مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان در یک نشست خبری مطرح کرد:

نگاه« هزینه‌ای» به آب درست نیست

نگاه« هزینه‌ای» به آب درست نیست

گروه صنایع معدنی >فولاد - فولاد زرند، بزرگترین مجموعه صنعتی میدکو است که در چشم‌انداز و سیاست‌گذاری آن، از معدن تا شمش فولاد در نظر گرفته شده ‌است.

به گزارش ماین نیوز، این واحد فولادی در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و نصب تجهیزات آن تمام شده است.
ماشالله سهراب‌نژاد، مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان در یک نشست خبری، با اشاره به اینکه فولاد زرند بزرگترین مجموعه صنعتی میدکو است که در چشم‌انداز و سیاست‌گذاری آن، از معدن تا شمش فولاد در نظر گرفته شده ‌است، گفت: حلقه آخر و مهم این زنجیره، مرکب از ۶واحد صنعتی با ظرفیت سالانه تولید ۱/۷میلیون تن شمش فولاد است که تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

 سهراب‌نژاد با بیان اینکه معدن زغال سنگ خمرود در حال آماده‌سازی است و سنگ آهن جلال‌آباد به تولید نسبی رسیده، اظهار کرد: دو کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن با ظرفیت ۴میلیون تن و یک واحد گندله‌سازی با ظرفیت ۲/۵ میلیون تن در سال از واحدهای صنعتی تولید مواد اولیه فولاد در این مجموعه است. وی افزود: دو واحد کارخانه کک‌سازی با ظرفیت ۱/۲میلیون تن نیز در این زنجیره فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان با اشاره به طرح‌های زیربنایی و زیست‌محیطی در سیاست‌های صنعتی این مجموعه، گفت: در پروژه CDQ (خاموش‌کننده به روش خشک) کک به وسیله گاز نیتروژن خاموش می‌شود و با سرمایه‌گذاری ۱۸۰میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. سهراب‌نژاد بیان کرد: پروژه فاضلاب شهری زرند از طرح‌های تامین آب است که از پروژه‌های تکمیلی این مجموعه در شهرستان زرند به شمار می‌رود.

سهراب‌نژاد در پاسخ به این پرسش که فولاد زرند ایرانیان در راستای مسئولیت اجتماعی چه سیاست‌هایی را در شهرستان زرند در نظر گرفته ‌است، گفت: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های این مجموعه، تولید اشتغال است. با توجه به اینکه در شهرستان زرند، اشتغال وضعیت خوبی نداشت، در آخرین حلقه زنجیره تولید بخش‌های پیمانکاری و تولید کارخانه‌های فولاد زرند ایرانیان، ۴هزار نفر مشغول کار شدند. وی ادامه داد: در پایان سال ۹۷ که کارخانه وارد فاز بهره‌برداری می‌شود، اشتغال در این مجموعه به ۵هزار نفر خواهد رسید که نیروهای بهره‌برداری خواهند بود.

سهراب‌نژاد با اشاره به اینکه بر اساس سیاست‌های هلدینگ میدکو و فولاد زرند ایرانیان، ۵۰درصد از بخش پیمانکاری و ۹۵درصد از افراد شاغل در بهره‌برداری، از افراد بومی شهرستان زرند هستند، بیان کرد: ۸۰درصد افرادی که در فولاد زرند مشغول کار خواهند شد، دیپلمه هستند. تمام کارکنان در تمام رده‌ها پیش از شروع کار در مجموعه به وسیله آموزش‌های تخصصی آماده خواهند شد. مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان با اشاره به اینکه توسعه تخصصی نیروی انسانی؛ توفیق و سرمایه‌گذاری برای آینده است، گفت: هر نفر اشتغالزایی مستقیم، ۱۰تا۲۰نفر اشتغالزایی غیرمستقیم در پی دارد، این در حالی است که زیربنای صنایع پایین‌دستی نیز مهیا خواهد شد.

مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان از استخدام ۱۴۰۰ نفر در فاز بهره‌برداری کارخانه فولاد زرند خبر داد و بیان کرد: نیروهای دیپلم و فوق‌دیپلم فقط از شهرستان زرند و نیروهای لیسانس به بالا از سطح استان گزینش خواهند شد. سهراب‌نژاد افزود: بیش از ۱۰۰هکتار فضای سبز برای کارخانه فولادسازی ایجاد شده و این مجموعه مجوز احداث ۶۰۰ هکتار فضای سبز در اطراف کک‌سازی و فولاد زرند را گرفته که از این میزان ۱۶۰ هکتار راه‌اندازی شده است. وی گفت: آنچه از برنامه‌های زیست‌محیطی بوده، انجام شده و کارخانه‌های کک‌سازی فولاد زرند ایرانیان، آلوده‌کننده نیستند.

گازهای کک‌سازی نیز به صورت آنلاین به اداره محیط‌زیست استان مخابره می‌شود و این سازمان نظارت کامل خواهد کرد. مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر چگونگی استفاده از پساب‌های شهری در کارخانه فولاد، بیان کرد: سرنوشت محتوم کارخانه‌های بزرگ، استفاده از فاضلاب شهری است چراکه با وجود پرهزینه بودن این طرح، هیچ منبعی مطمئن‌تر از فاضلاب شهری نیست. وی با اشاره به اینکه نگاه هزینه‌ای به آب درست نیست و باید مسائل را به صورت پایدار بررسی کرد، گفت: قراردادی مبنی بر ۴۰۰لیتر آب در ثانیه بین فولاد بوتیا و فولاد زرند ایرانیان با سازمان آب و فاضلاب شهری کرمان منعقد شده ‌است.

تا پایان سال، خط لوله کرمان به کارخانه فولاد تکمیل خواهد شد. طرح استفاده از فاضلاب شهری زرند نیز در دستور کار قرار گرفته و تا ۲سال آینده، مراحل پایانی آن تکمیل خواهد شد. سهراب‌نژاد در پاسخ به این پرسش که سهم مردم کرمان از حمل‌ونقل در این مجموعه چقدر است، تاکید کرد: درحال‌حاضر برای دوکارخانه کنسانتره روزانه ۲۰هزار تن سنگ‌آهن لازم داریم که علاوه بر حمل‌ونقل جاده‌ای، از خط راه‌آهن نیز استفاده و با شرکت‌ها و نیروهای درون استان کرمان همکاری می‌کنیم. ۷۵درصد تعمیرات، خدمات، خرید و نیازهای این مجموعه نیز توسط شرکت‌های کرمانی انجام می‌شود. مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان در پاسخ به سوال مبنی بر تاثیر افزایش ۲۰درصدی نرخ زغال سنگ و تعرفه ایالات متحده بر نرخ تمام شده فولاد، عنوان کرد: موضوع زغال‌سنگ در کشور به یک معضل تبدیل شده است چراکه زغال سنگ ایران برای کک‌سازی کیفیت کافی را ندارد و با توجه به نیاز بالا و کیفیت فولاد تولیدی، مجبور به واردات زغال سنگ هستیم.

وی با اشاره به اینکه نگرانی بابت توازن بازار و نرخ جهانی فولاد وجود ندارد، گفت: هر زمان که نیاز به فناوری خارجی وجود داشت بدون هیچ مشکلی همکاری شکل گرفت و با توجه به اینکه میدکو کار خود را در اوج تحریم‌ها شروع کرد، مشکلی برای مبادله تجارت جهانی نخواهیم داشت. سهراب‌نژاد با تاکید بر سیاست‌ رسالت‌های اجتماعی فولاد زرند ایرانیان بیان کرد: بازسازی برخی مدارس روستاهای اطراف زرند، همکاری در ساخت پل و جاده در شهر زرند و جمع‌آوری بانک اطلاعاتی نیازهای اجتماعی به وسیله کارمندان بومی برای مهیا کردن زیرساخت‌های این رسالت، از طرح‌های فولاد زرند ایرانیان در قالب رسالت اجتماعی بوده و در صورت تکمیل زنجیره تولید و تکمیل واحدهای صنعتی، شاهد توسعه طرح‌های رسالت اجتماعی نیز خواهیم بود. همچنین ماشاالله سهراب‌نژاد، مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان از انتقال حساب‌ها، گردش مالی و مسائل مربوط به بیمه و دارایی به سازمان‌ها و بانک‌های استان کرمان خبر داد.
بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا