یک فعال بازار زعفران عنوان کرد:

زعفران نگین بورسی در مرز ۶ میلیون تومان/ پیش بینی حضور خارجی ها در معاملات آتی زعفران

زعفران نگین بورسی در مرز ۶ میلیون تومان/ پیش بینی حضور خارجی ها در معاملات آتی زعفران

قائم مقام شرکت زرین زعفران مشرق زمین ضمن بیان این مطلب گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت زعفران حدود ۵۰۰ هزار تومان در هر کیلو رشد داشته و در بالاترین قیمت به ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.


زعفران نگین که به عنوان دارایی پایه معاملات آتی بورس کالا تعیین شده است، طی روزهای گذشته در بازار تربت حیدریه به مرز ۶ میلیون و با قیمت ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در هر کیلو معامله می شود این در حالی است که طی یک ماه اخیر قیمت این محصول ارزشمند حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر، قائم مقام شرکت زرین زعفران مشرق زمین ضمن بیان این مطلب گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت زعفران  حدود ۵۰۰ هزار تومان در هر کیلو رشد داشته و در بالاترین قیمت به ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

دو عامل مهم در افزایش قیمت ها

ناصری در خصوص دلایل رشد قیمت زعفران در بازار داخلی اظهار کرد: با توجه به خرید زعفران توسط سازمان تعاونی روستایی در طرح خرید توافقی، عمده محصول تولیدی در برداشت سال ۹۶ در انبارهای این سازمان است.

وی دیگر  دلیل رشد قیمت طلای سرخ را افزایش نرخ برابری ارز دلار در مقابل ریال دانست و گفت: بالا رفتن بهای زعفران هم به نفع کشاورزان است و هم سود تجار ایرانی را محقق می کند و بالا رفتن بهای ارز در کشور به صورت مستقیم قیمت زعفران را بالا برد.

زعفران ۷ میلیونی

ناصری افزود: به عنوان مثال در سال گذشته به عنوان مباشر رسمی دولت در اجرای طرح خرید توافقی زعفران هر کیلو زعفران پوشال در حالی به نرخی حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری شد که در آن مقطع بهای ارز دلار در محدوده ۳۴۰۰ تومان بود که برمبنای نرخ دلار امروز، در حال حاضر قیمت در هر کیلو حدود ۷ میلیون تومان محاسبه می شود.

وی ادامه داد: در گذشته سود ناشی از این نوسانات ارزی عاید تجار می شد و کشاورز آسیب جدی می دید؛ بطوریکه در چنین شرایطی به دلیل بالا بودن هزینه ها، تولید آتی برای کشاورزان مقرون به صرفه نبود. اما با اجرای این طرح نه تنها جلوی ضرر کشاورز گرفته شد، بلکه کشاورزان با امید بیشتری برای سال جدید خود برنامه ریزی می کنند.

جلوی کاهش کاذب قیمت ها گرفته شد

وی با مثبت ارزیابی کردن اقدام سازمان مرکزی تعاونی روستایی برای جمع آوری محصول در طرح خرید توافقی زعفران، گفت: تجار در زمان برداشت محصول زعفران تلاش کردند با عدم تقاضا و عدم خرید محصول، به کاهش قیمت ها در بازار دامن زده و زعفران را به قیمت کمتری از دست کشاورزان خارج کرده و سپس در قیمت های بالاتری به فروش برسانند. این در حالی است که با اجرای موفق طرح خرید توافقی زعفران نه تنها از کاهش کاذب قیمت ها در بازار جلوگیری به عمل آمد، بلکه محصول برداشت شده با قیمت منطقی تری از کشاورزان خریداری شد و در نهایت ناتوانی تجار در خرید زعفران در زمان برداشت موجب شده قیمت ها در بازار به نفع کشاورزان بالا رود.

افزایش یک میلیون تومانی قیمت زعفران 

این فعال بازار زعفران تصریح کرد: در سال گذشته در زمان برداشت محصول زعفران اقدام برخی تجار در ممانعت از خرید محصول، کاهش قیمت به حدود دو میلیون و ۵۰۰ تا سه میلیون تومان را در پی داشت. اما با شروع طرح خرید توافقی جلوی این کاهش قیمت های کاذب گرفته شد. بطوریکه در آن مقطع زعفران توسط مباشران رسمی اجرای این طرح حدود یک میلیون تومان گران تر خریداری شد و در حال حاضر نیز با قیمت بالاتری در بازار به فروش می رسد.

معاملات ریالی نداریم

وی با بیان اینکه نسبت به قیمت های خرید تعیین شده در طرح مذکور، بهای زعفران بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته، در خصوص نحوه معامله این محصول در بازارهای خارجی اظهار کرد: زعفران در بازارهای جهانی یا براساس ارز دلار معامله می شود و یا برحسب ارز یورو و معاملات ریالی نداریم.

اسپانیایی ها زعفران ایرانی را ۱۳ میلیون تومان خریدارند

ناصری در خصوص قیمت خرید زعفران توسط تجار خارجی از تاجران ایرانی گفت: برخی تجار داخلی قیمت فروش زعفران خریداری شده از کشاورزان را قیمتی بین ۷ تا ۹ میلیون تومان اعلام می کنند؛ در حالیکه آمارها نشان می دهد قیمت های فروش زعفران به تجار اسپانیایی در حدود ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومان است.

احتمال حضور خارجی ها در معاملات آتی 

وی به مزایای راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا اشاره کرد و اظهار داشت: اگر معاملات آتی زعفران در بورس کالا راه اندازی شود، قیمت ها منطقی شده و نرخ ماه های آتی قابل پیش بینی خواهد شد. بطوریکه کشاورز می داند طی ۶ ماه آتی محصول خود را به چه قیمتی می تواند بفروشد که این امر به ثبات قیمت ها منجر شده که در برخی مقاطع مخصوصا در زمان برداشت محصول مانع از دستکاری قیمت ها توسط برخی افراد و گروه های خاص می شود.

به گفته این فعال بازار زعفران، حضور خارجی ها در معاملات زعفران و پیش خرید زعفران از سوی آنها پیش بینی می شود.

ناصری در خاتمه سخنان خود گفت: اعتقاد داریم معاملات آتی تعیین کننده و شفاف کننده قیمت زعفران است و بهترین مکان برای ایجاد این شفافیت بورس کالا است.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا