارش استیل پدیا، طرح احداث واحد نیمه صنعتی پترولیوم کک به عنوان یکی از طرح های دانش بنیان ایمیدرو با هدف دستیابی به فناوری تولید کک نفتی جهت تامین بخش مهمی از نیاز صنایع تولید آلومینیوم و فولاد کشور اجرا شده و به زودی به بهره برداری می رسد.

 
از جمله مزایای این طرح، تولید کک مورد نیاز صنایع از مواد سنگین نفتی است که برای نخستین بار در کشور با اتکا به فناوری بومی انجام می شود. در این طرح میزان گوگرد و فلزات سنگین در خوراک واحد کک سازی که تاثیر اساسی در کیفیت محصول نهایی دارند با تدابیر ویژه به صورت مناسبی حل شده است.

 
طرح یاد شده که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت اجرا می شود، شامل 8 زیر پروژه است که تاکنون، 3 زیر پروژه به اتمام رسیده و سایر زیر پروژه‌ها نیز تا اردیبهشت ماه سال 95 تکمیل خواهند شد.

 
طرح صنعتی تولید کک نفتی نیز که توسط ایمیدرو اجرا خواهد شد هم اکنون در مرحله مذاکرات نهایی و عقد قرارداد انجام مهندسی پایه بوده و اجرای کارخانه به صورت EPCF (مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی) انجام می شود و اجرای این طرح در سال آینده در منطقه آزاد اروند آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود در سال 98 نیز به بهره برداری برسد.

 
ظرفیت طرح یاد شده، سالانه بیش از 200 هزار تن کک نفتی و حدود یک میلیون تن محصولات مایع است که ماده اولیه آن از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه آبادان و CSO پالایشگاه اراک تامین خواهد شد.

 
در طرح تولید کک نفتی، ماده اولیه (وکیوم باتوم پالایشگاهی)، به مواد با ارزش تر نظیر کک نفتی و محصولات مایع (نفت، گازوئیل ، LPG ) تبدیل می شود. نیاز فعلی صنعت آلومینیوم کشور به کک، سالانه 200 هزار تن است که در حال حاضر از طریق واردات تامین می شود و با توجه به رشد تولید آلومینیوم در کشور، نیاز به کک نیز افزایش خواهد یافت.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

بازگشت به شاخه اخبار صنعت بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران