روند کاهشی قیمت میلگرد متوقف شده است؟

روند کاهشی قیمت میلگرد متوقف شده است؟

پس از مدت ها کاهش قیمت میلگرد ، شاهد ثبات قیمت این کالا در بازار تهران هستیم که در کنار تثبیت نرخ تیرآهن می تواند سیگنال مهمی را به بازار تزریق کند. این در حالی است که پس از بازار پلیمرها ، این دومین بازاری است که خود را برای افزایش نرخ آماده می کند.

 

به گزارش استیل پدیا، پس از مدت ها کاهش قیمت میلگرد ، شاهد ثبات قیمت این کالا در بازار تهران هستیم که در کنار تثبیت نرخ تیرآهن می تواند سیگنال مهمی را به بازار تزریق کند. این در حالی است که پس از بازار پلیمرها ، این دومین بازاری است که خود را برای افزایش نرخ آماده می کند. احتمال سرایت این شرایط با ثبات و تحریک سایر بازارهای کالایی مشابه نیز با آغاز روزهای سرد سال وجود دارد.

 

پس از مدت ها کاهش ممتد قیمت ها در بازار فولاد ، روز یکشنبه جرقه مهمی از ثبات قیمت ها تجربه شد که جهت گیری سه هفته ای کاهش قیمت میلگرد را متوقف کرد. این در حالی بود که به رغم ثبات قیمت های پیشنهادی میلگرد نیشابور و قزوین به عنوان تولید کنندگان تأثیرگذار بازار ، کارخانجات ارگ تبریز ، صبا فولاد زاگرس ، امیرکبیر خزر ، میلگرد و کلاف کوثر و برخی سایزهای میلگرد ذوب آهن قیمت های اعلامی خود از کارخانه را با کاهش نرخ اعلام کردند ولی در نهایت قیمت ها در بازار تهران به صورت فراگیری ثابت بود. البته کاهش قیمت های روز گذشته میلگرد قزوین و پارس آرمان باعث شد تا جو کاهشی ایجاد شده ، برخی از عرضه ها در بازار تهران را در بر بگیرد.

 

در بازار تیرآهن برای چندمین روز پیاپی قیمت این کالا با ثبات نرخ در بازار تهران معامله شد هرچند که مدتی است بهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان و یا سایر تولید کنندگان مشابه شرایط کژ دار و مریزی را تجربه کنند ولی در نهایت ضعف تقاضا و همچنین کمبود نقدینگی ، باعث شده تا افزایش ادامه دار قیمت این کالا در بازار راکد فولاد ، متوقف شده و یک فاز با ثبات تجربه شود. به نظر می رسد احتمال مهاجرت نقدینگی از بازار تیرآهن به میلگرد تقویت شده باشد زیرا در افزایش قیمت دلار و همچنین عدم کاهش جدی قیمت شمش ، ممکن است میلگرد پس از ماه ها کاهش قیمت ، وارد یک فاز افزایشی شود.

 

در نهایت ذکر این مطلب ضروری است که وضعیت موجود در بازار فولاد شباهت زیادی با سایر بازارهای کالایی پیدا کرده زیرا به رغم تفاوت های جدی فنی و کاربردی ، قیمت ها در بازار محصولات پتروشیمی ، مس ، فولاد و حتی بازار مواد غذایی برای افزایش نرخ ها آماده شده که البته ممکن است متأثر از افزایش قیمت های جهانی و رشد ارزش دلار باشد. تجربه نشان داده است که اغلب بازارهای کالایی از نفت و فلزات گرفته تا مواذ غذایی و پلیمرها هر چند با هم اختلافات بسیاری دارند ولی اغلب با یکدیگر نوسان می کنند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران