شورای عالی اقتصاد با «وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام» موافقت کرد

شورای عالی اقتصاد با «وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام» موافقت کرد

دنیای معدن -داریوش اسماعیلی گفت: پیرو پیگیری های کمیته معدنی مجلس، فراکسیون معدنی مجلس و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، شورای عالی اقتصاد در جلسه روز گذشته خود «وضع عوارض بر صادرات کلیه مواد معدنی خام» را تصویب کرد.

وی با بیان اینکه این مصوبه از سال ۹۷ عملیاتی می شود، افزود: برای کلیه مواد معدنی خام در سال اول ۵ درصد، در سال دوم ۸ درصد و در سال سوم ۱۰ درصد عوارض وضع خواهد شد و به صورت پلکانی اعمال می شود.

رئیس کمیته تعامل دولت و مجلس در حوزه معادن و صنایع معدنی گفت: از وزیر «صنعت، معدن و تجارت»، معاون معدنی وزیر «صنعت، معدن و تجارت» تشکر می کنیم که طبق پیگیری ها چنین موضوعی را پیگیری کردند.

وی افزود: امیدوایم با این تصمیم شاهد مواد معدنی خام صادر نشود.

رئیس فراکسیون معدن مجلس تاکید کرد: این فراکسیون در بخش حمایت از کالای ایرانی همچنان بر فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث جلوگیری از خام فروشی تاکید دارد.

اسماعیلی پیشتر گفته بود: در رابطه با اعمال «عوارض آسیب رسان به خام فروشی» ابتدا مجلس قصد داشت از طریق لایحه بودجه سال ۹۷، پیش بینی های لازم را داشته باشد، اما از آنجایی که دولت به مجلس گفت این موضوع را در دستور کار دارد و به زودی در این رابطه تصمیم گیری خواهد کرد متاسفانه در جلسه شورای اقتصاد گفته شد که این موضوع به تعویق بیفتد. اگر تا یک ماه آینده عوارض «آسیب رسان به خام فروشی» از سوی دولت اعمال نشود حتما این موضوع در مجلس به شکل طرح مطرح خواهد شد تا ما بیش از این شاهد صادر کردن مواد خام معدنی نباشیم.

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا