/یادداشت ماین نیوز/

مراقب باجگیران باشید!

مراقب باجگیران باشید!

گروه معادن - با توجه به خروج آمریکا از برجام و شرایط به وجود آمده برای کشور احتمال باجگیری شرکت‌های اروپایی و آسیایی از پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی ایران قوت گرفته است‌.

ماین نیوز: فرصت ایده‌آلی برای شرکت‌های اروپایی و آسیایی به وجود آمده تا قیمت‌های خود را برای حضور در پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی ایران به چند برابر افزایش دهند.

با توجه به خروج آمریکا از برجام و شرایط به وجود آمده برای کشور احتمال باجگیری شرکت‌های اروپایی و آسیایی از پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی ایران قوت گرفته است‌.

در گذشته نه چندان دور نیز کشور چنین اتفاق تلخی را تجربه کرد. به عنوان مثال هزینه راه‌اندازی طرح‌های فولادی استانی در دوران تحریم به شدت افزایش یافت که یکی از دلایل آن خرید تجهیزات چینی به چندین برابر قیمت بود.

برخی شرکت‌های بدسابقه اروپایی هم که اتفاقا سهم بالایی در پروژه‌های فولادی ایران دارند، ممکن است در شرایط جدید به وجود آمده طاقچه بالا گذاشته و قیمت‌های خود را در پروژه‌های ایران افزایش دهند.

اینجاست که مسوولان و مدیران شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی باید هنر مدیریتی خود را نشان دهند و با بهره‌گیری از تجربیات گذشته و تدبیر و دوراندیشی اجازه هیچ‌گونه باجگیری را به شرکت‌های آسیایی و اروپایی ندهند و با حفظ منافع ملی، تاثیرات هزینه‌ای شرایط به وجود آمده بر پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی کشور را به حداقل برسانند.

به گفته یکی از تحلیلگران حوزه معدن و صنایع معدنی، مدیریت شرایط به وجود آمده نیاز به "مرد" دارد‌.

یادداشت از محمدجواد به‌آبادی
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا