کرباسیان در کنفرانس متال بولتن خبر داد

سرمایه گذاری ایران برای دستیابی به ظرفیت 52 میلیون تنی فولاد

سرمایه گذاری ایران برای دستیابی به ظرفیت 52 میلیون تنی فولاد

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایران تا سال 1404 ظرفیت تولید فولاد خام را به بیش از 52 میلیون تن افزایش خواهد داد.

 

به گزارش استیل پدیا ، مهدی کرباسیان که در مرکز همایش های جزیره کیش و در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بین المللی آهن و فولاد متال بولتن در ایران سخن می گفت تصریح کرد: در بخش کنسانتره سنگ آهن نیز برنامه دستیابی به ظرفیت تولید 66.2 میلیون تن و گندله سنگ آهن 82.8 میلیون تن پیش رو قرار دارد.

 

وی در این مراسم که 400نفر از مدیران و کارشناسان شرکت های داخلی و بین المللی حضو رداشتند، ایران را یکی از امن ترین کشورهای حوزه خاورمیانه میانه و شمال افریقا(منا) ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد خام ایران 16 میلیون تن(به روش احیای مستقیم)، سنگ  آهن کنسانتره 36.8 میلیون تن، گندله سنگ آهن 22 میلیون تن و احیای مستقیم آهن 16 میلیون تن است.

 

وی با بیان اینکه در 6 ماه آینده ظرفیت تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن به ترتیب 4 و 2.5 میلیون تن افزایش می یابد اظهار داشت: ایران در هفت ماه ابتدای سال 2015 میلادی بیش از 9.6 میلیون تن فولاد تولید کرد که این رقم 46درصد از مجموع تولید این محصول در منطقه منا محسوب می شود.

 

به گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت ایران در حالی که در ماه جولای(تیر-مرداد) جاری بیش از 1.2 میلیون تن فولاد خام تولید کرد کشورهای این منطقه همچون عربستان با تولید 560هزار تن و مصر با 465 هزار تن در جایگاه دوم و سوم حوزه منا قرار گرفتند.

 

وی درباره جایگاه ایران در ذخایر منایع طبیعی و هچنین نیروی انسانی ماهر در بخش سنگ آهن و فولاد گفت: ایران در 5 سال آتی برای کشف ذخایر جدید سنگ آهن 500 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. به گفته کرباسیان برنامه اکتشاف 200هزار کیلومتر مربعی در ایران که از زمستان دو سال گذشته آغاز شده میزان ذخایر معدنی ایران از جمله سنگ آهن را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

کرباسیان میزان ذخایر قطعی سنگ آهن ایران با اکتشافات فعلی را 2.7 میلیارد تن اعلام و در عین حال تاکید کرد: در این میان معادن سنگ آهن سنگان 1.2 میلیارد تن،  گل گهر یک میلیارد تن و چادرملو 200 میلیون تن ذخیره دارند.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو از پوشش سرمایه گذاری های بخش معدن و صنایع معدنی ایران از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی ایران خبر داد و گفت: در بخش زغالسنگ – به عنوان پشتوانه تولید فولاد به روش کوره بلند- نیز 224 میلیون یورو سرمایه گذاری مورد نیاز است.

رییس هیات عامل ایمیدرو به سرمایه گذاری های جدید ایمیدرو در سواحل جنوبی ایران اشاره کرد و گفت: 6.8 میلیارد یورو در این مناطق سرمایه گذاری خواهد شد که سهم چابهار 3.1 میلیارد دلار، سهم بندرعباس 3 میلیارد دلار و سهم منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان 800 میلیون دلار است.

به گفته وی برای طرح های نیروگاه های بندرعباس و منطقه صنایع انرژی بر پارسیان و الکترود گرافیتی در مجموع یک میلیارد و 50 میلیون دلار سرمایه جذب می شود .

 

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با مقایسه نرخ انرژی بین کشورهای امریکا، ترکیه و ایران اظهار داشت: نرخ بنزین در ایران 29 سنت است که این رقم 55درصد کمتر از امریکا و 81درصد کمتر از ترکیه است. علاوه بر این گاز طبیعی در ایران با نرخ 4سنت عرضه می شود که 58درصد کمتر از امریکا و 89درصد کمتر از ترکیه محسوب می شود.

به گفته وی هزینه برق (هر کیلو وات ساعت)در ایران 3سنت است که 28درصد کمتر از امریکا و 75درصد کمتر از ترکیه است.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو با رشد 1.2 میلیارد نفری در جمعیت شهرنشینی دنیا تا سال 2030 مصرف مواد معدنی و محصولات آن از جمله فولاد افزیش بیش از پیش خواهد یافت که کشور چین همچنان بزرگ ترین تولیدکننده فولاد خواهد ماند. وی ادامه داد: کشورهای چین ، هند و خاورمیانه از جمله پیشروهای تولید فولاد به شمار می آیند. 

رییس هیات عامل ایمیدرو رقم سرمایه گذاری ایران تا افق سال 2020میلادی برای حوزه های معدن و صنایع معدنی را 26 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر 9 میلیارد دلار طرح در دست اجرا قرار دارد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران