مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان عنوان کرد

بورس کالا زمینه‌ساز بازاریابی بین‌المللی محصولات ذوب‌آهن

بورس کالا زمینه‌ساز بازاریابی بین‌المللی محصولات ذوب‌آهن

بورس کالای ایران می‌تواند زمینه بازاریابی بین‌المللی برای فروش محصولات ذوب‌آهن را در منطقه و جهان فراهم کند. در دیدار مدیران عامل بورس کالای ایران و شرکت ذوب‌آهن اصفهان، مهم‌ترین‌ طرح‌های بورس کالای ایران برای تامین مالی و پوشش ریسک صنعت فولاد کشور تشریح شد.

 

به گزارش استیل پدیا، در این دیدار که در محل شرکت ذوب‌آهن اصفهان و با حضور دکتر حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران، مهندس احمد صادقی مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن، مهندس منصور یزدی‌زاده معاون برنامه‌ ریزی و توسعه شرکت ذوب‌آهن و رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران برگزار شد، مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به امکان تامین مالی صنعت فولاد از طریق ابزارهای مالی جدید در بورس کالا گفت: با توجه به توسعه ابزارهای مالی نوین در بورس کالای ایران، این دو شرکت می‌توانند در تعریف ابزارهای جدید مالی مبتنی بر محصولات فولادی مشارکت کنند.

 

مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: گواهی سپرده کالایی به‌عنوان یک ابزار مالی می‌تواند زمینه فروش بیشتر تولید کنندگان فولادی را در کشور فراهم کند به این ترتیب که با تبدیل موجودی انبار شرکت ذوب‌آهن به گواهی سپرده کالایی و اوراق بهادار‌سازی آنها، بستر لازم برای فروش بیشتر محصولات این شرکت فراهم می‌شود.

 

وی با بیان اینکه مهم‌ترین‌ روش‎های تامین مالی و پوشش ریسک صنعت فولاد در بورس کالا شامل قراردادهای سلف، اوراق سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی، صندوق‎های کالایی و ابزارهای مشتقه است، گفت: علاوه بر قراردادهای سلف عادی در بورس کالا که موجب تامین مالی صنعت فولاد با کمترین هزینه و در کوتاه‎ ترین زمان ممکن می‌شود، قراردادهای سلف موازی استاندارد نیز از ابزارهای نوین مالی است که هم اکنون در بورس کالای ایران روی پی‌‌وی‌سی و سنگ‌آهن راه‌اندازی شده و با انتشار اوراق مربوطه، مجتمع‌های سنگ‌ آهن گل‌گهر و چادرملو به ترتیب بیش از ۸۳۰ و ۸۰۰ میلیارد ریال از این طریق تامین مالی داشته‌اند.

 

وی در ادامه گفت: تشکیل بازار ثانویه برای معاملات قراردادهای سلف، استفاده از نقدینگی موجود در بازار و توان سرمایه‌گذاران مالی، تسهيل تامين مالي بلند‌مدت طرح‎های توسعه‎ای، تسهیل تامین مالی سرمایه در گردش، معافیت مالیاتی و امکان برنامه‎ ریزی بلند مدت تولید مناسب‎تر، از مهم‌ترین ویژگی‌های قراردادهای سلف موازی استاندارد برای تولید کنندگان فولادی است.

 

همچنین با وجود موجودی انبار ثابت در شرکت‌های تولیدی، صندوق‌های کالایی (ETC) از مناسب ترین ابزارهای تامین مالی صنعت فولاد محسوب می‌شود.این گزارش حاکی است مهندس احمد صادقی، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان نیز در این دیدار، خواستار همکاری بورس کالای ایران برای تشکیل بازار خرده فروشی محصولات تولیدی این شرکت و همچنین کمک به تشکیل بازار آتی محصولات ذوب‌آهن شد.

 

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در پایان با بیان نقش بورس‌ها در بازاریابی بین‌المللی گفت: بورس کالای ایران می‌تواند، زمینه بازاریابی بین‌المللی برای فروش محصولات ذوب‌آهن را در منطقه و جهان فراهم کند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران